Pasaulio bankas ir jo veiklos ypatumai


Pasaulio banko teoriniai aspektai. Pasaulio banko įkūrimas ir įkūrimo priežastys. Pasaulio banko struktūra. Gaunamos lėšos ir paskolos. Pasaulio bankas – kritika. Lietuva ir Pasaulio bankas. Pasaulio banko veikla ir veiklos sritys. Finansuojamos sritys. InfoDev. Pasaulio banko praktiniai aspektai. Mokslo finansavimas. Mokyklų tobulinimo programos (MTP) vykdymas Zarasų Pauliaus Širvio pagrindinėje mokykloje. Infrastruktūros paslaugos privataus sektoriaus plėtrai. Klaipėdos uosto plėtros projektas. Rekomendacinė dalis. Išvados ir pasiūlymai. Literatūra. Priedai.


Šiame savarankiškame darbe kalbėsiu apie pasaulio banką ir jo veiklos ypatumus. Teorinėje dalyje apibrėžiu visus teorinius teiginius šia tema bei pagrindines funkcijas ir sąvokas susijusias su pasaulio banku. Praktinėje dalyje pateiksiu realius duomenis , palyginimus bei informaciją apie realią esančią situaciją. Rekomendacinėje dalyje pateiksiu pastebėjimus , svarbiausias įžvalgas , skirtumus esančius tarp teorijos ir praktikos. Taip pat darbo pabaigoje pateiksiu išvadas ir pasiūlymus.

Pasaulio bankas buvo įkurtas 1944 metais liepos mėnesį. Pradžioje jo veikloje dalyvavo 44 šalys. Pasaulio banko įkurėjai buvo John Maynard Keynes ir Harry Dexter White. Pasaulio bankas buvo įkurtas siekiat padėti šalims nukentėjusioms nuo Antrojo pasaulinio karo. Įkurtą banką sudarė viena organizacija – Tarptautinis rekonstrukcijos ir plėtros bankas (TRPB). Po kurio laiko prisijungė dar trys organizacijos: Tarptautinė finansų korporacija, Tarptautinė vystymosi asociacija ir daugiašalė investicijų garantijų agentūra. Pasaulio banko pagrindinis įkūrimo tikslas buvo numatyti priemones, kurios padėtų atstatyti sugriautą daugelio šalių ekonomiką taip pat keltų bendrą pasaulio ekonominį lygį bei mažintų silpnai išsivysčiusių šalių atsilikimą.

Pastaba : Tarptautinio rekonstrukcijos ir plėtros banko narėmis yra 188 šalys.

Į PB lėšos gali būti pritraukiamos jas skolinant iš valiutų rinkos, taip pat iš banko pateikiant paskolas ir darant investicijas. Didesnę savo lėšų dalį bankas sukaupia parduodamas obligacijas bei kitus vertybinius popierius fondams, draudimo korporacijoms ir kitiems bankams, taip pat ir individualiems asmenims. Vertybiniai popieriai yra patikimi bei vertinami pasaulyje. Banko investicijų reitingas kapitalo rinkose yra pats aukščiausias, žymimas “A-A-A” (labai patikimas skolininkas). Beje, pasaulio bankas teikia kreditus pačiomis palankiausiomis sąlygomis.

Nuo 1963 metų, kada buvo pradėtas mokslo finansavimas pasaulio bankas jau skyrė daugiau nei 31 milijardą dolerių kreditų ir šiuo metu jis finansuoja 158 projektus 82 valstybėse susijusius su išsilavinimu. Bankas glaudžiai bendradarbiauja su šalių vyriausybėmis, donorais, nevalstybinėmis institucijomis ir kitais partneriais, stengdamasis padėti besivystančioms šalims pasiekti pasaulinį išsilavinimo lygį.

Utenos regiono mokyklų komandų narių refleksijos diena.

Tarptautinis rekonstrukcijos ir plėtros bankas 2000m gegužės 11d skyrė finansinę paskolą Lietuvai , o tiksliau Klaipėdos uosto projektui ivykdyti. Projekto suma kurią skyrė konkrečiai tarptautinis rekonstrukcijos ir plėtros bankas buvo 35,360,000.00 US$. Projekto pabaiga 2008m gruodžio 31.

Pasaulio bankas tai viena didžiausių institucijų padedančių pasaulio valstybėms siekti užsibrėžtų ekonominių tikslų , bei tam tikrų sričių gerinimo.

Lyginant teorinę ir praktines dalis , galima pastebėti , kad pasaulio bankas skirdamas paskolas valstybėms labai konkrečiai nustato laikotarpius , per kuriuos turi būti ivykdyti projektai, o pažiūrėjus į praktinę dalį galima pastebėti , kad pvz : mokslo finansavimo projektas yra tik iš dallies atliktas , nes mkyklų tvarkymo darbai atlikti , tačiau mokytojų tobulinimasis vis dar tęsiasi. Nors mokslo finansavimo pavizdyje pateikiau tik vieną iš mokyklų pavuzdžių tačiau jų yra tikrai daugiau. Kadangi teorinėje dalyje yra teigiama , kad pasaulio bankas siekia padėti skatinti mokslą , praktinė dalis ir mokyklos pavizdys tai tik įrodo.

Žiūrint į Klaipėdos uosto projektą, reiktų paminėti , kad tai yra labia Brangus ir daug investicijų kainuojantis projektas , kurį įvykdžius ir nesulaukus norimų rezultatų , bus prarasta ne tik daug laiko tačiau ir labai daug pinigų. Tačiau šiuo metu Klaipėdos uosto projektas vystosi tik gerąja linkme, ir jau iš projekto yra gaunama nauda , bei sudėtos investicijos po truputėlį gryžta.

  • Microsoft Word 876 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 18 puslapių (3437 žodžiai)
  • Universitetas
  • Neringa
  • Pasaulio bankas ir jo veiklos ypatumai
    10 - 8 balsai (-ų)
Pasaulio bankas ir jo veiklos ypatumai. (2016 m. Balandžio 17 d.). https://www.mokslobaze.lt/pasaulio-bankas-ir-jo-veiklos-ypatumai.html Peržiūrėta 2020 m. Birželio 01 d. 11:13
×
110 mokytojų prisijungę laukia tavo klausimo