Oro tarša Lietuvoje referatas


Įvadas. Bendros žinios apie atmosferą ir orą. Oro ištekliai bei jų reikšmė gamtai ir žmogui. Oro tarša ir jos pasekmės. Oro apsauga ir monitoringas. Išvados. Literatūra.

Šiuolaikinis technikos ir technologijų lygis neužtikrina gamybos ir energetikos procesų be atliekų. Susidariusios atliekos patenka į aplinką ir taip teršiamas oras, vanduo, dirvožemis ir kiti aplinkos komponentai. Dabar miestai, pramonė, energetika bei transportas yra pagrindiniai aplinkos teršėjai. Lietuva taip pat ne išimtis. Šiame rašto darbe pabandysiu atskleisti oro taršos Lietuvoje priežastis, bei pasekmes.

Atmosfera (gr. atmos „garai, dujos“; sphaira „rutulys“) vadinamas Žemės rutulį gaubiantis oro sluoksnis. Šio sluoksnio storis apie 2000 km, o masė (5,15∙105 tonų) maždaug milijoną kartų lengvesnė už Žemės masę. Paprastai skiriami penki pagrindiniai Žemės atmosferos sluoksniai, vadinami sferomis. Vieną sferą nuo kitos skiria pereinamieji sluoksniai – pauzės, kuriuose temperatūra mažai keičiasi.

Egzosfera (gr. exo „išorėje“) – viršutinis atmosferos sluoksnis (esantis aukščiau kaip 500-800 km), laipsniškai pereinantis į tarpplanetinę erdvę. Dujų tankis joje mažas, o įelektrintų dalelių temperatūra – keletas dešimčių tūkstančių laipsnių.

Termosfera (gr. thermos „šiltas, karštas“) – ketvirtasis atmosferos sluoksnis (nuo 80 iki 800 km). Žemutinėje termosferos dalyje (80-90 km) temperatūra lieka pastovi, o teis viršutine riba pakyla net iki 1000-2000oC. Aukštesnieji termosferos sluoksniai, kartais ir pati termosfera, dėl aukšto jonizacijos laipsnio dažnai vadinama jonosfera. Dėl jonosferos galimi tolimieji radijo ryšiai: trumposios bangos, daug kartų atsispindėdamos nuo jonosferos ir Žemės, gali apkeliauti mūsų planetą. Jonosferos dujos apsaugo Žemėje esančius gyvus organizmus nuo mirtinų ultravioletinių Saulės spindulių.

Mezosfera (gr. mesos „vidutinis, vidurinis, tarpinis“) – trečiasis atmosferos sluoksnis (nuo 50-55 iki 80 km). Mezosferoje, kaip ir troposferoje, kylant aukštyn temperatūra mažėja ir viršutiniame sluoksnyje nukrenta iki -90oC.

Stratosfera (gr. stratum „sluoksnis“) – antrasis atmosferos sluoksnis (nuo 8-17 iki 50-55 km). Žemutiniuose stratosferos sluoksniuose temperatūra pastovi, o maždaug nuo 25 km pradeda kilti ir prie trečiojo sluoksnio – mezosferos – ribos pasiekia nulinę reikšmę. 20-25 km aukštyje yra didžiausia atmosferos ozono koncentracija. Šis sluoksnis, vadinamas ozonosfera, sulaiko gyviesiems organizmams kenksmingus ultravioletinius spindulius.

Troposfera (gr. tropos „posūkis“) – žemutinis atmosferos sluoksnis (esantis nuo žemės paviršiaus iki 8-17 km). Joje sukaupta apie 80% oro masės. Troposfera kylant aukštyn oro temperatūra krenta vidutiniškai 6,5oC kas 1 km (sluoksnio viršuje ji būna apie 50oC šalčio). Troposferoje formuojasi debesys.

  • Aplinka Referatas
  • Microsoft Word 29 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 11 puslapių (2126 žodžiai)
  • Universitetas
  • Lina
  • Oro tarša Lietuvoje referatas
    10 - 10 balsai (-ų)
Oro tarša Lietuvoje referatas. (2015 m. Lapkričio 27 d.). https://www.mokslobaze.lt/oro-tarsa-lietuvoje-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 22 d. 20:46
×