Organizmų reakcija į aplinką



Augalo augimas reaguojant į išorinį dirgiklį vadinamas tropizmu. Fototropizmas – reakcija į šviesą, geotropizmas - į Žemės trauką, tigmotropizmas – į prisilietimą.
Gyvūnų nervinė sistema apdoroja gautus duomenis ir koordinuoja griaučių bei raumenų darbą, t.y gyvūno judėjimą. Nervų sistemos dėka gyvūnas gali reaguoti į aplinką.
Labai paprastos sandaros gyvūnai nervų sistemos neturi, pvz: pintys. Duobagyvių nervų sistema yra tinklinė. Ją sudaro tarpusavyje susijungę neuronai. Plokščiosios kirmelės turi kamieninę nervų sistemą. Žieduotųjų kirmelių, nariuotakojų ir minkštakūnių nervų sistema vadinama mazgine. Ją sudaro smegenys – labai stambūs nerviniai mazgai priekinėje kūno dalyje ir storas pilvinis kamienas su ganglijais kiekviename segmente. Stuburinių gyvūnų nervų sistema yra vamzdelinė. Yra skirstoma į centrinę ir periferinę. Centrinė nervų sistema sudaryta iš galvos ir nugaros smegenų. Periferinę nervų sistemą sudaro nervai, jungiantys galvos ir nugaros smegenis su kitomis kūno dalimis.