Organizmų dauginimasis konspektas (2)


Organizmų dauginimasis. Placenta ir jos reikšmė besivystančiam vaisiui. Placenta ir jos reikšmė Toje vietoje, kur žmogaus gemalas prisitvirtina prie gimdos sienelės, ima formuotis placenta. Apvaisinimas ir gemalo vystymasis iki implantacijos. Apvaisinimo procesas Per lytinį aktą spermatozoidai patenka į makštį ir pro gimdą į kiaušintakius. Lytiniai hormonai ir jų reikšmė. Lytinis brendimas Apie 10–12 gyvenimo metus prasideda lytinis brendimas, per kurį mergaitė tampa moterimi, o berniukas – vyru. Moters mėnesinių ciklas. Kiaušidėse vykstantys procesai Kiaušidėse yra labai daug nesubrendusių pirminių folikulų. Augalų nelytinis (vegetatyvinis) dauginimasis. Nelytinis (vegetatyvinis) augalų dauginimasis – tai dauginimasis be apvaisinimo proceso vegetatyviniais augalo organais lapa. Sėkloms dygti reikalingos sąlygos. Sėkla sudaryta iš gemalo, maisto medžiagų sandėlio jaunam daigui maitintis ir luobelės. Apdulkinimo ir apvaisinimo reikšmė augalų įvairovei atsirasti. Apdulkinimas – žiedadulkių pernešimas nuo kuokelių ant piestelės purkos. Žiedas. Žiediniai augalai nuo kitų skiriasi įvairiais organų pokyčiais, bet svarbiausias jų – žiedas. Sėklos ir vaisiaus susidarymas ir išplitimas. Sėklos ir vaisiaus susidarymas Žiedadulkė, nešama vėjo, lietaus ar gyvūnų, pasiekia piestelės purką.

Apvaisinimo procesas Per lytinį aktą spermatozoidai patenka į makštį ir pro gimdą į kiaušintakius. Ten spermatozoidai gali s...

Gemalo vystymasis iki implantacijos: apvaisinimas (1), gemalo vystymasis: zigota (2) --> morulė (3) --> blastulė (4), gemaloimplantacija (5).

Lytinis brendimas Apie 10–12 gyvenimo metus prasideda lytinis brendimas, per kurį mergaitė tampa moterimi, o berniukas – vyru...

Lytinis brendimas Apie 10–12 gyvenimo metus prasideda lytinis brendimas, per kurį mergaitė tampa moterimi, o berniukas – vyru. Šiuo laikotarpiu dėl suaktyvėjusios lytinių hormonų veiklos vystosi antriniai lytiniai požymiai: auga plaukai pažastyse, kirkšnyje ir kt. Mergaičių brendimo laikas paprastai trunka iki 16–17 metų, berniukų – vienais ar dvejais metais ilgiau.

Taigi brandos amžiaus pokyčius lemia lytiniai hormonai. Jie dalyvauja formuojantis vyro ir moters lytiniams organams, lemia antrinių lytinių požymių atsiradimą, reguliuoja lytinių ląstelių susidarymą ir lytinį elgesį.

Spermatogenezė nuolat vyksta subrendusio vyro sėklidėse esančiuose sėkliniuose latakuose. Ji prasideda lytinio brendimo pradžioje, kuomet testosteronas suaktyvina pirmines diploidines lytines ląsteles spermatogonijas (1). Joms daug kartų dalijantis mitozės būdu susidaro pirminiai spermatocitai (2). Spermatocitai dalijasi mejozės būdu. Po pirmojo mejozės dalijimosi susidaro haploidiniai antriniai spermatocitai (3), o po antrojo mejozės dalijimosi – keturi haploidiniaispermatidai (4). Spermatidai bręsta, įgyja būdingą sandarą ir virsta spermatozoidais (5). Iš vienos diploidinės ląstelės susidaro keturi haploidiniai spermatozoidai.

Vykstant oogenezei, kiaušinėlis bręsta kiaušidėje esančiame folikule. Iš diploidinių oogonijų susidaro pirminiai oocitai, o iš jų – antriniai oocitai. Įvykus ląstelių dalijimosi ir brendimo procesams, iš vieno pirminio oocito (2n) susidaro keturios haploidinės (n) ląstelės, tačiau jos būna nevienodo dydžio: viena didelė ir trys mažos. Didžioji ląstelė virsta subrendusiu ir apvaisinimui pasirengusiu kiaušinėliu, o trys mažosios, vadinamos poliniais kūneliais, žūva.

Moters mėnesinių ciklas vidutiniškai trunka 28 dienas ir skaičiuojamas nuo pirmos mėnesinių dienos. Per mėnesines, kurios trunka 3–7 dienas, atsiskiria paviršinis gimdos gleivinės sluoksnis ir kartu su krauju pasišalina pro makštį.

Mėnesinių ciklą reguliuoja nervų sistema (tarpinių smegenų pagumburis) kartu su hipofize. Jos išskiriami FSH (folikulus stimuliuojatys) hormonai skatina folikulo brendimą ir estrogenų susidarymą, o LH (liuteinizuojantys) hormonai skatina kiaušinėlio išėjimą ir geltonkūnio susidarymą.

Kiaušidėje bręstant folikului, gaminamas hormonas estrogenas (per visą folikulo brendimo laikotarpį estrogeno koncentracija didėja, o folikului subrendus ji būna didžiausia). Šis hormonas skatina gimdos gleivinės storėjimą ir daro įtaką hipofizės gaminamiems hormonams – slopina FSH susidarymą ir skatina hipofizę išskirti LH hormoną. LH labai padaugėja apie 13 ciklo dieną, todėl 14 ciklo dieną įvyksta ovuliacija.

Po ovuliacijos LH skatina iš folikulo susidaryti geltonkūnį, o šis ima gaminti progesteroną. Jis stabdo LH ir FSH gamybą ir skatina gimdos gleivinės storėjimą, kad ši galėtų priimti apvaisintą kiaušinėlį. Jei kiaušinėlis neapvaisinamas, 7–8 dieną po ovuliacijos progesterono kiekis ima mažėti, o ciklo pabaigoje visai nustoja veikti. Tuomet FSH kiekis kraujyje vėl ima didėti, o sustorėjusi gimdos gleivinė atsiskiria nuo gimdos sienelių ir įvyksta menstruacinis kraujavimas

  • Biologija Konspektas
  • Microsoft Word 3373 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 19 puslapių (3014 žodžiai)
  • Iveta
  • Organizmų dauginimasis konspektas (2)
    10 - 4 balsai (-ų)
Organizmų dauginimasis konspektas (2). (2015 m. Lapkričio 27 d.). https://www.mokslobaze.lt/organizmu-dauginimasis-konspektas-2.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 26 d. 05:37
×