Ozonas


Ozono susidarymas. Ozono sluoksnio susidarymas. Ozono susidarymo lygtis. Ozono perteklius. Skaidres apie ozona. Ozono sluoksnio susidarymo chemija. Atmosferos ozono susidarymas ir irimas. Ozono sluoksnio irimas skaidres. Pažemio ozono kiekio didėjimas. Ozono molekuline formule.

Chemijos referatas. Ozonas – vaistas nuo ligų. Ozono poveikis. Ozono sluoksnio plonėjimas – kenksmingas. Ozono pertekliaus poveikis. Ozono irimas. Ozono susidarymas ir jo maksimalus leistinas kiekis. Ozono matavimai lietuvoje ir pasaulyje. Pažemio ozono kiekio didėjimas.


Troposferoje yra tik apie 10% viso atmosferos ozono kiekio, jis vaidina didžiulį vaidmenį ne tik augmenijos, bet ir žmonių gyvenime. Stratosferoje ozonas vaidina naudingą rolę, tačiau troposferos pažemio sluoksnyje jo vaidmuo destruktyvus. Aišku, ozono ore neturi būti daug. Normali gamtinė jo koncentracija - maždaug 10 - 20 mikroramų kubiniame metre.

Ozonas - viena iš deguonies molekulinių formų, turinčių charakteringą šviežią kvapą. - tūkst. Lengvų ozono jonų, esančių viename kubiniame oro centimetre, suteikia jam tokio šviežumo, kuris jaučiamas po lietaus arba miške. Tačiau tokiu komfortišku oru mes kvėpuojame nedažnai.

Filtruodamasis per namų sienas, oras praranda ozoną: šių dujų koncentracija patalpose gali sumažėti iki 250 kartų. Taigi, praleisdami laiką tarp keturių sienų, mes atimame iš savęs tokį būtiną mums ozoną.

Ozonas naikina ligas sukeliančius mikroorganizmus, taigi taikomas medicinoje. Tam reikalinga aukšta jo koncentracija. O žemos koncentracijos ozonas padeda užgydyti žaizdas, o turinčiais mišiniais, praleistais per fiziologinius tirpalus, chirurgai praplauna įvairias kūno vietas. Tokios procedūros padeda išnykti randams. Pirmąkart kaip antiseptinė priemonė ozonas buvo išbandytas dar pirmojo pasaulinio karo metais. Tačiau medicinodidžioji britų nacijos senelė - karalienė motina jau seniai sulaukusi savo šimtojo gimtadieno. Suprantama, ne vien giminės genai ir jos toks mėgstamas džinas su toniku padeda senolei išsaugoti gyvybingumą. Seniausiai karališkosios šeimos narei tarnauja paskutiniai medicinos laimėjimai. Jai talkinantys medikai neatskleidžia visų savo paslapčių,bet dabar manoma, kad išsaugoti toultravioletinę saulės spinduliuotės dalį sudaro 100 - 400 nm ilgio bangos. Diapazonas skirstomas į ultravioletinius (toliau – uv) a, b ir c ruožus. Uv c ruožui priklauso trumpiausios bangos, tad jų energija didžiausia ir jos pakanka išardyti o2 molekulę į atomus. Uv c ruožo spindulius sugeria stratosferos ozonas ir jie nepasiekia žemės paviršiaus. Uv a ruožui priklauso ilgesnių bangų spinduliai, juos sugeria gyvų organizmų biomolekulės ir gali sukelti neigiamų pasekmių. Šio ruožo spindulių ozonas nesugeria ir jie pasiekia žemės paviršių.

Uv b ruožo spinduliai yra ypač kenksmingi gyviems organizmams, o startosferos ozonas – vienintelės dujos, sugeriančios šiuos spindulius. Maždaug 99% uv saulės spinduliuotės diapazono (visą uv c ir didesnę dalį uv b ruožo) sugeria startosferos ozonas.

  • Chemija Referatai
  • 2011 m.
  • 4 puslapiai (865 žodžiai)
  • Chemijos referatai
  • Microsoft Word 16 KB
  • Ozonas
    8 - 2 balsai (-ų)
Ozonas. (2011 m. Liepos 02 d.). http://www.mokslobaze.lt/ozonas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 19 d. 21:52