Organizmų sandaros ypatumai


Organizmų sandaros ypatumai. Pirmuonys vienaląsčiai. Kirmėlės sliekas. Žinduoliai žmogus.


Heterotrofai (patys nesintetina organinių junginių, kurie reikalingi jų augimui ir vystymuisi). Kai kurie pirmuonys yra holozojiniai, nes praryja visą maistą iškart. Kiti yra saprofitai (skaidytojai), kurie siurbia maisto medžiagų molekules pro plazminę membraną. Maistas virškinamas vakuolėse. Ląstelėms judant maistas patenka į citoplazmos vidų.

Gėlame vandeny gyvenantys pirmuonys turi pulsuojančias vakuoles, kurios į ląstelę patekusį vandenį telkia į bendrą rezervuarą. Kartu su vandeniu į citoplazmą patenka O2, kuris išnešiojamas per visą pirmuonio kūną, osmoreguliacijos būdu. Į ląstelę iš aplinkos difuzijos būdu juda O2, o iš ląstelės į aplinką – CO2.

Sistema sudaryta iš 3 dalių: priekinės, vidurinės ir užpakalinės žarnos. Priekinė žarna skirstoma į burną, burnos ertmę, ryklę, stemplę, gurklį ir malamąjį skrandį. Burnos ertmėje yra seilių liaukos, kurių sekretas suvilgo maistą ir padeda virškinti angliavandenius. Malamajame skrandyje smulkinamas maistas ir toliau slenka į vidurinę žarną. Čia yra virškinimo fermentų, maistas suvirškinamas ir įsiurbiamos maisto medžiagos. Žarnos paviršių padidina įvairios ataugos. Suvirškintas maistas slenka į užpakalinę žarną, kurioje atsiveria šalinimo sistemos Malpigijaus vamzdeliai. Užpakalinėje žarnoje iš maisto išsiurbiamas vanduo.

Sistemą sudaro po visą kūną išsišakojusi trachėjų sistema. Oras į jas patenka pro kūno šonuose išsidėsčiusius kvėptukus (stigmas). Tuomet keliauja trachėjomis, kurios šakojasi ir baigiasi tracheolėmis, tai ploni vamzdeliai, kurie tiesiogiai liečiasi su kūno ląstelėmis.

Sistemą sudaro centrinė, simpatinė ir periferinė nervų sistema. CNS priklauso galvos ganglijai ir pilvo nervų grandinėlė. Galvos smegenis sudaro 3 dalys: priekinė, vidurinė ir užpakalinė. Labiausiai išsivysčiusios priekinės, nuo jų šakojasi stambios regėjimo skiautės. Priekinės smegenys įnervina akis ir akeles, jose yra vienos svarbiausių vidaus sekrecijos liaukų. Vidurinės įnervina antenas, užpakalinės – viršutinę lūpą. Simpatinė nervų sistema įnervina vidaus organus ir raumenis.

Svarbiausi sistemos organai yra Malpigijaus vamzdeliai, kurių yra nuo 2 iki 150. Jie atsiveria tarp vidurinės ir užpakalinės žarnos. Į šiuos vamzdelius patenka šlapimo rūgšties druskos.

Judėjimo organai – kojos ir sparnai. Turi 6 kojas – po porą kiekviename krūtinės segmente. Būdingi 5 pagr. nareliai: pamatinis, klubas, šlaunis, blauzda, letenėlė. Dažniausiai turi 2 poras sparnų, bet yra ir besparnių vabzdžių.

Turi lytėjimo, uoslės, skonio, regėjimo ir klausos organus. Lytėjimo funkciją atlieka juntamieji plaukeliai. Uoslės organai yra antenose, jų pagalba suranda maistą. Skonio – ant žandų, lūpų, kai kurių vabzdžių – ant priekinių kojų letenėlių. Regėjimo organai gerai išlavinti, galvos šonuose turi sudėtingas ir dažnai dar 1-3 paprastąsias akis. Regėjimas mozaikinio pobūdžio (iš daugybės matomo daikto dalių susidaro bendras vaizdas). Kai kurie turi klausos organus, vadinamus būgniniais.

  • Biologija Analizė
  • Microsoft Word 26 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (2590 žodžiai)
  • Jokubas
  • Organizmų sandaros ypatumai
    10 - 6 balsai (-ų)
Organizmų sandaros ypatumai. (2016 m. Balandžio 18 d.). https://www.mokslobaze.lt/organizmu-sandaros-ypatumai.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 25 d. 10:14
×