Pagrindiniai maisto produktų cheminės sudėties komponentai ir jų reikšmė


Įvadas. Angliavandeniai. Angliavandenių skirstymas. Monosacharidai. Disacharidai. Polisacharidai. Baltymai. Riebalai (lipidai). Išvados. Naudota literatūra.


Išnagrinėti pagrindinius maisto produktų cheminius sudėties komponentus ir jų reikšmę.

Disacharidai (oligosacharidai) sudaryti iš 2–20 tarpusavyje sujungtų monosacharidų molekulių (disacharidai, trisacharidai, tetrasacharidai, pentasacharidai ir t.t.). Gamtoje plačiausiai paplitę ir organizme didžiausią reikšmę turi disacharidai. Didžiausią reikšmę žmogaus organizmui turi tokie oligosacharidai kaip sacharozė, maltozė ir laktozė. Sacharozė neturi redukuojančių savybių. Ji randama augaluose ir yra svarbi mūsų maisto sudėtinė dalis. Laktozės randama piene. Pieną sterilizuojant (veikiant aukšta 100 °C viršijančia temperatūra ) laktozę pakeičia savo izomerinę formą į laktuliozę, kurios fermentas laktazė neskaldo. Motinos piene randama apie lg/l oligosacharidų. Jie vadinami bifidofaktoriais, nes palaiko tam tikrų kūdikių žarnyne esančių mikroorganizmų (bifidobakterijų) veiklą ir gyvybingumą. Maltozė sudaryta iš dviejų α-D-gliukozės molekulių. Ji yra krakmolo hidrolizės tarpinis produktas. Šiems dviems disacharidams susidarant, vienas glikozidinis hidroksilas lieka laisvas todėl jie turi redukuojančių savybių.Iš gamtoje randamų trisacharidų svarbiausias – rafinozė, sudaryta iš galaktozės, gliukozės ir fruktozės. Ji randama cukriniuose runkeliuose, medvilnės sėklose ir kitur. Augaluose aptinkamas tetrasacharidas stachiozė. Tai gliukozės, fruktozės ir dviejų galaktozės molekulių darinys.

Piene (1,8-7,6 %), išrūgose. Susidaro žinduolių pieno liaukose iš kraujo D-gliukozės, veikiant fermentui, kurio yra tik gyvulio organizme

Nevirškinama, virškinimui būtina kaip balastinė medžiaga naudojama popieriaus, spirito gamybai

Lipidai – tai įvairios struktūros organiniai junginiai, pasižymintys viena bendra savybe, t.y. jie netirpsta vandenyje, bet gerai tirpsta organiniuose tirpikliuose. Pagal struktūrą riebalai yra esteriai, sudaryti iš trihidroksilio alkoholio glicerolio ir riebalų rūgščių likučių. Dažniausiai riebaluose randami triacilgliceridų. Be trigliceridų, maistiniuose riebaluose gali būti 0,5 – 1,5 % laisvų riebalų rūgščių ir kitų riebalinių medžiagų – monogliceridų, digliceridų, fosfatidų.

  • Chemija Savarankiškas darbas
  • Microsoft Word 28 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 10 puslapių (1487 žodžiai)
  • Kolegija
  • Rūta
  • Pagrindiniai maisto produktų cheminės sudėties komponentai ir jų reikšmė
    10 - 2 balsai (-ų)
Pagrindiniai maisto produktų cheminės sudėties komponentai ir jų reikšmė. (2017 m. Sausio 03 d.). https://www.mokslobaze.lt/pagrindiniai-maisto-produktu-chemines-sudeties-komponentai-ir-ju-reiksme.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 21 d. 01:49
×