Pagalba ir slaugos plano pricipai ūmių kvėpavimo susirgimų atvejais


Pagalba ir slaugos plano pricipai ūmių kvėpavimo susirgimų atvejais. Dėl skausmo. Dėl baimės. Dėl hipoksemijos. Kvėpavimo takų praeinamumo sudarymo metodai. ligonių su kvėpavimo funkcijos nepakankamumu slaugos procesas. oksigenoterapijos metodika. Orofaringinis kvėpavimo takų palaikymo būdas. Nazofaringinis kvėpavimo takų palaikymo būdas. Ventiliacija rankiniu kvėpavimo aparatu AMBU maišu pro kaukę. Trachėjos intubacija endotrachėjinis vamzdelis - EV. Laringinė kaukė LK. Kombinuotas inkubacinis vamzdelis ( Combitube. Saugumo užtikrinimas. Nosinė kaniulė. Veido kaukė. Veido kaukė su O2 rezervuaru. Venturi kaukė.

Nagrinėjama pirmoji pagalba, gydymo principai ir slaugos planavimas ūmaus kvėpavimo funkcijos nepakankamumo, astminės būklės, plaučių edemos, RDS, masyvaus kraujavimo iš plaučių, masyvios embolijos metu.

Susiaurėję kvėpavimo takai arba kliūtys juose (svetimkūniai, laringitas, gerklų raumenų spazmai, bronchitas, broncho pneumonija, trachėjos vėžys)

Suma-ėja arba trūksta deguonies įkvėpiamame ore (didelis aukštis; dujų , turinčių CO, nutekėjimas)

Sumažėja ar visiškai išnyksta krūtinės ląstos judesiai (krūtinės ląstos suspaudimas, dideli pilvo skausmai, paralyžiai, krūtinės ląstos operacijos, medikamentinis kvėpavimo slopinimas)

Perfuzija (cirkuliacija):

Sumažėja difuzijos paviršius (emfizema, atelektazė, pneumonija, plaučių audinio pašalinimas, plaučių audinio suspaudimas dėl išsipūtusio pilvo, nutukimas, nėštumas, hemo- ir pneumotoroksas)

Hipoventiliacijos metu minutinis plaučių tūris yra sumažėjęs. Kvėpavimo dažnis gali būti normalus, didelis arba mažas.

Hiperventiliacijos metu minutinis plaučių tūris yra padidėjęs. Paprastai yra padidėjęs ir kvėpavimo dažnis bei kvėpavimo gilumas.

Hiperventiliacijos priepuoliai dėl baimės pasireiškia alkalozės simptomais: svaigulys, pirštų, audinių aplink burną badtmas, galvos skausmas, spengimas ausyse, mėšlungis. Pagalba: balsu „vadovauti“ kvėpavimui, kvėpavimas į maišą.

Hiperventiliaciją dėl hipoksemijos slopina deguonies tiekimas, kvėpavimą lengvinanti kūno padėtis.

Širdis nesugeba tiekti pakankamai kraujo, kad aprūpintų metabolinius organizmo poreikius – deguonies poreikį ir poreikį transportuoti medžiagų apykaitos produktus.

Kairės širdies pusės nepakankamumo atveju kraujas susikaupia mažajame kraujo apytakos rate(plaučiuose). Skysčių susikaupimas alveolėse ir kvėpavimo takuose mažina plaučių galimybę kraujui tiekti deguonį, taip nusilpsta paciento kvėpavimas.

Dešnės širdies pusės nepakankamumo atveju kraujo tekėjimas didžiojo kraujo apytakos rato kapiliaruose sulėtėja, todėl kapiliaruose iš kraujo pasišalina daugiau deguonies.

Slaugos tikslas – sumažinti arba pašalinti simptomus sukėlusias priežastis ir užkirsti kelią komplikacijoms

PE gali atsirasti dėl pakitimų plaučių alveolėse, sukeltų ligos ar apsinuodijimo, dėl mažojo kraujo apytakos rato hipervolemijos, susidarančios dėl per greitos skysčio infuzijos arba kraujo transfuzijos pacientams, sergantiems kairės širdies pusės nepakankamumu, dėl infarkto, paveikiančio kairės širdies pusės pumpavimo funkciją.

PE atveju skystis išspaudžiamas iš kapiliarų į audinius. Edema atsiranda tarp kapiliarų ir alveolių. Pamažu skystis stumiamas į alveoles.

Ankstyvas plaučių sąstovio simptomas – sausas erzinantis kosulys, spaudimas širdies plote.

Išsivysčius PE pulsas dažnas, kvėpavime dalyvauja pagalbiniai raumenys, oda pilkai blyški, šaltas prakaitas, skrepliai balti gali būti rausvi, putojantys (kai plazma ir kraujo ląstelės prasiveržia į smulkiasiasalveoles).

Ligonis sodinamas ir duodamas deguonis per spiritą – mažina putų paviršiaus įtempimą, dėl to jos subliūkšta.

Morfijus įtakoja didžiojo kraujo apytakos rato kraujagyslių išsiplėtimą, sumažina sąstovį plaučiuose, pacientas atsipalaiduoja, sumažėja bauginamas kvėpavimo sutrikimo jausmas. Diuretikai didina skysčių išsiskyrimą inkstuose – sumažėja širdies krūvis. Hipokalemija!

Plaučių embolija susidaro: atsilaisvina venos trombas – nunešamas į mažąjį kraujo apytakos ratą – įstringa plaučių arterijos atšakoje = kraujo tiekimui kelias užtvertas.

Stambi PATE sąlygoja ūmų ir ryškų dešniojo skilvelio bei kvėpavimo nepakankamumą.

Stebima tachipnėja, tachikardija, cianozė, koma.

Slaugos veiksmai: pusiau sėdima padėtis, deguonies tiekimas, heparino terapija.

PATE predisponuojantys faktoriai: vyresnis amžius, nutukimas, ilgalaikė mobilizacija, varikozinės venos, širdies ligos (MI, širdies nepakankamumas), operacijos, traumos, odos nudegimai, piktybiniai navikai, lėtinės obstrukcinės plaučių ligos, nėštumas, antitrombino III trūkumas.

Tai gyvybei grėsmingo, greitai progresuojančio kvėpavimo nepakankamumo klinikinis sindromas. Tai ūmios kvėpavimo problemos, kurios yra kraujo koaguliavimo mechanizmo patofiziologinių pakitimų pasekmė.

Priežastys: bet kokios etiologijos šokas, krūtinės ląstos ir kūno traumos, skendimai, nudegimai, sepsis, bakterinė, virusinė ar aspiracinė pneumonija, stambios kraujo transfuzijos...

  • Microsoft Word 30 KB
  • 2015 m.
  • 11 puslapių (3440 žodžiai)
  • Universitetas
  • Eliana
  • Pagalba ir slaugos plano pricipai ūmių kvėpavimo susirgimų atvejais
    10 - 8 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Pagalba ir slaugos plano pricipai ūmių kvėpavimo susirgimų atvejais. (2015 m. Balandžio 14 d.). https://www.mokslobaze.lt/pagalba-ir-slaugos-plano-pricipai-umiu-kvepavimo-susirgimu-atvejais.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 13 d. 11:39
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo