Organizmų dauginimasis konspektas


Placentos reiksme besivystanciam gemalui. Paaiškinkite placentos reikšme besivystančiam gemalui. Placentos reiksme vaisiui.

Organizmų dauginimasis Žmogaus dauginimasis Placenta ir jos reikšmė besivystančiam vaisiui. Žalingų įpročių poveikis gimdoje besivystančiam vaisiui. Apvaisinimas ir gemalo vystymasis iki implantacijos Apvaisinimo procesas. Gemalo vystymasis iki implantacijos. Pusiau mitozės būdu. Lytiniai hormonai ir jų reikšmė Lytinis brendimas . Lytinių ląstelių susidarymas . Moters mėnesinių ciklas Kiaušidėse vykstantys procesai. Pirminių folikulų . Grafo folikulu. Mėnesinių ciklą reguliuoja hormonai. Augalų lytinis dauginimasis Sėkloms dygti reikalingos sąlygos Sėkla . Būtinos sąlygos sėklai dygti. Tiriamasis darbas . Sėklų dygimo priklausomybė nuo drėgmės ir temperatūros. Darbo tikslas. Darbo eiga. Apdulkinimo ir apvaisinimo reikšmė augalų įvairovei atsirasti Apdulkinimas . Vėjo apdulkinami augalai . Vabzdžių apdulkinamų augalų . Savidulkos metu . Dirbtinis apdulkinimas . Apdulkinimas sudaro prielaidas augalų požymių įvairovei atsirasti. Sėklos ir vaisiaus susidarymas ir išplitimas Sėklos ir vaisiaus susidarymas. Sėklų platinimo būdai ir augalų išplitimas. Augalai patys išplatina savo sėklas . Augalų nelytinis dauginimasis Augalų nelytinis vegetatyvinis dauginimasis Nelytinis vegetatyvinis augalų dauginimasis . Be apvaisinimo . Vegetatyviniais augalo organais. Vegetatyvinio dauginimosi būdai. Gyvūnų dauginimosi ypatumai Išorinis apvaisinimas. Vidinis apvaisinimas. Netiesioginį ir tiesioginį poembrioninį vystymąsi. Netiesioginis poembrioninis vystymasis. Visiška metamorfozė. Nevisiška metamorfozė. Lerva nimfa  . Netiesioginis poembrioninis vystymasis su metamorfoze. Suaugusi žuvis. Lerva buožgalvis  . Suaugusi varlė.

Toje vietoje, kur žmogaus gemalas prisitvirtina prie gimdos sienelės, ima formuotis placenta (1). Ji vystosi iš gimdos gleivinės ir gemalą gaubiančių ląstelių. Placenta galutinai susiformuoja maždaug trečiąjį nėštumo mėnesį. Placentoje ir gimdos sienelėje gausu kraujagyslių, tačiau vaisiaus ir motinos kraujas niekada nesimaišo, t. y. vaisiaus ir motinos kraujotakos sistemos yra atskirtos.

Medžiagų apykaita tarp motinos ir vaisiaus vyksta per placentą. Ji reikalinga, kad gimdoje augantis vaisius gautų pakankamai deguonies ir reikalingų maisto medžiagų. Vaisių su placenta jungia virkštelė (2). Virkštelės vena (4) iš placentos į vaisiaus organizmą teka deguonies prisotintas arterinis kraujas kartu su maisto medžiagomis, antikūnais, o dviem arterijomis (3) iš vaisiaus organizmo į placentą grįžta veninis kraujas su medžiagų apykaitos produktais – anglies dioksidu, šlapalu ir kt.

Placenta kaip laikina endokrininė liauka perima geltonkūnio funkciją ir ima gaminti hormonus progesteroną ir estrogeną, kurie yra atsakingi už nėštumo palaikymą ir gimdymą. Dėl padidėjusio progesterono kiekio nustoja vykti ovuliacija, nebūna mėnesinių. Iki pat gimdymo progesterono kiekis nuolat didėja, o atėjus laikui gimdyti jo kiekis vėl smarkiai sumažėja.

Per gimdymą placenta pašalinama kartu su gimusiu kūdikiu.

Placenta yra tarsi barjeras, nepraleidžiantis daugelio kenksmingų medžiagų ir ligas sukeliančių mikroorganizmų. Taip ji apsaugo gimdoje besivystantį vaisių. Vis dėlto pro placentą patenka dauguma vaistų, alkoholis, nikotinas ir kitos nuodingosios medžiagos, labai kenkiančios vaisiui. Tad nėščia moteris turėtų nerūkyti, nevartoti narkotikų ir alkoholinių gėrimų. Nėštumo metu be gydytojo leidimo negalima vartoti jokių vaistų.

Cigaretėse esančio nikotino sukeltas poveikis dar ilgai veikia organizmą (maždaug keletą mėnesių), todėl planuojant motinystę pirmiausia reikėtų atsisakyti šio itin žalingo įpročio. Moterys, kurios rūko būdamos nėščios, labai kenkia besivystančiam organizmui.

Rūkančių nėščiųjų naujagimiai turi polinkį sirgti kvėpavimo takų infekcinėmis ligomis, astma.

Apvaisinimas ir gemalo vystymasis iki implantacijos

Apvaisintas kiaušinėlis vadinamas zigota, tai pirmoji organizmo ląstelė. Žmogaus zigota turi diploidinį chromosomų rinkinį (2n), t. y. 46 chromosomas, o gametos – haploidinį rinkinį (n).

  • Microsoft Word 2197 KB
  • 2015 m.
  • 16 puslapių (2463 žodžiai)
  • Indrė
  • Organizmų dauginimasis konspektas
    10 - 6 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Organizmų dauginimasis konspektas. (2015 m. Kovo 23 d.). https://www.mokslobaze.lt/organizmu-dauginimasis-konspektas.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 18 d. 07:46
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo