Paaugliu reprodukcinė sveikata


Įvadas. Dėstomoji dalis Lytinė ir reprodukcinė sveikata. Ar apsaugo sveikatą lytinis švietimas. Visuomenės požiūris į paaugliams palankių sveikatos priežiūros paslaugų plėtrą Lietuvoje. Paauglių lūkesčiai ir poreikiai. Kodėl paslaugos turi būti palankios jaunimui. Mergaičių reprodukcine sveikata reikia susirūpinti dar paauglystėje. Kontracepcija. Abortai. Abortai žaloja moters/merginos sveikatą. Seksualinės prievartos poveikis lytinei ir reprodukcinei sveikatai bei psichosocialinei jauno žmogaus raidai. Išvados. Naudotos literatūros sąrašas. Paveikslų sąrašas. Paveikslų šaltiniai.

Jaunų žmonių nėštumai, lytiškai plintančios ligos yra tiesioginė lytinių santykių pasekmė. Ankstyvąjį lytinį aktyvumą galima ignoruoti, kritikuoti ar teisti, tačiau tai nepadėtų ieškoti veiksmingų jaunų žmonių lytinės ir reprodukcinės sveikatos stiprinimo galimybių. Jaunų žmonių lytinio aktyvumo, jų lytinės elgsenos saugumo pažinimas būtina sąlyga rengiant ir diegiant jaunų žmonių lytinės ir reprodukcinės sveikatos stiprinimo programas [5].

Visuomenės požiūris į paaugliams palankių sveikatos priežiūros paslaugų plėtrą Lietuvoje

Kodėl paslaugos turi būti palankios jaunimui?

Tai skatina daryti esama situacija. Jaunimas, kurio amžių Jungtinės Tautos (JT) apibrėžia nuo 10 iki 24 metų, ilgai buvo vertinamas kaip sveikiausia visuomenės dalis. Bet ankstyvas ir nesaugus lytinis gyvenimas, rūkymas, alkoholio, narkotikų vartojimas sąlygoja ne tik priklausomybės, lytiškai plintančių, bet ir tokių palydinčių ligų kaip įvairios psichozės, tuberkuliozė, hepatitas, sužalojimai bei psichologinio ir socialinio nepritapimo visuomenėje plitimą. Todėl jaunus žmones reikia šviesti, ugdyti jų gyvenimo įgūdžius, sudaryti jiems galimybes gauti paslaugas, pvz., konsultuoti, kad padėtume sveikai išgyventi pereinamąjį į suaugusiuosius laikotarpį. Turi būti užtikrinta jų fizinė ir lytinė sveikata, psichinė bei emocinė gerovė, laisvė nuo išnaudojimo bei piktnaudžiavimo, gyvenimo įgūdžiai bei galimybės. Jauni žmonės – tai mūsų ateitis ir turime investuoti į jų sveikatą bei raidą, kad jie visomis jėgomis galėtų dalyvauti visuomenės gyvenime ir prisidėtų ją kuriant.

Bet jaunimui reikalingos paslaugos skiriasi nuo suaugusiems teikiamų paslaugų. Jos turi būti daugiau orientuotos į švietimą, psichologinę pagalbą, sveikatos stiprinimą bei skatinimą ją stiprinti ir prevencines sveikatos paslaugas. Įprasta manyti, kad jauni žmonės patys ateina pas paslaugų teikėjus, tačiau dabar vis labiau pripažįstama, kad paslaugos turi pasiekti jaunimą, ypač tos, kuriomis siekiama užkirsti kelią ŽIV plitimui tarp pažeidžiamų gyventojų grupių. Todėl dalis sveikatos darbuotojų turi persiorientuoti į paauglių sveikatos bei raidos sritį, o įvairių sričių specialistai (sveikatos, socialiniai, policijos darbuotojai, psichologai, mokytojai, švietėjai „bendraamžiai bendraamžiams“) įsitraukti į darbą bendruomenėje. Paslaugos turi būti įvairialypės ir palankios jaunimui.

Mergaičių reprodukcine sveikata reikia susirūpinti dar paauglystėje

Tabletėse yra mažos dozės hormonų, estrogenų ir progestogenų. Jie stabdo ovuliaciją.

Seksualinės prievartos poveikis lytinei ir reprodukcinei sveikatai bei psichosocialinei jauno žmogaus raidai

PSO pateikiamais duomenimis, didžioji dauguma seksualinio smurto aukų yra moterys ir mergaitės, intymaus partnerio ar sutuoktinio seksualinė prievarta – viena dažniausių moterų patiriamos prievartos rūšių. Tačiau ši prievartos rūšis dažniausiai taip ir lieka neatskleista ir nepastebėta, nes vyksta už uždarų durų, o kultūrinės normos ir teisinė sistema tokią prievartą tebelaiko „šeimos reikalu“ ir normalia gyvenimo dalimi [22]. Moteriai arba merginai dažniausia tikimybė tapti seksualinės prievartos auka yra, jei ji:

Smurtas, koks jis bebūtų, visada palieka žalojantį poveikį ir aukoms ir smurtautojams. Ir vieni, ir kiti gali būti pavadinti aukomis, nes ir vieniems, ir kitiems reikia pagalbos. Seksualinė prievarta palieka labai skausmingas ir sunkiai gydomas dvasines žaizdas, ilgam sutrikdo fizinę sveikatą, reprodukcines funkcijas ir socialinį prisitaikymą. Ji sukelia visą grandinę tarpusavyje susijusių pasekmių. Seksualinę prievartą beveik visada lydi brutalus fizinis smurtas. Prievartos metu patirti sužalojimai gali būti tokie stiprūs, jog baigiasi mirtimi arba fizine negalia. Tačiau patirto smurto kaina – ne tik sužalojimai, invalidumas ir slauga, bet ir emocinės bei elgesio problemos, depresija, alkoholizmas, nerimas, savižudiškas elgesys, lytiškai plintančios ligos ir pan. Tam tikros seksualinės prievartos pasekmės pačios savaime tampa tolesnio traumavimo priežastis. Prie tokių pasekmių galima priskirti [18]:

Nevaisingumą, kuris yra dažna nėštumo nutraukimo, ligų ar sužalojimo pasekmė;

Įvairius vidaus organų sužalojimus ir infekcijas [18].

Seksualinio smurto padaryta žala persmelkia visas žmogaus gyvenimo sritis, todėl ją pašalinti labai sunku. Psichologinė žala taip pat gali būti laikoma kaip vienas sunkiausiai kompensuojamų šio smurto padarinių. Seksualinės prievartos aukos gyvenimas apsiverčia aukštyn kojomis ir įgyja naują atskaitos matą „prieš“ ir „po“. „Pasaulis niekada nebebus toks, koks buvo“, - šie vienos smurtą patyrusios paauglės žodžiai bene tiksliausiai nusako seksualinės prievartos poveikio dydį jauno žmogaus gyvenimui. Seksualinės prievartos poveikį vaikui tyrinėję specialistai pažymi, kad seksualiai išnaudojamam vaikui ar jaunam žmogui daroma psichologinė žala tiesiogiai priklauso nuo septynių veiksnių [18]:

  • Slauga Referatas
  • Microsoft Word 288 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 21 puslapis (4216 žodžiai)
  • Universitetas
  • Živilė
  • Paaugliu reprodukcinė sveikata
    10 - 5 balsai (-ų)
Paaugliu reprodukcinė sveikata. (2015 m. Lapkričio 24 d.). https://www.mokslobaze.lt/paaugliu-reprodukcine-sveikata.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 24 d. 08:38
×