Organizmų judėjimas ir atrama skaidrės


Organizmų judėjimas ir atrama. Atramos judėjimo sistema. Organizmų judėjimas ir atrama – kas tai? Išoriniai ir vidiniai griaučiai. Bestuburių judėjimas ir atrama. Sausumos gyventojų judėjimas. Oro gyventojų judėjimas. Vandens gyventojų judėjimas.

Dauguma gyvūnų gali judinti visą kūną bei judėti iš vienos vietos į kitą. Gyvūno judėjimo būdas priklauso nuo jo formos, aplinkos ir dydžio. Paprastos sandaros organizmasi daugiausia juda mojuodami blakstenėlėmis, žiuželiais arba ameboidino judėjimo būsu (kai kuriuos baktertijos, pirmuonys). Didesni gyvūnai judėjimui naudoja raumenys. Kad sukeltų judesį, susitraukdami raumenys turi į ką atsiremti. Ta atrama gali būti VIDINIAI KŪNO SKYSČIAI, kieti išoriniai arba vidiniai griaučiai. Kietų griaučių neturintiems gyvūnams atramą sudaro skysčio užpildyta virškinamoji ertmė (duobagyvių) arba kūno ertmė (kirmėlių).

Visi stuburiniai gyvūnai turi VIDINIUS GRIAUČIUS, sudarytus iš kaulų ir kremzlių. Vidiniai griaučiai auga kartu su gyvūnu. Ant jų sausagyslėmis prisitvirtina griaučių skersaruožiai raumenys. Kaulai, sudarydami griaučius, jungiasi jungtimis, kurios padeda atlikti tam tikrus judesius. Panašiai kaip gyvūnų griaučiai, ramstiniai augalų audiniai sudaro jų atramą, suteikia jiems tvirtumo. Šių audinių ląstelių sienelės sustorėjusios. Tai trukdo augti, todėl ramstinių audinių sistemą visiškai išsivysto tik suaugusio augalo.

Bestuburiai, neturintys griaučių, prie kurių galėtų tvirtintis raumenys, juda kiek kitaip. Duobagyvių kūnas susiraukia ir sutrumpėja, kai susitraukia ektodermoje esančių ląstęlių raumeninės skaidulos. Plokščiosios kirmelės šliaužioja susitrukiant kūno sienelei ir blakstenėlės kontroliuojantiems raumenims, apvaliosios kirmelės, susitraukiant jų kūno išilginiams raumenims, juda banguodamos, lyg botagėlis. Žieduotųjų kirmelių atskiruose nareliuose yra atskiras žiedinių ir išilginių raumenų rinkinys, todėl kiekvienas narelis ar jų grupė gali susitraukinėti nepriklausomai vieni nuo kitų.

  • MS PowerPoint 788 KB
  • 2016 m.
  • 11 puslapių (702 žodžiai)
  • Modesta
  • Organizmų judėjimas ir atrama skaidrės
    10 - 3 balsai (-ų)
Organizmų judėjimas ir atrama skaidrės. (2014 m. Lapkričio 11 d.). https://www.mokslobaze.lt/organizmu-judejimas-ir-atrama-skaidres.html Peržiūrėta 2020 m. Birželio 07 d. 10:32
×
117 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo