Oro užteršimas


Aplinkos referatas. Įvadas. Oro tarša. Kietosios dalelės (KD). Ozonas. Anglies monoksidas. Azoto dioksidas. Sieros dioksidas. Išvados. Literatūra.


Šiandien vis dažniau mieste gyvenantys žmonės ieško vietų kur būtų galima pailsėti nuo miesto triukšmo, oro ir miesto aplinkos. Kodėl taip yra, jei miestuose pilna pramogų ir sukurtų įmantrių poilsio zonų? Vienas svarbiausių dalykų, lemiančių tokį procesą yra užterštas miesto oras. Juk labai dažnai mieste galima užuosti tam tikrų išmetamųjų dujų kvapą arba žiemos sezonu nuosavų namų kvartaluose tvyrantį dėl kūrenimo jaučiamą dūmų kvapą. Būtent dėl to vis dažniau miesto žmonės renkasi poilsį daug švaresnėje, grynesnio oro pilnoje aplinkoje, pvz.: užmiestyje, kaimo sodyboje ar tiesiog kelias valandas stengiasi praleisti miške. Taigi, kas labiausiai teršia miesto aplinką ir orą, kuriuo kvėpuojame? Kaip užterštas oras veikia žmogaus sveikatą?

Žinoma, orą teršia ne visos medžiagos, tačiau yra išskiriami pagrindiniai atmosferos teršalai.

KD10 ir KD2,5 daugeliui žmonių tai visdar nežinomi kodai, neturintys jokios reikšmės. Iš tikrųjų šios raidžių ir skaičių kombinacijos yra labai reikšmingos ir svarbios. Šis trumpinys yra kietosios dalelės. Kietosiomis dalelėmis vadinami ore esančių dalelių ir skysčio lašelių mišiniai. Tai mažos dalelės, skysčio lašeliai, kurie gali sudaryti dulkes ar aerozolius, kurie, esant pakankamai didelėms koncentracijoms, tampa pavojingais teršalais. Šiuose mišiniuose gali būti įvairių pavojingų elementų – rūgščių, sulfatų, nitratų, kitų druskų mišinių, organinių junginių, metalų, dirvožemio dalelių, suodžių, nusidėvėjusių padangų, stabdžių, šaligatvių dangos dulkių.

Ozonas yra deguonies alotropinė atmaina. Tai labai aktyvios, melsvos spalvos dujos, kurių molekulė sudaryta iš trijų deguonies atomų. Didžioji ozono dalis (apie 90%) randama stratosferoje (srityje esančioje aukščiau 10 – 16 km virš žemės paviršiaus). Maksimali jo koncentracija randama stratosferoje – apie 25 km aukštyje nuo žems paviršiaus. Likusi dalis, apie 10 % yra troposferoje, žemiausiame atmosferos sluoksnyje, esančiame tarp žemės paviršiaus ir stratosferos.

Pažemio ozonas yra antrinis teršalas, nes nėra išmetamas į atmosferą iš jokių šaltinių, o susidaro atmosferoje fotocheminių reakcijų metu iš savo pirmtakų – daugiausia iš azoto oksido (pavyzdžiui, automobilių išmetamų dujų) ir gamtinės bei antropogeninės kilmės angliavandenilių (tai yra, organinių junginių, kurie saulės šviesoje reaguoja su oksidais ir sudaro fotocheminius oksidantus, pavyzdžiui, iškastinio kuro deginimas).

  • Aplinka Referatai
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • Eglė
  • 7 puslapiai (2026 žodžiai)
  • Aplinkos referatai
  • Microsoft Word 24 KB
  • Oro užteršimas
    10 - 3 balsai (-ų)
Oro užteršimas. (2015 m. Lapkričio 27 d.). http://www.mokslobaze.lt/oro-uztersimas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 19 d. 08:20