Paauglystė ir šiam laikotarpiui būdingos problemos


Paauglystes laikotarpio ypatumai. Ankstyvosios paauglystės auklėjimo problemos. Paauglystes mokslinis apibrezimas laikotarpis. Vaikinų problemos paauglystėje. Paauglys ypatumai ir problemos. Kas budinga paauglystei. Adaptacijos mokykloje tyrimas. Paauglystes problemos referatas. Didejantis seimos nestabilumas mokslo prestizo mažėjimas. Paauglystei būdingi psichologiniai ypatumai.

Įvadas. Literatūros apžvalga. Adaptacija. Adaptacijos apibrėžimai. Mokyklinės adaptacijos ir dezadaptacijos problema. Paauglystė – padidintos rizikos periodas adaptacijos sunkumams. Paauglystės ypatumai. Šeimos įtaka paauglių adaptacijos sutrikimams ir netinkamam elgesiui. Mokyklos ir bendraamžių įtaka paauglių adapatacijos problemoms. Asmenybinių faktorių įtaka paauglių dezadaptacijai. Charakterio ypatybės. Savęs vertinimas. Vertybinės orientacijos, kaip faktorius, veikiantis netinkamo elgesio pasireiškimą. Netinkamas elgesys. Netinkamo elgesio apibrėžimas ir klasifikacija. Atskiri netinkamo elgesio variantai. Vyresnių klasių moksleivių adaptacijos (prisitaikymo) mokykloje ypatumų ir netinkamo elgesio ryšio tyrimas. Tyrimo tikslai, uždaviniai, hipotezės. Tiriamieji ir procedūra. Naudotų metodikų pristatymas. Tyrimo rezultatai ir jų analizė. Prisitaikymo mokykloje rodiklių analizė. Vaikinų ir merginų alkoholio vartojimo ypatumai. Vaikinų ir merginų rūkymo ypatumai. Vaikinų ir merginų narkotikų vartojimo ypatumai. Vaikinų ir merginų adaptacijos mokykloje ypatumai. Vertybinės orientacijos ir jų ryšys su narkotinių medžiagų vartojimu. Apibendrinimas. Išvados. Reziume. Literatūros sąrašas. Priedai.

Paauglystė ir ankstyvoji jaunystė yra labai svarbus žmogaus vystymosi etapas, siejamas su kriziniu gyvenimo periodu. Biologiniai pokyčiai, neaiški paauglio vieta visuomenėje, kylantis noras būti nepriklausomu sukelia aibę problemų. Šiuo laikotarpiu ieškoma būdų atrasti savo vietą pasaulyje, bandomi įvairūs elgesio modeliai. Paaugliams iškyla problemų prisitaikant šeimoje, bendraamžių rate, mokykloje.

1994 metų tarptautinė Populiacijos ir Vystymosi konferencija Kaire pabrėžė poreikį ginti ir puoselėti paauglio teises į sveikatos paslaugas (J.Senderowitz, 1995). Dėl sudėtingo perėjimo į suaugusių pasaulį, įskaitant biologinius pokyčius bei psichosocialinį prisitaikymą brendimo laikotarpiu, paauglystė asocijuojasi su rizikingu elgesiu. Identiteto formavimasis ir noras būti nepriklausomais, skatina paauglius eksperimentuoti ir rizikuoti. Tai siejasi su tabako, alkoholio ir kitų narkotinių medžiagų vartojimu, būdingu šiam gyvenimo periodui. Narkotinių medžiagų vartojimas yra tiesiogiai susijęs su socialinės adaptacijos problemomis.

Nepilnamečiai yra itin jautrūs socialiniams reiškiniams, yra lengvai jų įtakojami. Didėjantis šeimų nestabilumas, greitai progresuojantis gyventojų alkoholizmas, mokyklos prestižo mažėjimas, ekonominė krizė, dvasinių vertybių nuosmukis ir kiti faktoriai sąlygoja nepilnamečių nusikalstamumo augimą.

Nors ši problema yra labai svarbi ir aktuali, jai nėra skiriama pakankamai dėmesio tiek užsienio, tiek Lietuvos tyrėjų darbuose. JAV psichologai labiau domisi genetiniais faktoriais, susijusiais su paauglių prisitaikymo problemomis ir netinkamu auklėjimu šeimoje (M.J. Neiderhiser, D.Reiss ir kiti, 1999), NVS šalyse domimasi paauglių narkotinių medžiagų vartojimu ir su juo susijusiomis problemomis (В.Ю.Александров, 1999; С.Г.Климова, 1993). Tyrimai Lietuvoje taip pat orientuojasi į moksleivių narkotinių medžiagų vartojimą (A.Zaborskis, L.Stankevičienė, 1997; A.Zaborskis, 1997), mokyklos patrauklumo ir moksleivių sveikatos ypatumus (N.Žemaitienė, 1996). Visi šie tyrimai rodo, jog piktnaudžiavimo narkotinėmis medžiagomis plitimas moksleivių tarpe, yra aktuali problema Lietuvoje.

Kadangi pagrindinė šio amžiaus tarpsnio veikla yra susieta su mokykla, labai svarbu nustatyti moksleivių geros ir blogos adaptacijos mokykloje ir jų įsitraukimo į narkotinių medžiagų vartojimą ryšį. Tai padėtų surasti ir efektyviai taikyti psichokorekcines priemones, nes nuo moksleivių psichinės ir fizinės sveikatos būklės priklauso tolesnė asmenybės raida.

  • Psichologija Kursinis darbas
  • Microsoft Word 79 KB
  • 2013 m.
  • 42 puslapiai (11426 žodžiai)
  • Mokykla
  • Kotryna
  • Paauglystė ir šiam laikotarpiui būdingos problemos
    10 - 3 balsai (-ų)
Paauglystė ir šiam laikotarpiui būdingos problemos. (2013 m. Balandžio 18 d.). https://www.mokslobaze.lt/paauglyste-ir-siam-laikotarpiui-budingos-problemos.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 23 d. 10:57
×