Palukanų normų teorijos


Ekonomikos skaidrės. Palūkanų normų teorijos. Palūkanų normų samprata. Palūkanų norma. Palūkanų normos funkcijos. Palūkanų skaičiavimo metodai. Palūkanų normos. Paprastosios palūkanos. Sudėtinės palūkanos. Nominali ir reali palūkanų norma. Veiksniai lemiantys palūkanų normą. Palūkanų normą lemiantys veiksniai. Naudota literatūra.


Kalbant apie visą ekonominę finansų sitemą, reikai pabrėžti, kad joje nėra vienos palūkanų normos, o terminas „palūkanų norma“ ir apibūdina jas visas. Mes apžvelgsime keletą iš jų.

Paprastosios palūkanos – tai tokios palūkanos, krios yra skaičiuojamos nuo pirminės (bazinės) sumos. Jos yra proporcingos laiko tarpui, kuriam pagrindinė suma yra skolinama. Kai kapitalo vertės padidėjimas per laiko vienetą yra pastovus dydis, sakoma, kad yra mokamos paprastosios palūkanos. Jos apskaičiuojamos pagal formulę: Pt = P0 (1 + r t) čia: Pt – pagrindinė pinigų suma t laikotarpiui P0 – pradinė pinigų suma r – palūkanų norma t – laikotarpių (metų arba mėn.) skaičius.

Sudėtinės palūkanos: palūkanos pradedamos skaičuoti nuo pradinio kapitalo ir vis didėjančios sumos, t.y. nuo pagrindinio kapitalo plius perskaičiavimo laikotarpiu susikaupusių palūkanų. Sakoma, kad palūkanos kapitalizuojamos, nes už jas kaip ir už pagrindinį kapitalą pradedamos mokėti palūkanos. Pagridinę sudėtinių palūkanų formulę galima užrašyti ir taip: Pt=P0(1 +r)t čia: Pt – pagrindinė pinigų suma t laikotarpiui P0 – pradinė pinigų suma r – palūkanų norma t – laikotarpių (metų arba mėn.) skaičius Palūkanų (perskaičiavimo) periodas- laiko intervalas, kuriam pasibaigus palūkanos kapitalizuojamos.  .

Palūkanų normos priklausomybė nuo infliacijos Palūkanų norma kinta, kai keičiasi faktinė arba numatoma infliacija. Didesnė palūkanų norma siejama su didesne infliacija arba nuspėjamu infliacijos didėjimu ir priešingai – palūkanų norma mažėja tikintis mažesnės infiacijos. Infliacija stipriai paveikia pinigų perkamąją galią ir sumažina realią investicijų pelno normą.

  • Ekonomika Skaidrės
  • 2013 m.
  • Apat
  • 17 puslapių (1252 žodžiai)
  • Ekonomikos skaidrės
  • MS PowerPoint 128 KB
  • Palukanų normų teorijos
    10 - 2 balsai (-ų)
Palukanų normų teorijos. (2013 m. Gruodžio 07 d.). http://www.mokslobaze.lt/palukanu-normu-teorijos.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 19 d. 02:31