Organizmų audiniai


Biologijos skaidrės. Organizmų audiniai. Mikroorganizmas (organizmas). Audinys. Audiniai. Gyvūniniai audiniai. Epitelinis audinys. Epitelinio audinio funkcijos. Jungiamasis audinys. Kraujas. Kraujo kūneliai yra kelių rūšių. Funkcijos. Eritrocitai. Leukocitai. Trombocitai. Jungiamojo audinio funkcijos. Raumeninis audinys. Raumeninis audinys pagal kilmę, morfologinius požymius ir funkcijas yra skirstomas į 3 rūšis. Griaučių skersaruožiai raumenys. Lygieji raumenys. Širdies skersaruožis raumuo. Nervinis audinys. Nervinio audinio funkcija. Augaliniai audiniai. Fotosintezė. Organizmų audinių palyginimai. Palyginimai. Užduotys. Naudoti šaltiniai.


Yra keturios pagrindinės stuburinių gyvūnų audinių rūšys: epiteliniai, jungiamieji, raumeniniai ir nerviniai audiniai.

Epitelinis audinys dengia kūno ar organų paviršių, iškloja kūno ertmes – plaučius, virškinamąjį traktą. Pro epitelines ląsteles, kurios dengia plonąją žarną, į kraują patenka maisto medžiagos – angliavandeniai, aminorūgštys, riebalų rūgštys. Apsaugo organizmą nuo aplinkos poveikio.

Kraujas yra jungiamasis audinys, sudarytas iš skystos tarpląstelinės medžiagos – kraujo plazmos (ji sudaro apie 55% viso kraujo tūrio) – ir joje esančių kraujo kūnelių (ląstelių, kurios sudaro apie 45% viso kraujo tūrio).

Raudonieji kraujo kūneliai (eritrocitai) Baltieji kraujo kūneliai (leukocitai) Kraujo plokštelės (trombocitai).

Eritrocitų – pernešti deguonį ir anglies dioksidą. Leukocitų – apsaugoti organizmą nuo infekcijų ir įvairių ligų. Trombocitai – padeda kraujui krešėti.

Atraminė Apsauginė (fagocitozė, imuninė organizmo gynyba, termoreguliacija) Medžiagų apykaita ir regeneracija. Kūno struktūros parūpinimas Kūno audinių sujungimas.

Augalų audiniai labai svarbūs fotosintezei, vandens ir jame ištirpusių medžiagų pernašai.

Ilgos, negyvos, galais susijungusios medienos audinio vandens indų ląstelės sudaro tuščiavidurius vamzdelius, kuriais vanduo su jame ištirpusiomis neorganinėmis medžiagomis iš šaknų teka į lapus.

Viena ant kitos išsidėsčiusios karnienos audinio rėtinės ląstelės sudaro ilgus rėtinius indus. Jais iš lapų į kitas augalo dalis pernešami fotosintezės produktai sacharozė ir aminorūgštys.

Augalų audinys, kuriame sparčiausiai vyksta fotosintezė, vadinamas statiniu mezofiliu. Jis sudarytas iš susiglaudusių ląstelių, kurios turi daug chloroplastų.

  • Biologija Skaidrės
  • 2014 m.
  • Miglė
  • 46 puslapiai (863 žodžiai)
  • Biologijos skaidrės
  • MS PowerPoint 2478 KB
  • Organizmų audiniai
    10 - 8 balsai (-ų)
Organizmų audiniai. (2014 m. Gruodžio 11 d.). http://www.mokslobaze.lt/organizmu-audiniai.html Peržiūrėta 2018 m. Sausio 24 d. 05:56