Pagrindinės vaistų grupės odos ligų gydymui, jų poveikis organizmui, pasiskirstymas audiniuose


Žmogaus odos struktūra ir funkcijos. Anatomija ir fiziologija. Odos funkcijos. Vaistinių medžiagų skvarba pro odą. Odos ligos. Vaistų grupės odos ligų gydymui. Vitaminai ir mineralai odai. Transderminės vaistų formos. Vaistų rezorbcija ir pasiskirstymas organizme. Literatūros sąrašas.


Odos pagrindinės funkcijos – saugoti organizmą bei vidaus organus nuo neigiamos išorinės aplinkos, kurioje yra įvairių veiksnių galinčių pakenkti organizmui: kintančios taršos, temperatūros, drėgmės ir radiacijos. Reguliuoti organizmo sąveiką su aplinka ir pranešti, kas vyksta aplinkui. Oda riboja cheminių medžiagų patekimą į organizmą, taip pat pašalina nereikalingas ar kenksmingas medžiagas iš organizmo, stabilizuoja kraujospūdį bei temperatūrą, perduoda karščio, šalčio, prisilietimo ir skausmo pojūčius. Oda jungiasi su visu organizmu per limfinę sistemą, kraujagysles bei nervines galūnes. Tai lemia odos aprūpinimą deguonimi, maisto medžiagomis, toksinų šalinimą, skysčių balansą, išorės dirgiklių suvokimą ir imunines reakcijas (2).

Nors oda yra vienas pagrindinių organizmą saugančių organų, vis dėlto ją lengva pažeisti mechaniškai, chemiškai, biologiškai ar radiacijos pagalba. Vietiniai sisteminiai vaistai, kosmetikos priemonės ir daugelis ligų – visa tai taip pat gali pažeisti odą (3).

Dermis (tikroji oda) – tai yra odos karkasas. Dermis yra maždaug 3 – 5 mm storio. Šis odos sluoksnis susideda ir jungiamųjų audinių matricos, sudarytos iš skaidulinių baltymų (kolageno, elastino, retikulino), šie įsitvirtinę gleivių polisacharido amorfinėje medžiagoje. Kraujagyslės, limfagyslės ir nervai yra matricoje, o odos priedai, tokie kaip prakaito liaukos, apokrininės liaukos ir riebalinės liaukos, įsiterpia į matricą (6).

Dermiui labai svarbus efektyvus kraujo tiekimas, kad atneštų maisto medžiagas, pašalintų nereikalingus medžiagų apykaitos produktus, reguliuotų spaudimą bei kūno temperatūrą, mobilizuotų gyvybines jėgas ir odai suteiktų spalvą. Į dermį, plaukų folikulus, prakaito liaukas, poodinį riebalų sluoksnį kraują tiekia arterinio rezginio atšakos. Didelis kraujo kiekis odoje veikia kaip išvalymo įrenginys tirpdant molekules, kurios pasiekia kapiliarus, palaikant labai žemas prasiskverbiančių medžiagų koncentracijas dermyje, maksimaliai didinant epidermio koncentracijos gradientus taip skatinant poodinę absorbciją (2).

• Apsauginė odos funkcija – užkerta kelią daugelio medžiagų, taip pat ir bakterijų bei virusų, patekimui į organizmo vidų. Oda šiai funkcijai gerai patvari tol, kol nėra pažeista.

• Termoreguliacinė odos funkcija – palaiko pastovią kūno temperatūrą. Raginis sluoksnis, kuris dengia didelę dalį kūno vietų yra labai plonas, todėl pakankamai neapsaugo visų gyvų audinių nuo šalčio ar karščio poveikio. Jis nėra efektyvus šilumos izoliatorius, nors oda ir yra organas turintis palaikyti tinkamą kūno temperatūrą. Tam kad sulaikyti šilumą, periferinė kraujotaka stipriai sumažėja, kūną apima drebulys, kuris generuoja energiją esant didesniam atšalimui. Tam, kad kūną atvėsinti ir prarasti šilumą, oda veikia kitaip. Kraujagyslės išsiplečia, prakaito liaukos išskiria atskiestą druskų sekretą, vanduo garuoja, o garuojanti šiluma atpalaiduoja kūną atvėsimui.

• Jutiminė odos funkcija – odoje esančios nervinės jutiminės skaidulos yra atsakingos už lietimo, gilaus spaudimo, skausmo ir niežėjimo bei temperatūros pojūčius.

• Sekrecinė ir ekskrecinė odos funkcija – tai prakaito ir riebalų liaukų atliekama funkcija. Daugiausiai su prakaitu pašalinamos organizmui nereikalingos medžiagos.

• Rezorbcinė odos funkcija – pro odą praleidžiamas deguonis, riebaluose tirpios medžiagos.

• Apykaitinė odos funkcija – odoje kaupiasi tokie produktai kaip vanduo, natris, kalis.

• Fenotipinė odos funkcija – tai funkcija, kuri lemia žmogaus išvaizdą (7).

Oda atlikdama tokią funkciją, kaip organizmo apsauga, dažnai kūną apsaugoja ne tik nuo aplinkos veiksnių, bet ir nuo bakterijų bei ligų. Visgi apsaugodama organizmą oda būna sužeidžiama ar kitaip pažeidžiama. Tokiu atveju jos pačios atsparumas neigiamiems veiksniams sumažėja, tuomet susergama viena ar kita odos liga.

  • Microsoft Word 423 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 13 puslapių (4062 žodžiai)
  • Profesinė mokykla
  • Lina
  • Pagrindinės vaistų grupės odos ligų gydymui, jų poveikis organizmui, pasiskirstymas audiniuose
    10 - 2 balsai (-ų)
Pagrindinės vaistų grupės odos ligų gydymui, jų poveikis organizmui, pasiskirstymas audiniuose. (2017 m. Kovo 22 d.). https://www.mokslobaze.lt/pagrindines-vaistu-grupes-odos-ligu-gydymui-ju-poveikis-organizmui-pasiskirstymas-audiniuose.html Peržiūrėta 2020 m. Liepos 13 d. 17:17
×
127 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo