Pasiruošimas statistikos koliokviumui


Populiacija imtis , kuo skiriasi. Populiacija – objektų , kurių požymiai tiriami , aibė. Imtis – tai populiacijos dalis , naudojama statistiniam tyrimui. = · 100 Imties reprezentyvumas Imčių sudarymo būdai. Netikimybinės imtys. Ekspertinė imtis. Netikimybinės imtys. Kvotinė imtis. Netikimybinės imtys. Proginė imtis. Netikimybinės imtys. Pagavimo , paleidimo ir pakartotinio pagavimo principu pagrįsta imtis. Netikimybinės imtys. Savanoriškoji imtis. Sluoksninė imtis sudaro galimybę išvengti visiškai blogų imčių. Pagrindinės priežastys , skatinančios taikyti sluoksninį ėmimą. Esminis sluoksninio ir lizdinio ėmimo skirtumas. Paprastoji atsitiktinė imtis. Paprastoji atsitiktinė grąžtinė imtis. Kodėl vidurkis yra blogai. Skirtumas tarp vidurkio ir dispersijos skaičiavimo prasme. Vidurkis , mediana ir moda. Korealiacijos koeficiento savybės. Pagrindiniai reikalavimai grafikams. Atsitiktiniai įvykiai / elementarieji įvykiai. Statistinis ir klasikinis imties apiprėžimai. Diskretieji ir tolydieji atsitiktiniai dydžiai. Absoliučiai tolydžiuoju atsitiktiniu dydžiu.


Statistinių tyrimų nagrinėjama objektų aibė dar vadinama populiacija. Populiacija gali būti ne tik baigtinė, bet ir begalinė. Pavyzdžiui, domina vabzdžiai, kurie gali platinti pavojingas ligas. Šiuo atveju populiacija –visi vabzdžiai, kurių neįmanoma suskaičiuoti.

Paprastai atliekant realius tyrimus požymių reikšmių pasiskirstymo dažniai populiacijoje nežinomi. Be to, dažnai visos populiacijos ištirti neįmanoma, kadangi:

Imties pavyzdžiai: 50 atsitiktinai atrinktų VDU studentų; 1000 apklausoje dalyvaujančių respondentų ir pan.

Vienas iš svarbiausių imties parinkimo reikalavimų –imties reprezentatyvumas. Imtis reprezentatyvi, jei ji teisingai atspindi tiriamo kintamojo galimų reikšmių proporcijas populiacijoje.

Reprezentatyvumas lemia, ar ištyrus imtį galima padaryti patikimas išvadas apie visą populiaciją.Reprezentatyvumas glaudžiai susijęs su imties didumu. Jeigu imtis apima beveik visą populiaciją, tai ji labai reprezentatyvi. Kuri populiacijos dalis pateko į imtį, nurodo koeficientas K, kuris apibrėžiamas tik baigtinėms populiacijoms: K= (n/N) ·100%

Parenkant kiekvienos imties elementus, egzistuoja tam tikras atsitiktinumas. Tačiau kartais šis atsitiktinumas visiškai subjektyvus. Taip sudarytos imtys vadinamos netikimybinėmis imtimis.

Kitoms imtims atsitiktinumas yra griežtai apibrėžtas –kiekvieno elemento galimybė patekti į imtį nusakoma tam tikra tikimybe. Tokios imtys vadinamos tikimybinėmis imtimis.

Ekspertinė arba tikslinė imtis: elementai į imtį įtraukiami atsižvelgus į ekspertų nuomonę. Taip sudarytos imtys yra labai subjektyvios, todėl nelabai galima palyginti keleto taip sudarytų imčių. Tokios imtys yra nereprezentatyvios ir jų rezultatų neįmanoma apibendrinti visai populiacijai.

Kvotinė imtis: populiacija suskaidoma į dalis pagal kuriuos nors tyrėjų pasirinktus požymius, tarkime, pagal demografinius rodiklius: amžių, lytį, gyvenamąją vietą, tautybę. Imtis sudaroma taip, kad dalis imties elementų, turinčių požymį, būtų lygi daliai visos populiacijos elementų, turinčių tą patį požymį.

Pavyzdžiui, numatoma, kad imtį sudarys 86 lietuviai, 7 lenkai, 5 rusai, 1 baltarusis ir 1 ukrainietis (2011m. duomenimis). Jeiguimtume2017 m. duomenis, imtįsudarytų 87 lietuviai, 6 lenkai, 5 rusai, 1 baltarusis ir 1 ukrainietis.

Proginė arba patogioji imtis: į imtį įtraukiami pirmi pasitaikę populiacijos elementai arba lengviausiai prieinama populiacijos dalis. Sudarant tokią imtį, daug lemia atsitiktinumas, kurio negalima aprašyti paprastais matematiniais modeliais ir kaip nors juos įvertinti. Remiantis iš tokios imties gautais rezultatais, negalima daryti statistinių išvadų apie visą populiaciją.

Pavyzdys: anglies mėginių imtis iš atviro vagono gali būti paimta nuo vagono viršaus.

  • Microsoft Word 772 KB
  • 2020 m.
  • Lietuvių
  • 12 puslapių (2300 žodžiai)
  • Universitetas
  • Gintarė
  • Pasiruošimas statistikos koliokviumui
    10 - 3 balsai (-ų)
Pasiruošimas statistikos koliokviumui. (2020 m. Balandžio 04 d.). https://www.mokslobaze.lt/pasiruosimas-statistikos-koliokviumui.html Peržiūrėta 2020 m. Gegužės 30 d. 21:07
×
109 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo