Osteoartrozė


Osteoartrozė ligos. Osteoartrozes pozymiai. Osteoartroze kineziterapija. Osteoartroze sergancio slauga. Osteoartroze serga 10-12 proc.. Osteoartrozė mechanizmas. Osteoartroze slauga. Osteoartrozės klinika ir gydymas.

Osteoartrozė. Ligos patogenezė. Genetiniai veiksniai. Uždegimas. Neurogeniniai pažeidimai. Osteoartrozės formos ir lokalizacija. Klinika ir diagnostika. Gydymas. Literatūra. Osteoartrozė - tai degeneracinė sąnarių liga, dažniau pažeidžianti stambiuosius sąnarius. Moterys serga dažniau nei vyrai. Rentgenologiniai osteoartrozės požymiai nustatomi kas antram žmogui, sulaukusiam 55 metų amžiaus. Osteoartrozė pirmauja tarp judėjimo aparato ligų vyresniame amžiuje, jai būdinga lėtinė eiga. Tai rimta socialinė ekonominė ir medicininė problema, neretai sukelianti invalidumą ir labai pabloginanti gyvenimo kokybę. Osteoartrozė – heterogeninė skirtingos etiologijos sąnarių ligų grupė, turinti vienodus morfobiologinius bei klinikinius požymius ir baigtį. Liga skatina sąnario kremzlės netekimą ir įtraukia į procesą pokremzlinį kaulą, raiščius, sąnarines kapsules ir regioninius raumenis. Osteoartroze serga 10–12 proc. Žemės gyventojų. Liga koreliuoja su amžiumi, dažniau vystosi po 30–35 metų, o tarp 60 m. ir vyresnių sutinkama 97 proc. Europoje ši liga sudaro 69–70 proc. visų reumatinių ligų.

Osteoartrozė - tai degeneracinė sąnarių liga, dažniau pažeidžianti stambiuosius sąnarius. Moterys serga dažniau nei vyrai.

Osteoartroze serga 10–12 proc. Žemės gyventojų. Ir vyresnių degeneraciniai pokyčiai vyksta hialininėje sąnario kremzlėje: kolageninės kremzlės skaidulos trūkinėja dėl krūvio, lėtėja proteoglikanų sintezė chondrocituose, mažėja subchondrinio kaulo elastingumas. Vystosi paviršinė kremzlės destrukcija iki visiško jos sunykimo, o subchondrinėje srityje – kaulinio audinio augimas – sustorėjimas, sąnarių pakraščiuose susidaro osteofitai, gilesnėse kaulo struktūrose dėl kaulinio audinio persiskirstymo susidaro cistos. Vystosi sinovijos proliferacija subsinoviniame sluoksnyje ir sąnario kapsulėje, susidaro fibrozinis audinys. Kapsulė sustorėja. Galimas antrinis sinovijos uždegimas.

Mechanizmų, lemiančių kremzlės netekimą, pagrindą sudaro proteoglikanų, kurie su chondrocitais sudaro kremzlės audinį, apykaitos sutrikimas. Esant osteoartrozei kremzlės matriksas netenka glikozaminglikanų, tai lemia didesnį skysčių susikaupimą, pažeidžiamos matrikso jungtys, dėl to vystosi dehidratacija, pakinta metabolitų difuzijos procesai, dezorganizuojasi ir nutrūksta kolageninės jungtys. Chondrocitams būdingas didelis jautrumas aplinkiniame matrikse esantiems proteoglikanams, jie greitai reaguoja į proteoglikanų kokybinius ir kiekybinius pokyčius. Reparaciniai chondrocitų procesai tampa nevisaverčiai, todėl didėja tuščių lakūnų skaičius. Esant osteoartrozei keičiasi chondrocitų fenotipas, todėl jie sintetina trumpą fibrilių nesudarantį kolageną ir nevisaverčius mažiau stabilius proteoglikanus, kurie lengviau palieka matriksą.

Pažeisti chondrocitai išskiria katabolinius fermentus, ardančius kolageną (elastazė, kolagenozė, peptidazė ir kt. ) ir proteoglikanus (metaloproteinazė, katepsinas, tumoro nekrozės faktorius ir kt. ). Taip pat svarbi padidėjusi citokinų, kurie stimuliuoja proteazių, plazminogeno aktyvatoriaus, prostaciklino e2 sintezę, gamyba, o tai slopina kolageno ir proteoglikanų sintezę chondrocituose.

Kiti galimi osteoartrozės patogenezės veiksniai yra imuniniai mechanizmai, galūnių audinių kraujotakos sutrikimai, paveldėjimas. Galima osteoartrozės priežastimi laikoma nepakankama hialuroninės rūgšties, prie kurios tvirtinasi proteoglikanai, sintezė.

Patologinių procesų pasireiškimas ir progresavimas priklauso nuo daugelio veiksnių.

  • Microsoft Word 13 KB
  • 2010 m.
  • 5 puslapiai (913 žodžiai)
  • Kolegija
  • Stanislova
  • Osteoartrozė
    10 - 3 balsai (-ų)
Osteoartrozė. (2010 m. Kovo 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/osteoartroze.html Peržiūrėta 2021 m. Sausio 17 d. 07:21
×
38 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo