Pagrindinės nusikaltimų kategorijos


Teisės savarankiškas darbas.

Įvadas. Pagrindinės nusikaltimų kategorijos. Nusikaltimų klasifikavimas. Išvados. Naudota literatūra.


Sunkus sveikatos sutrikdymas (atitinkamai sveikatos sužalojimas) - neteisėtas, be tyčios atimti gyvybę, žalos padarymas kito žmogaus sveikatai. Sunkus sveikatos sutrikdymas yra smurtinė nusikalstama veika, todėl veikimas pasireiškia panaudojant fizinį smurtą. Smurtas asmeniui šiuo atveju yra ne tik nusikaltimo padarymo būdas, bet ir tikslas. Dažniausiai sunkaus sveikatos sutrikdymo atveju veikimas pasireiškia fiziniu poveikiu – spyriais ar smūgiais ranka, koja, pažeidžiant nukentėjusiojo asmens kūno vientisumą mechaniniu būdu, t. y. tam tikrų daiktų (kėdės, tuščio butelio, metalinio iešmo), įrankių (savadarbės geležtės) ar ginklų naudojimu siekiant sutrikdyti nukentėjusiojo sveikatą. Atkreiptinas dėmesys, kad sunkus sveikatos sutrikdymas dažnai padaromas ne vien pavieniais veiksmais, tačiau ir smūgių kompleksu (keičiant smūgių vietas ir smūgiu kiekį). Sunkaus sveikatos sutrikdymas pasireiškia pavojinga veika žmogaus sveikatai, žalingais padariniais bei tiesioginiu būtinuoju priežastiniu ryšiu. Tai reiškia, kad sunkus sveikatos sutrikdymas gali būti padarytas tiek veikimu, tiek neveikimu. Veikimas pasireiškia aktyviais veiksmais, dažniausiai fiziniu poveikiu (pavieniais, daugybiniais smūgiais ranka, koja ar mechaniniu būdu), o neveikimas – veiksmų neatlikimas, kai kaltininkas turėjo pareigą ir galimybę veikti. Kad kaltininko veika būtų pripažinta nusikalstama, reikalingas bent vieno iš padarinių, numatytų 135 str. dispozicijoje, atsiradimas ir juos turi sieti tiesioginis priežastinis ryšys. Sunkaus sveikatos sutrikdymo atveju nusikalstama veika turi būti dėsninga, todėl veiką ir padarinius turi sieti būtinasis, o ne atsitiktinis priežastinis ryšys.

Plėšimas (arba apiplėšimas) – nusikaltimas, kai svetimas turtas pagrobiamas naudojant fizinę prievartą ar ja grasinant. Plėšimo nusikaltimo sudėtis neapsiriboja vien tiesioginiu objektu – nuosavybe. Šios veikos padarymas visais atvejais reiškia ir žalos padarymą papildomam baudžiamosios teisės saugomam gėriui, kuriuo, priklausomai nuo kaltininko pasirinkto veikimo būdo, gali būti asmens gyvybė, sveikata, laisvė, neliečiamumas. Plėšimo dalyku yra laikytinas tik toks kilnojamas svetimas turtas, kurį nukentėjusysis gali čia pat paimti ir jį užvaldyti: juo gali būti kilnojami pagal prigimtį daiktai, išskyrus ribotai esančius apyvartoje ir iš apyvartos išimtus daiktus, taip pat suasmenintus dokumentus, kurie suteikia konkrečiam asmeniui teisę į turtą, mokėjimo korteles ir kitokias mokėjimo priemones.

Nesunkūs nusikaltimai - tyčinis nusikaltimas, už kurį baudžiamajame įstatyme numatyta didžiausia bausmė neviršija trejų metų laisvės atėmimo.

Nusikaltimus tarnybai ir pan. (kyšininkavimas; tarpininko kyšininkavimas; papirkimas; piktnaudžiavimas; neteisėtas teisių į daiktą įregistravimas.)

 • Teisė Savarankiški darbai
 • 2016 m.
 • Lietuvių
 • Rūta
 • 12 puslapių (2339 žodžiai)
 • Kolegija
 • Teisės savarankiški darbai
 • Microsoft Word 27 KB
 • Pagrindinės nusikaltimų kategorijos
  10 - 7 balsai (-ų)
Pagrindinės nusikaltimų kategorijos. (2016 m. Gegužės 21 d.). http://www.mokslobaze.lt/pagrindines-nusikaltimu-kategorijos.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 18 d. 03:40