Pasaulinės sistemos teorija


Pasaulinės sistemos teorija. Įvadas. Pasaulio sistemų teorija. Šiuolaikinės pasaulio sistemos teorija. Šiuolaikinės pasaulio sistemos teorija pagal Wallersteiną. Kapitalistinė pasaulio sistema. Geopolitinė pasaulio ateitis. Naujų pasaulinių galių (BRICS) išaugimas. Europos sąjungos ateitis. Išvados. Literatūra.


Šiame darbe bus gilinamasi į pasaulio sistemų koncepcijos teorinį aiškinimą, abžvelgimas koncepcijos skirstymas į centrą (šerdį), pusiau periferiją ir periferiją, taip pat aptariami galimi geopolitiniai pasaulio scenarijai.

Pasaulio sistema tai socialinė sistema, kuri turi tam tikras ribas, savitą struktūrą ir darną. Teorija sudaryta iš konfliktuojančių jėgų, kurios laiko teorijos aspektus kartu. Pasaulio sistema tai ką Wallersteinas įvardija kaip pasaulio ekonomiką, daugiau integruota į rinką, nei į politiką, kurioje du ar daugiau regionų tarpusavyje susiję dėl savų poreikių, tokių kaip maisto, kuro apsaugos ir du ar daugiau regionų varžosi dėl dominavimo.

Savo pirmame apibrėžime Wallerstein (1974m.) teigė, kad pasaulio sistema yra daugiakultūrinė teritorinė darbo pasidalijimo divizija, kurioje gamyba ir keitimasis pagrindinių prekių ir žaliavų yra būtinos kasdieniniame gyvenime.

Šis darbo pasidalijimas nurodo jėgų ir santykių gamybos pasaulyje ekonomiką kaip visumos kuri veda prie dviejų tarpusavyje regionų egzistavimo : šerdies ir periferijos. Jie yra geografiškai ir kultūriškai skirtingi, vienas sisitelkęs į darbo jėga, kitas į kapitalui imlią gamybą. Pagrindinei periferijos santykiai yra struktūriniai. Pusiau periferinės narės veikia kaip buferinės zonos tarp pagrindinės zonos ir periferijos, turi maišytas veiklos sritis ir institucijas kurios egzistuoja dėl jų.

Pagrindinės svarbiausios pasaulio sistemos struktūros yra šerdis ir periferija, kurioje dominuoja „šerdies“ šalys, kurios siekia išnaudoti silpnąsias ir vargingas „periferines“ visuomenes.

Jos ištakos siejamos su ekonominiu utopizmu. Pagal šią teoriją pasaulinė rinka yra ekonominės eksploatacijos mechanizmas, esantis išsivysčiusių šalių rankose, mažiau ekonomiškai išsivysčiusioms šalims išnaudoti. Pagal šią teoriją pasaulinėje ekonomikoje yra pagrindinis centras ir nuo jo priklausanti periferija, kurie sąveikauja ir funkcionuoja kaip integruota visuma. Dualizmas teigia, kad išsivystęs centras ir tradicinė periferija yra susiję (jeigu iš viso yra susiję) laisvais naudingais ryšiais. Dualizmas pabrėžia centro ir periferijos skyrimosi tendenciją bei ypač didelių periferijos plotų ekonominę izoliaciją. Tuo tarpu šiuolaikinės pasaulio sistemos teorija laiko juos integruota visuma, kai tas pats mechanizmas sąlygoja ir kapitalo kaupimą bei vystymąsi centre, ir ekonominį bei politinį atsilikimą periferijoje. (Pagal pradinę formuluotę, centras vysto periferiją, o šiuolaikiniai radikalai teigia, kad centras stabdo periferijos vystymąsi, palaiko jos atsilikimą.).

  • Microsoft Word 23 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 8 puslapiai (1885 žodžiai)
  • Universitetas
  • Kristina
  • Pasaulinės sistemos teorija
    10 - 2 balsai (-ų)
Pasaulinės sistemos teorija. (2017 m. Spalio 18 d.). https://www.mokslobaze.lt/pasaulines-sistemos-teorija.html Peržiūrėta 2018 m. Liepos 21 d. 04:43
×