Pasiruošti lietuvių egzaminui


Pasiruosimas lietuviu egzaminui noveles. Kaip ruoštis lietuvių kalbos diagnostiniam testui. Kaip pasiruosti lietuviu diagnostiniam testui. Psihologinis pasiruosimas lietuviu kalbejimui.

Modernizmas. A. Škėma romanas „Balta drobulė“. Problematika. Modernizmas. Balys Sruoga memuarinis romanas „Dievų miškas“. Modernizmas. Ekspresionizmas. Jurgis Savickis novelės Ad astra, Vagis. Ad astra nagrinėjama. Jonas Radvanas poema „Radviliada“. Simbolizmas. M. Putinas psichologinis realistinis romanas „Altorių šešėly“. M. Mažvydas „ Katekizmas“. Katekizmas. Neoromantizmas. Vincas Krėvė-Mickevičius istorinė drama „Skirgaila“. Dramos. Problemos. Pagrindinė mintis. Romantizmas. Maironis „Pavasario balsai“. Šviečiamasis amžius. Kristijonas Donelaitis poema „Metai“. Antanas Baranauskas romantinė poema „Anykščių šilelis“. Realizmas. Jonas Bilūnas „Kliudžiau“, „Vagis“, „Lazda“, „Liūdna pasaka“. Egzistencializmas ir absurdo teatras. Alberas Kamiu romanas „Svetimas“. Dostojevskis romanas „Nusikaltimas ir bausmė“.

REALIZMAS. Jonas Bilūnas „Kliudžiau“, „Vagis“, „Lazda“, „Liūdna pasaka“. Jonas Biliūnas yra vienas žymiausių lietuvių realizmo atstovų, psichologinės ir lyrinės prozos pradininkas, rašęs noveles bei apysakas. Viena pagrindinių temų J. Biliūno kūryboje yra atjauta, gailestis, užuojauta silpnesniam. Rašytojas šia tema rašo daugelyje novelių: „Brisiaus galas“, „Kliudžiau“, „Vagis“, „Ubagas“, bei „Lazda“. Šiose novelėse aprašomi įvykiai, skaitytoją priverčiantys užjausti, ne tik skriaudžiamąjį, bet ir skriaudiką.

Novelėje „Vagis“ gailestį kelia ūkininko Jokūbo gyvenimas kančioje. Prieš daug metų pagrindinis novelės herojus, visų mėgiamas, stiprus ūkininkas Jokūbas, gindamas didžiausią savo turtą – arklį, nužudo arkliavagį. Iš kart po nužudymo Jokūbas ima mąstyti savanaudiškai: kaip pasikeis jo bei jo artimųjų gyvenimai, jeigu pateks jis į kalėjimą („Kas manęs laukia – kalėjimas, teismas, ar galbūt katorga?“), todėl įverčia negyvėlį į vežimą ir išmeta į griovį. Tik po kiek laiko ūkininką ima kankinti sąžinės priekaištai, besitęsiantys iki senatvės. Ne nužudytas arkliavagis, o Jokūbo kančia ir ramybės neradimas kelia didžiausią gailestį bei užuojautą pasakotojui ir skaitytojui.

Jono Biliūno kūryboje novelių užuojautos bei gailesčio tema netrūksta. Pasakotojas, gailestį jaučia ne tik nuskriaustajam, bet ir skriaudikui, kurį kamuoja kaltės jausmas bei sąžinės priekaištai. Labai gerai įsigilinęs į pasakotojo poziciją, skaitytojas nejučia ima jai pritarti, todėl išmoksta nebekaltinti, o ima užjausti skriaudikus, kuriuos ir taip nuteisia sąžinės teismas.

  • Microsoft Word 23 KB
  • 2016 m.
  • 6 puslapiai (3042 žodžiai)
  • Mokykla
  • Karolina
  • Pasiruošti lietuvių egzaminui
    10 - 2 balsai (-ų)
Pasiruošti lietuvių egzaminui. (2014 m. Vasario 14 d.). https://www.mokslobaze.lt/pasiruosti-lietuviu-egzaminui.html Peržiūrėta 2021 m. Sausio 15 d. 20:45
×
38 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo