Pasiruošimas viešajai kalbai


Įvadas. Viešosios kalbos apibūdinimas. Viešosios kalbos samprata. Oratoriaus apibrėžimas ir susikūrimo istorija. Oratorystės susikūrimo istorija. Viešosios kalbos rūšys ir stiliai. Viešosios kalbos dalys. Viešosios kalbos parengimas. Viešosios kalbos pagrindiniai reikalavimai. Viešosios kalbos prezentacijos turinio sudarymas. Patarimai prieš pradedant viešąją kalbą. Pasiruošimas. Kaip išmokti gerai kalbėti. Klaidos kurių nederėtų daryti prieš viešąjį kalbėjimą. Išvados. Literatūra.


Žinoma , jog retorikoje tiksliausias viešosios kalbos atitikmuo būtų lietuviškas prakalbos terminas, nes pranešimai ir paskaitos ,nors ir turi visus viešosios kalbos požymius ir įeina į šią kategoriją bei į mūsų tyrinėjimo akiratį, yra toliau nuo tikrosios iškalbos jau vien dėl to, kad prakalbos sakomos, o pranešimai ir paskaitos dažniausiai skaitomi (juk net ir tuo retu šiais laikais atveju, kai pranešimo ar paskaitos autorius kalba be užrašų ar popieriaus, vis viena tradiciškai sakoma: perskaitė pranešimą, paskaitė paskaitą). Tuo tarpu prakalba visada sakoma. Ji tiesiogiai susijusi su sakytiniu, o ne rašytiniu ar skaitytiniu žodžiu, su pačia iškalba. Net ir labai sklandžiai ir raiškiai skaitantis arba talentingai rašantis žmogus nevadinamas iškalbingu, juo labiau - oratoriumi.

Bet vis gi , nevisada galime grynąsias viešąsias kalbas vadinti prakalbomis, nes šis terminas labiau priskiriamas pagal įsigalėjusią tradicija proginėms ir politinėms kalboms.

Iškalbos menas susiformavo senovės Graikijoje. Pagrindinė priežastis vystytis oratorystei buvo klasių kova.Politiniai veikėjai stengėsi viešosiomis kalbomis paveikti savo pavaldiniu . Oratorystės vystymuisi didelę reikšmę turėjo ir prekyba.Kiekvienas prekybininkas stengėsi puikiai kalbėti ir realizuoti savo prekes.Teismai Graikijoje taip pat vertė atėniečius mokintis iškalbos meno, nes įstatymai leido kiekvienam piliečiui gintis teisme.Senovės Graikijoje buvo steigiamos specialios oratorių mokyklos:buvo sukurta oratorystė teorija-retorika, išsiugdyta įžymių oratorių.Jų patirtis studijuojama ir šiandien. ).Įžymiausi Graikijos oratoriai:politiniai oratoriai Izokratas ir Eschinas, Demostenas, Aristotelis.Senovės Romos oratoriai buvo Graikijos iškalbos tradicijų tęsinys, tačiau Roma daugiau garsėjo teismo oratoriais.Vienas pirmųjų romėnų oratorių buvo valstybės veikėjas M.P.Katonas, tačiau oratorių karaliumi laikomas M.T.Ciceronas.Iki mūsų dinų yra išlikę 58 Cicerono kalbos.Jis parašė tris veiklaus oratorystės teorijos ir istorijos klausimais:”Apie oratorių”, “Oratorius”, “Brutas”.Dar Romos imperijoje oratorystės menu pasižymėjo M.F.Kvintilianas.

Pagal tematiką ir oratoriaus veiklos sritį kalbos paprastai skirstomos į tokias pagrindines rūšis:

teologinės kalbos (homilijos bei pamokslai, tarp jų ir proginiai: primicijų, sutuoktuvių);

Stiliaus įvairovę, jo kitimą lemia ne tik subjektyvios oratoriaus ypatybės - talentas, meistriškumas, temperamentas, kūrybiškumas, mąstymo originalumas, maniera kalbėti, bet ir objektyvūs veiksniai. Paminėtina, jog stilius kinta priklausomai nuo kalbos vartojimo sferos, turinio, nuo oratoriaus išsikeltų tikslų, nuo kalbėjimo dingsties, arba progos, nuo klausytojų išprusimo bei kalbėjimo situacijos. Kalbėjimo situacija yra visuma susiklosčiusių aplinkybių, kuriomis sakoma kalba - vieta, laikas ir aplinka, klausytojų skaičius bei patalpos dydis. Objektyvūs veiksniai bendriausia prasme lemia kalbėjimo pobūdį ir viešosios kalbos stiliaus priemones. Iš čia išplaukia ir oratorinio stiliaus kaip bendrybės apibrėžimas. Oratorinis stilius - tai tikslingas minčių ir žodžių pritaikymas veiklos sričiai, turiniui, progai ir kalbėjimo situacijai - vietai, laikui, aplinkai bei klausytojams.

Pasakojimas, arba kalbos objekto, t. y. kalbamo dalyko, pristatymas bei išaiškinimas.

Pirmasis labai svarbus žingsnis ką pirmiausia turėtų daryti viešosios kalbos autorius, tai nuspręsti , savo viešosios kalbos sakymo būdą.

  • Microsoft Word 63 KB
  • 2018 m.
  • Lietuvių
  • 21 puslapis (3531 žodžiai)
  • Kolegija
  • Ieva
  • Pasiruošimas viešajai kalbai
    10 - 1 balsai (-ų)
Pasiruošimas viešajai kalbai . (2018 m. Rugsėjo 23 d.). https://www.mokslobaze.lt/pasiruosimas-viesajai-kalbai.html Peržiūrėta 2019 m. Gruodžio 13 d. 02:38
×
Nežinai kaip atlikti užduotį? Klausk!