Paradigmų teorija


Paradigmos sąvoka. Paradigmos normalus mokslas. Krizė ir revoliucija. Normalaus mokslo funkcija ir revoliucijos. Objektyvios žinios. Tomas Kuhnas. Mokslo revoliucijos etapai.

Chaotiška ir įvairialypė veikla, būdinga ikimoksliniam periodui, galiausiai įgauna struktūrą ir tampa kryptinga, kai mokslinė bendruomenė ima laikytis vienos paradigmos. Paradigmą sudaro bendros teorinės prielaidos bei dėsniai ir jų taikymo technikos, kuriuos įsisavina konkrečios mokslinės bendruomenės nariai. Dirbantieji paradigmos ribose, ar tai būtų Newtono mechanika, ar banginė optiką, ar analitinė chemija, praktikuoja tai, ką Kuhnas vadina normaliu mokslu. Normalūs mokslininkai formuluoja ir plėtoja tą paradigmą, siekdami paaiškinti ir suderinti ją su vienokiais ar kitokiais svarbiais realaus pasaulio aspektais, kuriuos atskleidžia eksperimentų rezultatai. Tai darydami, jie neišvengiamai patiria sunkumų ir susiduria su tariamomis falsifikacijomis. Kai su šiais sunkumais jie jau nebepajėgia susidoroti, kyla krizė. Krizė įveikiama, kai atsiranda visiškai nauja paradigma, kuri pritraukia vis daugiau mokslininkų, kol galiausiai pradinės, problemų paradigmos atsisakoma. Diskretinis, netolydus pokytis ir yra mokslo revoliucija. Dabar jau normali mokslinė veikla remiasi naująja daug žadančia ir neįveikiamų sunkumų neslegiama paradigma, kol ir šiai neiškyla rimtų kliūčių ir nekyla nauja krizė, po kurios ateina nauja revoliucija. Taigi, bendrais bruožais aptarkime Kuhno schemą ir nuodugniau panagrinėkime atskiras jos dalis.

Viena iš paradigmos ypatybių yra ta, kad ji negali būti tiksliai apibrėžta. Nepaisant to, galima aprašyti kai kuriuos tipiškus jo komponentus. Tarp jų yra aiškiai ir tiksliai išdėstyti pamatiniai dėsniai ir teorinės prielaidos. Paradigmos apima ir standartinius būdus taikyti pamatinius dėsnius įvairaus tipo situacijomis. Pavyzdžiui, niutoniškoji paradigma apima metodus, nurodančius, kaip Newtono dėsnius taikyti planetų judėjimui, švytuoklėms, biliardo kamuolių susidūrimas paradigmos dėsnius realiame pasaulyje būdai taip pat yra paradigmos dalis. Taikant niutoniškąją paradigmą astronomijoje, naudojami įvairiausi aprobuotų tipų teleskopai kartu su naudojimo instrukcijomis ir įvairiausiomis technikomis, skirtomis koreguoti su jų pagalba gaunamus duomenis.

  • Filosofija Konspektas
  • Microsoft Word 27 KB
  • 2013 m.
  • 3 puslapiai (1704 žodžiai)
  • Toma
  • Paradigmų teorija
    10 - 2 balsai (-ų)
Paradigmų teorija. (2013 m. Gruodžio 12 d.). https://www.mokslobaze.lt/paradigmu-teorija.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 24 d. 04:42
×