Organizmo šalinimo funkcija


Šalinimas. ŠLAPIMO RŪGŠTIS – azoto turinčių medžiagų kaip aminorūgščių, nukleorūgščių – azotinės atliekos. Ji. Šlapimo susidarymas. Šlapimo sudėtis. Osmoreguliacija.


ŠLAPIMO RŪGŠTIS – azoto turinčių medžiagų kaip aminorūgščių, nukleorūgščių – azotinės atliekos. Ji mažiau nuodinga negu šlapalas ar amoniakas.

PAUKŠČIAI – iš šlapimo rezorbuoja vandenį, todėl šlapimas iškrinta baltomis nuosėdomis ir susimaišo su išmatomomis. Ši medžiaga mažai tirpi – tai didelis privalumas, kai reikia taupyti vandenį. Tik šiai medžiagai pagaminti reikia daug energijos.

ŠLAPALAS (karbamidas) – tai galutinis baltymų apykaitos produktas. Jis mažiau nuodingas negu amoniakas. Jis padeda palaikyti druskų ir vandens pusiausvyrą ŽŪVYSE. Jis susidaro kepenyse.

AMONIAKAS – susidaro skylant baltymams, aminorūgštims ir kitiems azoto junginiams. Labai nuodingas, todėl didžioji dalis jo kepenyse paverčiama mažiau kenksmingu produktu – šlapalu, kuris per inkstus pašalinamas. Dalis amoniako panaudojamas pakartotinei aminorūgščių sintezei (resintezei).

Inkstai: palaiko pastovią vidaus terpę, vandens ir mineralinių medžiagų kiekį, išskiria iš organizmo azoto turinčius medžiagų apykaitos produktus ir svetimas medžiagas, gamina inkstų hormonus.

Inksto kūnelį sudaro dvisienė baumano kapsulė ir jos viduje kapiliarų kamuolėlis – glomerulas.

Glomerulą gaubianti baumano kapsulės epitelio ląstelės turi kojytes – podocitus. Jie su kapiliarų endotelių sudaro filtravimo barjerą pro kurį negali pereiti kraujo baltymai.

Artimojo vingiuotojo kanalėlio vidinis paviršius išklotas epiteliu turinčiu mikrogaurelius. Epitelio ląstelėse daug mitochondrijų, aktyviai veikia natrio ir kalio siurbliai.

  • Microsoft Word 200 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 4 puslapiai (1169 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Rita
  • Organizmo šalinimo funkcija
    10 - 2 balsai (-ų)
Organizmo šalinimo funkcija. (2018 m. Sausio 09 d.). https://www.mokslobaze.lt/organizmo-salinimo-funkcija.html Peržiūrėta 2018 m. Liepos 23 d. 12:32
×