Pacientų slauga prieš ir po kasos vėžio opercijos


Įvadas. Kasa ir kasos vėžys. Kasos vėžio diagnozė. Kasos vėžio gydymas. Chirurginis kasos vėžio gydymas. Pacientų slauga. Išvados. Literatūros sąrašas.

Kasa yra mišri virškinimo organų sistemos liauka, kuri gamina ir išskiria kasos sultis, taip pat galima keletą hormonų, tarp jų insuliną, gliukagoną bei virškinimo fermentus, kasa yra svarbi medžiagų apykaitoje. Kalbant apie kasos vėžį, dažniausiai galvojama apie bendrojo kasos latako adenokarcinomą, tačiau yra daugybė kitų egzokrininio tipo kasos vėžio rūšių kurių prognozė varijuoja. Kasos vėžys dažniausiai atsiranda kasos galvoje (80 %), rečiau – kasos kūne (15 %) ir kasos uodegoje (5 %).

Kasos vėžys – viena dažniausių navikų sukeltų mirties priežasčių Vakarų pasaulyje. Kas metus pasaulyje diagnozuojama 250 000 naujų susirgimų kasos navikais. Tai kasos ląstelių piktybinis dauginimasis. Dažniausiai kasos vėžys išsivysto kasos latakuose, tačiau gali supiktybėti ir ląstelės gaminančios insuliną (šis auglys vadinamas insulinoma) (K. Janušauskienė, V. Adomavičienė, D. Bražiūnas 2005). Prieš ir po kasos vėžio operacijos pacientams reikalinga slauga, tad šio darbo tiklas – atskleisti pacientų slaugą prieš kasos vėžio operaciją ir po jos.

Kasa – mišri (endokrininė ir egzokrininė) virškinimo organų sistemos liauka, lyg stora sraigė, rangosi po skrandžiu. Susideda iš galvutės, kūno ir uodegos. Galvutė glūdi dvylikapirštės žarnos įlinkyje ir puriuoju jungiamuoju audiniu suaugusi su žarnos sienele. Kūnas – priešais stuburą ir po skrandžiu, uodega yra nukreipta į blužnį ir inkstą. Tokia savita kasos padėtis sudaro nemažai keblumų, jeigu reikia kasą operuoti, nes gana sunku ją pasiekti. Per visą liauką nutįsęs kanalas – kasos latakas, įtekantis į dvylikapirštę žarną (Med. Dr. Karl F. Maier, 2000m.).

Liaukos sekreto sąstatą reguliuoja klajoklis nervas ir kraujo medžiagos. Per dieną kasa pagamina nuo 1 iki 1,5 litro šarminės reakcijos sulčių. Taip pat endokrininėje kasos dalyje yra gaminamas labai svarbus hormonas insulinas, reguliuojantis angliavandenių apykaitą ir skatinantis skrandžio sulčių gamybą bei insulino antagonistas gliukagonas.

Kasos vėžio liga dažnai vadinama "tylia", nes būdama ankstyvos stadijos nepasižymi aiškiais, ryškiais simptomais. Netgi jei ir yra kokių nors negalavimų, iš pradžių jie esti švelnūs, neįkyrūs, todėl pacientai neskiria jiems tinkamo dėmesio. Šiuo ligos periodu pacientas gali jausti neįprastus, nemalonius, sunkiai apibūdinamus pojūčius viršutinėje pilvo dalyje, bendrą silpnumą, pacientas greitai pavargsta, gali pradėti mažėti jo kūno svoris, anoreksija, skonio pakitimai, greitas sotumo jausmas, raugėjimas, žagsulys, nemiga, depresija (B. Aleknevičienė, P. Valuckas, E. Aleknavičius 2006). Didėjant naviko apimčiai, atsiranda daugiau simptomų. Kuris iš jų vyrauja, priklauso nuo naviko vietos kasoje, t. y. nuo to, kokius artimiausius su kasa besiliečiančius organus (tulžies latakus, tulžies pūslę, kepenis, skrandį, blužnį) vėžys pažeidžia.

Lietuvoje kasos vėžiu kasmet suserga apie 450 – 500 gyventojų, vyrai serga dažniau. Dar nėra žinomos tiesioginės kasos kasos vėžio priežastys, tačiau neabejojama dėl veiksnių, didinančių riziką susigti kasos vėžiu. Vienas iš veiksnių – žmogaus amžius, rizika susirgti šia liga didesnė sulaukus 50 ir daugiau metų amžiaus, didžioji dalis sergančiųjų yra 60 – 80 metų amžiaus žmonės. Tabako rūkymas: 1/3 kasos vėžio atvėjų yra susiję su šiuo žalingu įpročiu. Mityba: per didelis mėsos ir riebalų vartojimas didina riziką susirgti. O dieta, kurioje yra gausu vaisių, daržovių, augalinių skaidulų, turi apsauginį poveikį ir ženkliai mažina riziką. Cukrinis diabetas: žmonių, sergančių cukriniu diabetu, rizika susirgti kasos vėžiu 2 kartus didesnė nei nesergančių. Šeimos istorija: yra šeimų, kuriose kasos vėžys kartojasi keliose artimų giminaičių kartose. 5 - 10% visų kasos vėžio atvėjų yra susiję su paveldėtu polinkiu susirgti šia liga. Bei kiti veiksniai: žmonių sergančiu lėtiniu kasos uždegimu (pankreatitu), rizika susirgti vėžiu didesnė. Asmenų dirbančių daug metų pesticidų, dažų, naftos produktų pramonėje, rizika taip pat didesnė. Riziką didina ir praeityje buvusios skrandžio operacijos (K. Janušauskienė, V. Adomavičienė, D. Bražiūnas 2005).

  • Microsoft Word 22 KB
  • 2015 m.
  • 13 puslapių (3130 žodžiai)
  • Kolegija
  • Agnė
  • Pacientų slauga prieš ir po kasos vėžio opercijos
    10 - 5 balsai (-ų)
Pacientų slauga prieš ir po kasos vėžio opercijos. (2015 m. Balandžio 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/pacientu-slauga-pries-ir-po-kasos-vezio-opercijos.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 24 d. 14:54
×
143 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo