Paauglių nervinė anoreksija ir bulimija


Įvadas. Nervinė bulimija. Ligos dažnumas ir atsiradimas. Nervinės bulimijos požymiai. Sukeliamos komplikacijos ir gydymas. Nervinė anoreksija. Ligos dažnumas ir atsiradimas. Nervinės anoreksijos požymiai. Komplikacijos ir gydymas. Ryšys tarp nervinės bulimijos ir anoreksijos. Išvados. Literatūros sąrašas.

XX amžiuje pirmenybė vis labiau buvo teikama lieknesnei moters figūrai, kai tuo metu realus vidutinis kūno svoris nuolat augo. Taip išryškėjo neatitikimas tarp kultūrinio idealo ir fizinės realybės. Šiais laikais lieknumo siekimas labiausiai būdingas moterims, o ypač paauglėms. Psichologai teigia, jog tai įtakoja jų savivertė ir sėkmė, kurios dažniausiai priklauso nuo moterų fizinės išvaizdos. Merginoms menstruacijų pradžia liudija apie perėjimą iš vaikystės į suaugusiojo amžių. Ketinimas baigti mokyklą ar išeiti iš namų signalizuoja apie pokitį pereinant nuo priklausomybės prie nepriklausomybės. Tai du kritiniai įvikiai, kurių laikotarpiu dažniausiai susiformuoja valgymo sutrikimai, tačiau ir kiti svarbūs įvikiai gali įtakoti tokias problemas. Žinoma, negalime teigti, kad valgymo sutrikimai kamuoja vien tik moteris. Pasaulyje yra ir dalis vyrų, kurie susiduria su lygiai tomis pačiomis problemomis.

Ligos dažnumas ir atsiradimas.

Remiantis „Valgymo sutrikimų centro“ pateiktais duomenimis, valgymo sutrikimai yra nemaža našta sveikatos apsaugos sistemai. Pagal VSC tyrimus, valgymo sutrikimai užima 15 vietą dažniausiai moterims invalidumą sukeliančių priežasčių dvidešimtuke. Valgymo sutrikimų paplitimą sunku nustatyti dėl jų santykinio retumo. 2-3 % visų valgymo sutrikimų Lietuvoje sudaro nervinė bulimija. Pridėjus ir netipinius atvejus paplitimas tarp jaunų moterų siekia 10-12%. Iš tikrųjų šie rodikliai gali būti žymiai didesni, nes liga yra slepiama, ypač sunku nustatyti bulimiją, nes kaip jau minėjau, ši liga nėra gerai matoma vizualiai. Nervinės bulimijos statistika penkis kartus didesnė už nervinės anoreksijos.

Pagrindinis nervinės anoreksijos simptomas yra ryškus svorio kritimas bei nuolatinis susirūpinimas svoriu ir kūno forma. Anoreksikai siaubingai baiminasi tapti storais ir taip susiformuoja nelanksčius valgymo įpročius, dažnai vengdami tam tikro maisto ar patiekalų. Nervinei anoreksijai būdingas arba nebūdingas apetito praradimas. Svorio kitimas gali sukelti mėnesinių sutrikimus, vėliau jos visai išnyksta. Daugumai anorektikų pavyksta numesti svorio griežtai ribojant save dietomis, tačiau daugiau nei 50 % sergančiųjų vemia ar naudoja vidurių laisvinančiuosius vaistus, siekdami užkirsti kelią kūnui pasisavinti suvartotas kalorijas. Tai neefektyvūs svorio kontrolės metodai, sukeliantys komplikacijas.

Nervinė anoreksija dažniau apibūdinama kaip konflikto tarp autonomijos ir kontrolės išraiška. Sergantieji gali jausti, kad vienintelės gyvenimo srytis, kurias gali kontroliuoti, yra maistas ir svoris, tačiau galiausiai paaiškėja, kad jos pačios kontroliuoja kenčiantįjį nuo nervinės anoreksijos.

  • Biologija Referatas
  • Microsoft Word 205 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (2280 žodžiai)
  • Kolegija
  • Viktorija
  • Paauglių nervinė anoreksija ir bulimija
    10 - 6 balsai (-ų)
Paauglių nervinė anoreksija ir bulimija. (2015 m. Gegužės 11 d.). https://www.mokslobaze.lt/paaugliu-nervine-anoreksija-ir-bulimija.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 25 d. 01:54
×