Palūkanų normos rizikos valdymas


Paveikslų sąrašas. Santrumpų sąrašas. Įvadas. Palūkanų normos rizikos teoriniai aspektai. Palūkanų normos samprata, jų rūšys. funkcijos. Palūkanų normų veiksniai. Palūkanų normos rizikos samprata, jos rūšys. Palūkanų normos rizikos įvertinimo metodų analizė. Skirtumo (spragos) analizė. Trukmės skirtumo analizė. Išvestinės apsidraudimo priemonės. Palūkanų normos rizikos valdymo organizavimas. Išvados. Literatūra.


Temos aktualumas. Komerciniai bankai, norintys didinti gerinti savo veiklos rezultatus ir taip didinti pridėtinę vertę akcininkams plečia siūlomų paslaugų klientams kiekį, diegia naujus finansinius instrumentus, įeina į naujas rinkas. Visa tai reiškia, jog bankai norėdami uždirbti didesnę grąžą prisiima didesnę riziką. Kredito rizika komerciniuose bankuose yra viena reikšmingiausių rizikų išlieka viena svarbiausių. Tačiau svarbu pabrėžti, maždaug 60 proc. JAV komercinių bankų pajamų yra gaunamos iš palūkanų. Kredito ir kitos komercinių bankų rizikos kaip likvidumo ar reguliavimo politikos gali paveikti palūkanų pajamas ir kitas banko gaunamas pajamas, o palūkanų normos svyravimai kur kas jautriai paveikia banko palūkanų pajamas ir šioms pajamoms gauti naudojamas išlaidas. Dėl to palūkanų normos rizikos valdymas šiais laikais tampa vis svarbesnė komercinių bankų užduotis.

Taip pat svarbu paminėti, jog palūkanų normos rizikai valdyti sukuriama vis daugiau priemonių, įrankių, tačiau iki šiol nėra vieningos nuomonės, kuri iš jų yra efektyviausia. Tiek užsienio, tiek Lietuvos moksliniuose darbuose analizuojant palūkanų normos rizikos valdymo metodus dažnai analizuojamas tik vienas metodas, kas lemia ne visiškai išsamias analizes. Tai reiškia, jog dėl didėjančių palūkanų normos rizikos valdymo priemonių skaičiaus, bankai susiduria su problema, t.y. išsirinkti teisingą metodą ar metodus ir taip sukurti efektyviausią įmanomą palūkanų normos rizikos valdymo sistemą.

Darbo objektas: Palūkanų rizikos valdymo priemonės

Darbo tikslas: išanalizuoti palūkanų rizikos valdymo priemonių teorinius aspektus.

Darbo tikslui įgyvendinti, iškelti darbo uždaviniai:

Apžvelgti palūkanų normos samprata, jos rūšys, funkcijas;

Išnagrinėti palūkanų normų veiksnius;

Pateikti palūkanų normos rizikos sampratą, jos rūšys;

Įvertinti palūkanų normos rizikos valdymo metodus;

Detalizuoti palūkanų normos rizikos valdymą bankuose.

Tyrimo metodai: Atliekant darbą buvo naudojamas bendramokslinis tyrimo metodas –literatūros šaltinių pateikiamos informacijos analizė bei sintezė.

Naudota literatūra: Rašant darbą daugiausiai buvo naudotasi internete pateikiama užsienio ir Lietuvos šaltinių informacija.

Darbo struktūra ir apimtis: Darbą sudaro įvadas, dvi dalys, išvados. Pagrindinė darbo medžiaga aprašyta 2č puslapiuose, įskaitant 1 paveikslą. Naudotos literatūros sąrašą sudaro 25 šaltiniai.

Darbo metodai: rengiant darbą taikyti mokslinės literatūros analizės, apibendrinimo ir lyginamosios analizės metodai.

Palūkanų normos samprata, jos rūšys, funkcijos

Kaip teigia M. Valužis ir L. Gudelytė (2012), palūkanos (angl. interest) – tai paskolintų pinigų vertės prieaugis per tam tikrą laikotarpį. Jos yra neatsiejamos nuo skirtingų ūkio subjektų (dažniausiai – paskolos sutarties šalių) skolinių santykių. Palūkanos yra suma pinigų, kurias kreditorius gauna už paskolintą kapitalą, kuris investuojamas į nekilnojamą turtą, naudojamas medžiagoms, žaliavoms pirkti ir pan. Taip gautos palūkanos tampa pajamomis. Kita vertus, palūkanos gali virsti išlaidomis skolininkui, jei jos išmokamos kreditoriui. Palūkanų norma yra procentinė palūkanų išraiška (Jasienė, 2010). Palūkanų norma, kuri dar vadinama paskolintų pinigų renta, rentos pajamomis, kapitalo kaina, kapitalo augimo įkainiu ir kt. – tai santykinis dydis, kuris parodo, kad kiekvienas paskolintas piniginis vienetas po tam tikro laikotarpio (dažniausiai per vienerius metus) turi būti susigrąžintas su palūkanos normos dydžio absoliučiu prieaugiu. Kitaip sakant, palūkanų norma taip pat parodo ir dabartinę kapitalo ateities vertę, t.y. palūkanų norma išreiškia dviejų kapitalo verčių santykį – dabartinės vertės ir būsimosios vertės (Katkus, 2000).

Anot B. Povilaičio (2008), palūkanų norma vaidina pagrindinį vaidmenį finansų tarpininkavimo procese, o bet koks skolinimo ar skolinimosi sandoris yra susijęs su palūkanų mokėjimo ar jų gavimo procesu. Į palūkanų normą galima žiūrėti kaip į kainą, kurią paskolos ėmėjas pasiruošęs sumokėti kreditoriui už skolinamas lėšas. Bankai, suteikdami paskolas, palūkanas nustato sudėdami dvi dalis – prie lėšų, kurias skolinasi pats bankas, kainos prideda maržą, kuri padengia banko veiklos sąnaudas ir leidžia bankui uždirbti. Bankui suteikiant paskolą taip pat sumokama keletas smulkių, palyginti su paskolos suma, mokėjimų, - sutarties sudarymo, dokumentų rengimo, valiutos konvertavimo, jei skolinamės eurais ir kt. mokesčiai (Kuodis, 2007).

  • Finansai Referatas
  • Microsoft Word 1910 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 28 puslapiai (6186 žodžiai)
  • Universitetas
  • Edvardas
  • Palūkanų normos rizikos valdymas
    10 - 4 balsai (-ų)
Palūkanų normos rizikos valdymas. (2016 m. Gegužės 21 d.). https://www.mokslobaze.lt/palukanu-normos-rizikos-valdymas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 18 d. 19:46
×