Panevėžio ir panevėžio apskrities demografinės padėties analizė


Įvadas. Panevėžio ir Panevėžio apskrities demografijos situacijos analizė. Demografijos pokyčius reglamentuojantys teisės aktai. Imigracija. Emigracija. Gimstamumas. Lietuvos demografinės padėties palyginimas su kitomis Baltijos jūros regiono šalimis. Problemos sprendimo būdai. Išvados. Literatūra.

Lietuvoje išvyksta daug jaunimo, kas sukelia mūsų miestų darbo rinkose darbo jėgos trūkumą. Imigracija vienas iš būdų kaip kompensuoti darbuotojų trūkumą bei kelti gyventojų skaičių Lietuvoje. Dažniausiai į Lietuvą vyksta rusai, ukrainiečiai, gruzinai, kinai, afganai, retai atvyksta vakarų Europos ir kitų turtingesnių šalių gyventojai, nes emigracija yra daugiausia iš ekonominių paskatų. Nors ir gyventojų skaičius mažėja labai intensyviai, tačiau kultūriniu požiūriu mūsų šalis ir jos gyventojai nesuinteresuoti įsileisti per daug kitataučių. Tam yra išleidžiami teisės aktai apribojantys užsieniečių imigraciją. Pagrindinis įstatymas reglamentuojantis visą tvarką yra „Įstatymas dėl užsieniečių teisinės padėties“. Jis reglamentuoja visas teises susijusias su užsieniečių gyvenimu, darbu ar vizitavimu Lietuvoje. Išskiriamos tokios dalys:

Šis įstatymas aiškiai apriboja užsieniečių patekimą į Lietuvą ir yra paremtas Europos Sąjungos direktyvomis. Tačiau pastebimas ir toks atvejis, kad Lietuva imigrantams būna tik tarpinė šalis patekti į kitas turtingesnes ES šalis. Aišku, dėl sunkios demografinės situacijos Lietuvoje imigrantams apsigyventi ir įsidarbinti yra kur kas lengviau nei kitur.

Šiuo metu taip pat galime matyti konkrečius teisinius procesus skatinančius pokyčius demografinėje Panevėžio ar visos Lietuvos srityje. Kartas nuo karto galime per žiniasklaidą išgirsti parlamentarų užmojus keisti dabartinę tvarką ir riboti išvykstančiųjų mastus mokesčiais. Atsiranda nuomonių, kad už suteiktą nemokamą vidurinį išsilavinimą, reiktų atidirbti. Taip pat kalbama apie sveikatos ministro norą, baigusiems medicinos mokslus už valstybės pinigus, atidirbti valstybinėse ligoninėse, rajonuose. Šios ir panašios reformos greitu laiku gali būti įgyvendinamos. Tai apribotų išvykstančiųjų mastus ir didintų gyventojų skaičių Lietuvoje.

Ne tik teisės aktais apribojančiais išvykimą, bandoma mažinti emigraciją. Šiuo metu valstybė intensyviai vykdo būstų renovacijos projektą, kieno tikslas, suteikti žmonėms geresnes gyvenimo sąlygas ir sumažinti mokesčius už sunaudotą energiją. Panevėžio savivaldybė kartu su aplinkos ministerija sudarė renovuojamų pastatų sąrašą, kuriame yra 53 gyvenamieji namai. Šis projektas greitu laiku turėtų būti įgyvendinamas. Taip pat galime girdėti naujosios valdžios užmojus kelti minimalią alga, padėsiančią pagerinti nepasiturinčių žmonių padėtį šalyje. Nemažai institucijų bei organizacijų jau šiuo metu siekia emigrantų sugrįžimo į Lietuvą. Įvairiuose interneto svetainėse yra pateikiama informacija apie darbo rinkos situaciją Lietuvoje, darbdaviai taip pat yra suinteresuoti prisidėti prie šių organizacijų veiklos projektų, todėl kartu dalyvauja organizuojamose mugėse, siūlydami išeiviams grįžti į Lietuvą ir dirbti jų sukurtose darbo vietose.

  • Sociologija Referatas
  • Microsoft Word 213 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 24 puslapiai (2799 žodžiai)
  • Universitetas
  • Ingrida
  • Panevėžio ir panevėžio apskrities demografinės padėties analizė
    10 - 3 balsai (-ų)
Panevėžio ir panevėžio apskrities demografinės padėties analizė. (2015 m. Gegužės 26 d.). https://www.mokslobaze.lt/panevezio-ir-panevezio-apskrities-demografines-padeties-analize.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 20 d. 23:43
×