Osteoporozės slauga


Įvadas. Osteoporozė. Pacientų, sergančiųjų osteoporoze, slauga. Mokymo planas/projektas. Pagrindiniai bruožai. Kūrimo procesas. Išvados. Literatūra.

Osteoporozė yra viena dažniausių judėjimo sistemos ligų, pasitaikančių vyresniame amžiuje. Lietuvos osteoporozės fondo duomenimis šia liga Lietuvoje serga 200-250 tūkstančių žmonių arba kitaip 10-12 proc. populiacijos. Osteoporozės komplikacijos pasitaiko 15 proc. moterų ir 5,4 proc. vyramas vyresniems nei 50 metų. O pirmųjų metų tarpę apie 20 procentų moterų patiria pakartotinį kaulų lūžį. Osteoporoziniai lūžiai dėl aukšto mirtingumo( pirmųjų metų tarpe miršta apie 20 proc), savarankiškumo praradimo(po šlaunikaulio lūžio 50 proc. nebepajėgia savarankiškai vaikščioti, o 25 proc. reikia nuolatinės priežiūros) yra ypatingai reikšminga šiuolaikinė problema(V.Alekna ir kt, 2011).

Ši komplikacija yra ne tik medicininė, bet ir socialinė bei ekonominė problema.(M.Tamulaitienė, 2001). Šalys, kurios skaičiuoja sveikatos priežiūrai skirtas lėšas, pateikia kad osteoporozės gydymas yra vienas iš brangiausių ligų, tačiau profilaktika gali kainuoti žymiai pigiau. (K.Gudauskienė, 2005)O pacientų artimiesiems taip atsiranda didelių išlaidų bei gyvenimo kokybės pablogėjimo sąlygotų nepatogumų.(I.A.Krueger,V.Būtėnaitė, 2005).

Tai lėtinė ir nuolat progresuojanti liga, todėl svarbus gydymas ne tik medikamentiniais vaistais, bet ir profilaktinės priemonės. Šiomis priemonėmis galima išvengti pasikartojančių lūžių. Tai ne tik sumažina gydymo išlaidas, bet ir gali pagerinti sergančiojo gyvenimo kokybę. Tam tikromis priemonėmis, galima pagerinti apsitarnavimą, didinti savirūpą. Todėl visuomenėje turėtu nuolat vykti įvairūs renginiai, kuriose sergantieji būtų mokomi kaip išvengti šios ligos progresavimo ir kokiais būdais būtų pagerinamas jų gyvenimas.

Osteoporozė –tai griaučių sisteminė liga, kuriai būdinga maža kaulinė masė dėl kaulų tankio mažėjimo. Pakitus kaulų struktūrai padidėja kaulų trapumas ir polinkis į lūžius(V.Alekna ir kt.,2011). Jos metu kaulai netenka kalcio, tampa trapūs, lengviau lūžta. Ši liga dar vadinama „tyliąja epidemija“, nes diagnozuojama tik kaului lūžus. (I.A.Krueger, V.Būtėnaitė, 2005)

Tai viena iš dažniausių pasitaikančių judėjimo ligų vyresniame amžiuje (V.Alekna ir kt. 2003). Šia liga moterys serga šešis kartus dažniau negu vyrai .Vyrai serga osteoporoze žymiai vėliau negu moterys, apie 60 metus jų kaulinio audinio masės tankis susilygina su moterų kaulinio audinio masę. Apie 75-uosius metus, pusė jų jau serga šia liga (I.A.Krueger,V.Būtenaitė,2005)

Kaulas yra gyvas audinys. Organizmui augant kaulų masė didėja iki 35-tųjų metų. Vėliau kaulai retėja ir mažėja kaulinė masė .Per metus kaulų masė mažėja apie 0,2-0,3 proc. vyrams, o moterims net 0,5 proc. Pomenopauziniu periodu moterims kaulai retėja net 2-3 proc. per metus. (V.Alekna, 2001) .Susirgus osteoporoze, kaulas išretėja ir jame atsiranda dideli išretėję plotai. Išnyksta didžioji dalis kaulo ir lieka tik išplonėjęs kaulo audinio karkasas (I.A.Krueger,V.Būtėnaitė,2005).

Kaulų masės mažėjimas yra pagrindinė osteoporozės priežastis. Iki kaulo lūžio pacientai neturi jokių nusiskundimų, todėl svarbu įvertinti ir žinoti osteoporozę skatinančius veiksnius.(V.Alekna ir kt, 2011)

  • Slauga Referatas
  • Microsoft Word 32 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 18 puslapių (3012 žodžiai)
  • Jurga
  • Osteoporozės slauga
    10 - 7 balsai (-ų)
Osteoporozės slauga. (2015 m. Lapkričio 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/osteoporozes-slauga.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 26 d. 01:57
×