Pagrindinės socialinės psichologijos problemos


Pagrindinės socialinės psichologijos problemos. Socialinės psichologijos pagrindiniai tikslai. Socialinės psichologijos metodai stebėjimas. Stebėjimas tyrėjo sudarytomis sąlygomis , kurios yra artimos natūralioms sąlygoms. Apklausa žodžiu – interviu. Standartizuoti formalizuoti interviu. Ii Nestandartizuoti neformalizuoti interviu. Apklausa raštu – anketos , klausimynai. Psichikos reiškinių sistemą. Žmonės jungiasi į grupes , nes. Grupės tikslai atlieka šias funkcijas. Grupės narių kontaktiškumas. Grupės susidarymo pobūdis. Dalyvavimo grupėje pobūdis. Grupę sudarančių asmenų skaičius. Santykių tarp grupės narių pobūdis. Grupės įtakos reikšmingumas žmogui. Sprendimų priėmimas grupėje. Ekspertinio vertinimo metodai. Nuomonių vidurkio metodas. Vieningo sprendimo metodas. Priimto sprendimo realizavimas. Sprendimo įgyvendinimo kontrolė ir įvertinimas. Konformizmas grupėje Informacija ir pasitikėjimas. Impulsyvi ginybinė agresija. Priešiška piktybinė agresija.


Socialinė psichologija – tai psichologijos šaka, tirianti psichinius reiškinius, atsirandančius žmonėms bendraujant, sąveikaujant įvairiose neorganizuotose grupėse, minioje ir organizuotose grupėse. Socialinė psichologija tiria žmogaus elgesio ypatybes, niuansus, kurie susiklosto, kai žmogus tampa tam tikros grupės nariu. Socialinė psichologija – tai mokslas, nagrinėjantis, kaip žmonės mąsto, jaučiasi ir elgiasi įvairiose socialinėse situacijose. Socialinė psichologija – tai mokslas, nagrinėjantis žmonių nuomones apie kitus, įtaką jiems ir jų tarpusavio santykius.Socialinė psichologija – tai mokslas apie tai, kaip individo mintis, jausmus ir elgesį veikia objektyvus ir įsivaizduojamas arba numatomas kitų žmonių buvimas.

Pagrindinės socialinės psichologijos problemos: 1) socialinis suvokimas; 2) socialinė įtaka; 3) socialiniai santykiai.

Sociologija ir socialinė psichologija gali tirti tuos pačius reiškinius, tik skirtingais aspektais.

3) Kaip mūsų socialinę elgseną formuoja kiti žmonės, mūsų nuostatos, asmeninės savybės ir prigimtis;

4) Kaip socialinės psichologijos principai yra taikomi kasdieniniame gyvenime ir kitose mokslo šakose.

a) Natūralus. Stebėjimas natūraliomis žmogaus gyvenimo sąlygomis, kai nesikišama į stebimą situaciją ir tyrėjas nėra suvokiamas;

Stebėjimas kontroliuojamose sąlygose vyksta dirbtinoje aplinkoje (laboratorijoje), tyrėjas yra matomas ir suvokiamas ir tyrėjas sukelia stebimą reiškinį.

c) Stebėjimas dalyvaujant. Naudodamasis šiuo būdu, tyrėjas turi tapti tam tikros grupės nariu ir stebėti reiškinius iš vidaus. Toks būdas tinka socialinio elgesio tyrimams atlikti, pvz., sektos.

Eksperimentai padeda nustatyti priežastinius ryšius tarp reiškinių; jo metu reiškiniai yra tiriami veikiant ir sudarant reikiamas sąlygas. Tyrėjas stebi ne pasyviai reiškinius, o aktyviai juos pats sukelia. Dirbtinai keisdamas vienas ar kitas sąlygas, jis gali nustatyti priežastis, kurios sukelia vienokius ar kitokius psichinius reiškinius, gali stebėti tų reiškinių kitimą.

Eksperimento metu yra manipuliuojama tiek priklausomais, tiek nepriklausomaisiais kintamaisiais. Nepriklausomi kintamieji – tai tokie, kuriuos tyrėjas tikslingai keičia, o priklausomi kintamieji kinta, kai yra keičiamas nepriklausomas kintamasis. Taip pat yra ir šalutiniai kintamieji – tai tokie kintamieji, kurių eksperimentatorius negali kontroliuoti.

a) Laboratorinis eksperimentas yra atliekamas specialiose patalpose naudojant aparatūrą; tokio eksperimento metu galima apskaičiuoti išorinius ......, išmatuoti žmogaus atsakomąsias reakcijas (veiksmus, žodžius), fiziologinius pokyčius, nustatyti jų ryšį su tiriamu psichikos reiškiniu.

b) Natūralusis eksperimentas yra atliekamas įprastomis žmogaus gyvenimo sąlygomis (Lauko eksperimentas).

Tiriamajam žodžiu arba raštu reikia atsakyti į pateiktus klausimus, kurie gali būti uždari, kai tiriamasis turi pasirinkti iš jam pateiktų atsakymų variantų, arba atviri, kai tiriamasis pats galvoja išplėstinį atsakymą į klausimus.

Pagal tai, kaip užduodami klausimai ir fiksuojami atsakymai, išskiriamos 2 apklausos rūšys:

i) Standartizuoti (formalizuoti) interviu: Juose yra iš anksto suformuluojami klausimai, kurie yra pateikiami tam tikra tvarka ir, nepriklausomai nuo tiriamojo atsakymų, formuluojami tolimesni klausimai;

ii) Nestandartizuoti (neformalizuoti) interviu: Juose nėra iš anksto suformuluoti klausimai. Tiriamajam pateikiama interviu tema ir, priklausomai nuo tiriamojo atsakymų, formuluojami tolimesni klausimai.

  • Microsoft Word 32 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 7 puslapiai (2903 žodžiai)
  • Universitetas
  • Neringa
  • Pagrindinės socialinės psichologijos problemos
    10 - 1 balsai (-ų)
Pagrindinės socialinės psichologijos problemos. (2017 m. Lapkričio 23 d.). https://www.mokslobaze.lt/pagrindines-socialines-psichologijos-problemos.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 25 d. 22:54
×
145 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo