Pagrindiniai kalbos raidos požymiai ir mechanizmai


Pagrindiniai kalbos raidos požymiai ir mechanizmai.


Tie, kurie augina vaiką, nuolat stebisi, kaip greitai jis daro pažangą įvairiose srityse. Tačiau ikimokykliniu laikotarpiu niekas nelavėja taip sparčiai kaip kalba. Pirmas Mari ištarta (jei nepaisysime visų tų ,nenene, ,bababa" pratybų) buvo ,Anis", kuris iš jos lūpų pirmą kartą nuskambėjo maždaug tuomet, kai mergaitei sukako vieni. Taip ji pavadino ir pagerbė vyresnį brolį Hanesą.

Būtų galima manyti, kad vaikai gimtąją kalbą išmoksta kartodami tai, ką kalba jų mama, tačiau geriau įsiklausius paaiškėja, kad nevisiškai taip. Joks suaugęs žmogus nesako: „Pasivalgiau jau!" arba „au au" rodydamas į arklį. Vien kartojimu tokių kalbos apraiškų nepaaiškinsi. Jos kur kas labiau primena įprastus netaisyklingo taisyklės taikymo atvejus. Darosi aišku, kad taisyklių vaikai išmoksta iš kalbos, kurią girdi, ir dažniausiai geba taisyklingai jas taikyti, tačiau vaiko kalbos raida prasideda ne lopšelį pakeitus darželiu ar nuo »pasivalgiau", o daug anksčiau. Todėl turime aptarti - tiesa, tik bendrais bruožais - ir ankstyvąją vaiko kalbos raidą.

Kūdikiai geba kai ką, ko negebame mes, suaugusieji - jie girdi skirtumus garsų, kurie jų tėvams atrodo vienodi. Jų gebėjimas skirti svetimų kalbų garsus yra subtilesnis, pavyzdžiui, amerikiečių kūdikiai ,u" skiria nuo ,ü', kurio anglų kalboje net nėra. Vokiečių kūdikiai pajunta, kai jų tėvai suklysta tardami anglišką th: Japonų kūdikiai skiria ,,la" nuo ,,ra, o suaugusiems japonams tai beveik neįveikiama. Štai kodėl vienas azijietiškų patiekalų restoranas Pietų Vokietijoje humorą mėgstančių šeimininkų buvo pavadintas ,, Pavasalinių suktinukų bistlo".

  • Microsoft Word 18 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 3 puslapiai (1236 žodžiai)
  • Universitetas
  • Gabrielė
  • Pagrindiniai kalbos raidos požymiai ir mechanizmai
    10 - 1 balsai (-ų)
Pagrindiniai kalbos raidos požymiai ir mechanizmai. (2019 m. Birželio 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/pagrindiniai-kalbos-raidos-pozymiai-ir-mechanizmai.html Peržiūrėta 2019 m. Gruodžio 14 d. 09:24
×
Nežinai kaip atlikti užduotį? Klausk!