Pacientų sergančių reumatoidriniu artritu slaugos ypatumai ir gyvenimo kokybė


Mokymo programa sergant artritu. Podagra serganciu asmenu slauga.

Įvadas. Literatūros apžvalga. Reumatoidinio artrito paplitimas. Reumatoidinio artrito etiologija. Reumatoidinio artrito patogenezė. Reumatoidinio artrito gydymas ir slauga. Slauga ir reabilitacija. Pacientų mokymas sergant RA. Ergoterapeutų pacientų apsitarnavimo mokymas. Aplinkos pritaikymas. Fiziniai pratimai. Fizioterapija. Sąnarių tausojimas. Kompensacinės priemonės ir įtvarai. Mityba sergant RA. Asmenų, sergančių RA, svarbiausios slaugos problemos. Emocinės problemos sergant RA. Socialinių paslaugų poreikis sergant RA. Išvados. Literatūros sąrašas.

Pasaulyje vis daugiau žmonių suserga lėtinėmis ligomis. Jos sukelia psichologinę įtampą, įvairių sunkumų, keičia susirgusių žmonių gyvenimus ir mažina jų savarankiškumą. Lėtiniai artritai – tai autoimuninės kilmės, nuolat progresuojantys, daugelio sąnarių uždegimai [18] . Dėl artritų sukeltų funkcinių pažeidimų mažėja žmonių savarankiškumas, blogėja gyvenimo kokybė, didėja slaugos poreikiai. Dažnai dėl suprastėjusios sveikatos sutrinka tarpusavio santykiai ir užimtumas. Susirgęs lėtine liga, žmogus pirmiausia pats turi prisiimti atsakomybę už savo sveikatą bei kitaip pažvelgti į dalykus, kurie sukėlė ligą (neigiamas emocijas, elgesį, gyvensenos įpročius, požiūrį ir pan.). Jei situacijos negalima pakeisti, reikia keisti asmeninį požiūrį į ligą ir ryžtis gyvenimo pokyčiams.

Darbo aktualumas - Reumatoidinis artritas, ilgėjant gyventojų amžiaus trukmei ir daugėjant susirgusiųjų šia liga, tampa svarbia ir aktualia ne tik medicinine, finansine, bet ir socialine problema. Dėl reumatoidinio artrito, smarkiai pažeidusio sąnarius, išsivystęs neįgalumas sergančiuosius priverčia susidurti su daugeliu problemų: finansinių, emocinių, psichologinių ir socialinių. Kaulų-raumenų sistemos ligomis Lietuvoje serga apie 250 tūkst. žmonių. Labai mažai jų gauna tinkamą gydymą. Todėl jiems slaugyti reikalingos kur kas didesnės lėšos nei jų reikėtų gydyti ir išsaugoti žmonių darbingumą.

Darbo naujumas - Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) kartu su Tarptautine reumatologijos asociacijų lyga, inicijavo į visuomenę orientuotą reumatinių ligų kontrolės programą. 2000–2010 metai paskelbti Kaulų ir sąnarių dekada, kurios tikslas – visame pasaulyje pagerinti raumenų– skeleto ligomis sergančių asmenų gyvenimo kokybę, didinti supratimą apie šių žmonių kančias bei ligų naštą visuomenei, propaguoti ligų prevenciją bei gilinti mokslo žinias apie raumenų–skeleto ligas. PSO deklaruoja, kad šiuo metu yra labai svarbu užpildyti didžiąsias žinių apie reumatinių ligų paplitimą spragas, tokias kaip šių ligų paplitimas Afrikoje, Pietų Amerikoje ar Rytų Europoje [16].

Darbo tikslas - išsiaiškinti slaugos paslaugų naudingumą reumatoidiniu artritu sergantiems asmenims.

Darbo praktinė reikšmė – darbo išvados ir rekomendacijos gali turėti praktinę naudą slaugos darbuotojams, teikiantiems slaugos paslaugas reumatoidiniu artritu sergantiems asmenims.

Reumatoidinis artritas gali prasidėti ūmiu sąnarių uždegimu žmogus suserga staiga, dažnai po fizinės ar nervinės įtampos arba peršalus. Dažniausiai ligos pradžioje žmogus skundžiasi tik trumpalaikiu rytiniu sąnarių sustingimu, sąnarių skausmu keičiantis orams. Vėliau atsiranda tipiški simptomai: sąnarių skausmas stiprėja, užtrunka iki valandos ar ilgiau (priklausomai nuo ligos aktyvumo), sąnariai patinsta parausta. Kūno temperatūra pakyla iki 38–39ºC. Be to, ligoniai jaučia bendrą silpnumą, netenka apetito, atsiranda akių skausmas, sumažėja plaštakų jėga bei mažėja kūno masė. Šia liga sergančiųjų, sąnarių deformacija yra specifinė. Tai jau įsisenėjusios ligos požymiai. Iš pradžių sustorėja plaštakos nugarėlė, proksimaliniai pirštų sąnariai įgyja verpstės formą, vėliau raumenys atrofuojasi ― atsiranda „ruonio pelekų“, „gulbės kaklo“, „sagos kilpos“ pirštų deformacijos. [4]

Dažniausiai liga pažeidžia šiuos sąnarius :

Po poros savaičių nuo ligos pradžios – Sustorėję minkštieji sąnario audiniai, dėl eksudacijos praplatėjęs sąnario plyšys.

Per keletą mėnesių išsivysto epifizių osteoporozė, mikrocistos, plonėja pokremzlinė plokštelė, - sąnario plyšys plonėja.

Ilgainiui – sąnario paviršių erozijos

Doc. Egidijus Eviltis, Lietuvos raumatologų draugijos narys, nėra žinoma vaistų, išgydančių reumatoidinį artritą (RA), ar priemonių, apsaugančių nuo ligos. Norint optimaliai gydyti, reikia anksti diagnozuoti ir laiku paskirti vaistų, sumažinančių nebepataisomo sąnarių pažeidimo atsiradimo galimybę. Būtinas periodinis ligos aktyvumo, vaistų toksiškumo ir gydymo efektyvumo įvertinimas. Sergančiojo RA būklės pradinio įvertinimo metu reikia patvirtinti aktyvios ligos simptomus (sąnarių skausmą, rytinį sustingimą, nuovargį), vertinti funkcinę būklę, objektyvius ligos aktyvumo įrodymus. t.y. (sinovitą, ENG ar CRB dydį), mechaninius sąnarių pažeidimus, galimas nesąnarines ar gretutines ligas ir esamus/nesamus rentgenologinius pakitimus pažeistuose sąnariuose. Vėlesnis palyginimas su pradine informacija leidžia vertinti ligos progresavimą ir atsaką į gydymą. Anesteziologijos reanimatologijos gydytoja Vilda Česnovaitė, teigia - būtinas kruopštus anamnezės surinkimas, kruopštus fizinis ištyrimas. Reikia atkreipti dėmesį į rytinio sustingimo sunkumą ir trukmę bei bendrinius simptomus, tokius kaip nuovargis. Sekant ligos eigą, naudingi parametrai yra bendras paciento ir gydytojo vertinimas, suskaičiuojant ištinusius ir jautrius sąnarius, kiekybinis skausmo įvertinimas, naudojant vizualinę analoginę skalę ar kitas priemones, ir funkcijos įvertinimas. Pradiniams laboratoriniams tyrimams priklauso bendras kraujo tyrimas (BKT), biocheminiai tyrimai, RF nustatymas, ENG ar CRB tyrimas. Būtinas inkstų ir kepenų funkcijos įvertinimas, kadangi dauguma vaistų nuo RA toksiškai veikia inkstus arba kepenis ir gali būti kontraindikuotini, jei šie organai pažeisti

  • Microsoft Word 272 KB
  • 2015 m.
  • 30 puslapių (8249 žodžiai)
  • Kolegija
  • Monika
  • Pacientų sergančių reumatoidriniu artritu slaugos ypatumai ir gyvenimo kokybė
    9.3 - 3 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Pacientų sergančių reumatoidriniu artritu slaugos ypatumai ir gyvenimo kokybė. (2015 m. Balandžio 10 d.). https://www.mokslobaze.lt/pacientu-serganciu-reumatoidriniu-artritu-slaugos-ypatumai-ir-gyvenimo-kokybe.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 13 d. 00:56
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo