Parkinsono liga sergančių žmonių neuroreabilitacijos naujovės


Esė. Parkinsono liga sergančių žmonių neuroreabilitacijos naujovės. Parkinsono liga – plačiai pasaulyje paplitęs neurodegeneracinis sutrikimas, kurio atsiradimo tikimybė ypač padidėja su amžiumi (Pringsheim et al. Dexter & Jenner (2013) teigia, kad Parkinsono ligos atsiradimo priežastys nėra vis dar žinomos, todėl egzistuoja tik simptominis gydymas ir nieko negalima padaryti, kad ši liga būtų sustabdyta. Literatūra. Connolly S. , Lang A. , Pharmacological Treatment of Parkinson DiseaseA Review.


Parkinsono liga – plačiai pasaulyje paplitęs neurodegeneracinis sutrikimas, kurio atsiradimo tikimybė ypač padidėja su amžiumi (Pringsheim et al., 2014). Taip pat tai antra labiausiai paplitusi liga po Alzheimerio, o demografinės tendencijos rodo, kad šios ligos paplitimas kasmet didėja 4 procentais ir iki 2030 metų padidės dvigubai (Schapira & Anthony, 2013). Goldman (2013) teigia, kad liga gali prasidėti nuo vidurinio iki vėlyvojo amžiaus ir pasižymėti motoriniais sutrikimais, autonominėmis disfunkcijomis ir sukelti psichologinius ar pažinimo pokyčius. Su sveikata susijusi gyvenimo kokybė, sergant Parkinsono liga, asocijuojasi su savęs priežiūros apribojimu, mobilumo ir savarankiškumo sumažėjimu (Soh et al., 2012). Pacientų gydymas, sergant Parkinsonu, priklauso nuo ligos stadijos ir dažniausiai paskiriamas medikamentinis gydymas, tačiau buvo įrodyta, kai pacientai tampa atsparūs geriamiesiems vaistams, gilioji smegenų stimuliacija kartu su medikamentų terapija yra veiksminga ir rekomenduojama naudoti pacientams, turintiems motorikos komplikacijų (Eggington et al., 2014).

Parkinsono liga – tai lėtinė progresuojanti CNS liga, sąlygota dopaminerginio nigrostrialinio tako degeneracijos ir pažeidžianti motorinę, autonominę, sensorinę, kognityvinę bei emocinę sistemas, pasireiškianti motoriniais ir nemotoriniais požymiais ir simptomais (Valeikienė ir kt., 2013; Fil et al., 2012). Nemotoriniai Parkinsono ligos simptomai, pasireiškiantys depresija, demencija, miego, virškinamojo trakto funkcijų ir jutimų sutrikimais ir sukeliantys psichosocialines problemas, ilgą laiką nebuvo tyrinėjami, o pagrindinis dėmesys buvo skiriamas mobilumo sutrikimams. Todėl susiformavo nuomonė, kad pagerėjus motorinėms funkcijoms, psichosocialiniai sutrikimai sumažės savaime arba išnyks (Shulman et al., 2012).

Gydant pacientus su Parkinsono liga, specialistų komandą sudaro ne tik neurochirurgai ar farmakologai, bet svarbų vaidmenį atlieka ir kineziterapeutai, kurie didžiausią dėmesį skiria pusiausvyrai, laikysenai, viršutinių galūnių funkcijai, eisenai, fiziniam pajėgumui (Tomlinson et al., 2012). Didžiausias kineziterapeuto vaidmuo, Parkinsono liga sergančiųjų reabilitacijoje, yra maksimaliai padidinti funkcinį pajėgumą ir minimalizuoti antrines komplikacijas bei padidinti gyvenimo kokybę mokant ir palaikant pacientą (Schenkman et al., 2012). Li et al. (2012) atlikęs tyrimą, teigia, kad Tai Chi metodas, sumažina pusiausvyros sutrikimus, galimybę nukristi bei pagerina funkcinį pajėgumą, sergant lengva ar vidutine Parkinsono ligos forma.

  • Medicina Esė
  • Microsoft Word 31 KB
  • 2016 m.
  • Anglų
  • 6 puslapiai (1711 žodžiai)
  • Martyna
  • Parkinsono liga sergančių žmonių neuroreabilitacijos naujovės
    10 - 2 balsai (-ų)
Parkinsono liga sergančių žmonių neuroreabilitacijos naujovės. (2016 m. Gegužės 04 d.). https://www.mokslobaze.lt/parkinsono-liga-serganciu-zmoniu-neuroreabilitacijos-naujoves.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 21 d. 05:34
×