Pagrindinės pinigų teorijos


Įvadas. Pagrindinės pinigų teorijos. Metalistinė pinigų teorija. Substancinė pinigų vertės teorija. Mikalojus Kopernikas. Psichologinė pinigų vertės teorija. Nominalistinė pinigų teorija. Kiekybinė pinigų vertės teorija. Merkantilizmas. Liberalizmas. Fiziokratizmas. Bankinė teorija. Pinigų apyvartos teorija. Fišerio kiekybinė pinigų vertės teorija. Keinso teorija. Monetarizmas. Išvados. Literatūros sąrašas.

Pinigai yra neatskiriama šiuolaikinio gyvenimo dalis. XV a. pabaigoje – XVI a. pradžioje prasidėjo nauja Europos ūkio finansų ir pinigų istorija. Staigus brangiųjų metalų prieaugis sukrėtė nusitovėjusią pinigų sampratą ir sukėlė teorines diskusijas pinigų klausimais. Pinigų teorijos visad buvo ir yra nukreiptos teikti praktiniams pasiūlymams ekonominei politikai vykdyti. Atsižvelgiant į pokyčius ekonominiame ir politiniame gyvenime įvairiais istorinės raidos tarpsniais kito ir pinigų teorijos. Taigi, pagrindinis šio darbo tikslas ir yra išanalizuoti mokslinę literatūrą apie pagrindines pinigų teorijas bei supažindinti su jomis. Darbo uždaviniai: 1) Įvardinti bei apžvelgti pagrindines pinigų teorijas, 2) išskirti jų pagrindinius atstovus, 3) paaiškinti pinigų teorijų esmę bei svarbą, 4) pastebėti kaip jos kito bėgant laikui.

PAGRINDINĖS PINIGŲ TEORIJOS

Metalistinė pinigų teorija

Tai teorija, kuri siejo pinigus su tauriaisiais metalais – auksu ir sidabru. Susiformavo XVI a gyvavo iki XVIII a. Atstovai Anglijoje – U.Stefordas, T.Menas, D.Norsas, o Prancūzijoje A.Monkretjenas.

Teorija teigė, jog visuomenės turto šaltiniai yra auksas ir sidabras, o ne kitų materialių daiktų visuma. Pilnaverčiai metaliniai pinigai yra nacijos turtas, metalinės valiutos pastovumas – vienas is svarbiausių pagrindinės visuomenės vystymosi pagrindų. Ši teorija neigė poreikį ir tikslingumą metalinius pinigus pakeisti popieriniais.

Esmė: medžiaga yra pinigų pagrindas (t.y. brandieji metalai yra pinigų vertės pagrindas). Pinigai turi tureti 3 dalykus: metalą, formą ir svorį. Substancialistai sieja pinigų vertę su pinigų metalu, t. y. pinigų vertę nulemia tik metalas. Jie pinigų vertės pagrindu laiko medžiagą.

Vienas ryškiausių XVI a. pinigų teoretikų Jis rūpinosi konkrečiais pinigų reformos klausimais. Pirmasis nušvietė gerosios ir blogosios monetos dėsnio, kuris vėliau buvo pavadintas Grešamo dėsniu, svarbą. Taip pat jis pralenkė visus ankstesnius pinigų klausimų tyrėjus ir padėjo substancinei pinigų vertės teorijai įsitvirtinti teorijoje ir praktikoje, t.y. būtent jis daro išvadą, jog kiekvienas brangiųjų metalų svorio pakeitimas monetose keičia ir pačių monetų vertę. Nuo pinigų kokybės priklauso ir bendra šalies ekonomikos raida. [3;16p.]

  • Finansai Referatas
  • Microsoft Word 134 KB
  • 2015 m.
  • 10 puslapių (2048 žodžiai)
  • Universitetas
  • Sabina
  • Pagrindinės pinigų teorijos
    10 - 5 balsai (-ų)
Pagrindinės pinigų teorijos. (2015 m. Balandžio 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/pagrindines-pinigu-teorijos.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 17 d. 19:58
×