Pagrindinės aplinkos teršimo pokyčių tendencijos


Temos tikslas. Temos aktualumas. Temos uždavinys. Bendrąsias aplinkos teršimo tendencijas schematiškai galėtume apibendrinti taip Didėja aplinkos teršimo mąstai. Ilgėja aplinkos problemų trukmė. Keičiasi taršos pobūdis. Keičiasi poveikio būdas.

Temos uždavinys: Išsiaiškinti pagrindines aplinkos teršimo tendencijas, naudojant skirtingus mokslinius šaltinius, susijusius su šia tema.

Aplinkos tarša ir intensyvus gamtinių resursų naudojimas nėra tik šiuolaikinis fenomenas, sąlygotas ekonominės plėtros ir technologinių naujovių. Žmonijos egzistavimo laikotarpiu buvo visa eilė pasikartojančių intensyvaus resursų naudojimo pavyzdžių, dėl ko išnykdavo vietinės bendruomenės ar ištisos kultūros. Toks naudojimas pažeisdavo gamtinių ekosistemų pusiausvyrą, dėl ko žmonijos egzistavimas tam tikroje vietovėje tapdavo neįmanomu. Kultūrai sunykus ar bendruomenei persikėlus į kitą vietą, sekdavo gamtinių ekosistemų atsikūrimo laikotarpis.     Vienas iš labiausiai žinomų intensyvaus resursų naudojimo atvedusio į visos kultūros išnykimą pavyzdžių yra Velykų sala. Archeologiniai šaltiniai rodo, kad pirmieji gyventojai į salą atvyko prieš 1600 metų. Nuo to laiko salos gyventojų skaičius buvo išaugęs iki 20 000. Ilgainiui gyventojų skaičiaus augimas sąlygojo gamtinių resursų mažėjimą. Salos gyventojai kirto medžius, kurie buvo naudojami kurui, valčių ir namų statybai. Pritrūkus medienos namų ir valčių statybai prasidėjo ir maisto trūkumas, nes, dėl žemės erozijos miškų vietoje atsiradus nederlingiems atviriems plotams, sumažėjo išauginamos žemės ūkio produkcijos kiekiai. Istoriniai šaltiniai rodo, kad žmonės Velykų salojejau nebegalėjo gyventi.

Taigi, trumpai apibendrinant, galima būtų pasakyti, kad šios salos civilizacija viršijo salos gamtinių ekosistemų galimybes ir pažeidė jų balansą. Kadangi sala yra uždara erdvė, gamtinių resursų naudojimas negalėjo būti perkeltas į naujus, dar nepaliestus plotus. Be miško naudojimo apribojimų kiekvienas salos gyventojas stengėsi patenkinti tik savo poreikius, negalvodamas apie bendrus salos interesus.

  • Microsoft Word 16 KB
  • 2015 m.
  • 6 puslapiai (968 žodžiai)
  • Augustinas
  • Pagrindinės aplinkos teršimo pokyčių tendencijos
    10 - 2 balsai (-ų)
Pagrindinės aplinkos teršimo pokyčių tendencijos. (2015 m. Balandžio 26 d.). https://www.mokslobaze.lt/pagrindines-aplinkos-tersimo-pokyciu-tendencijos.html Peržiūrėta 2019 m. Gegužės 23 d. 16:28
×
Nesuprantate kaip atlikti užduotį? Klauskite eksperto!