Paskirstytosios duomenų bazės


Įvadas. Paskirstytosios DBS. DBVS architektūros. DBS privalumai. DBVS veikimo faktoriai. Užklausų apdorojimas DB. Duomenų kontrolė. Transakcijų valdymas. Lygiagrečios DB sistemos. Taikymai. Mobilios paskirstytosios DB. Duomenų saugyklos. Išvados. Literatūra.

Tikslinga PDBS lyginti su paprastomis DBS. Visi PDBS privalumai yra susiję su DB paskirstymu tinkle. Galima išskirti tokius privalumus:

Skaidrus paskirstytų, fragmentuotų ir replikuotų duomenų valdymas – vartotojas bendraudamas su PDBS nemato paskirstymo. Vartotojui PDBS atrodo kaip viena didelė DB tinkle, nors realiai tinkle yra tinklo mazgai su savo PDBS dalimis.

Potencialiai didesnis patikimumas dėl paskirstytų transakcijų – vieno mazgo išėjimas iš rikiuotės nesugadina visos sistemos (savaime suprantama, jei PDBS atitinkamai suprojektuota).

Potencialiai našesnės (greitesnės) – užklausas galima vykdyti lygiagrečiai skirtinguose tinklo mazguose. Toks lygiagretumas reikalauja kuo didesnės duomenų replikacijos.

Lengvesnis ir pigesnis sistemų plėtimas – personaliniai kompiuteriai pigesni nei dideli ir galingi pagrindiniai serveriai (angl. mainframe).

Kaip vieną sėkmingiausių tokių paskirstytų sistemų pavyzdį galima būtų paminėti „Google“ paieškos sistemą, realizuotą daugybės personalinių kompiuterių, paskirstytų po visą pasaulį, pagrindu.

Potencialūs PDBS privalumai savo ruožtu sukelia ir tų privalumų realizavimo problemas. Visas tokias kylančias problemas galima suskirstyti 5 sprndžiamų problemų grupes:

Duomenų organizacija – fragmentacija, paskirstymas, duomenų pertekliškumas (replikacijos).

Užklausų vykdymas – vartotojų transakcijų pavertimas į duomenų manipuliavimo instrukcijas, optimizacijos problemos, duomenų persiuntimo ir apdorojimo kaštų mažinimas.

Duomenų saugumo kontrolė (semantinė duomenų kontrolė).

Egzistuojančio ar planuojamo geografinio duomenų paskirstymo – egzistuojantis duomenų geografinis pasiskirstymas ar paskirstyta organizacijos struktūra verčia rinktis PDBS architektūrą.

Našumo reikalavimų – turint vietoje dažniausiai reikalingus duomenis galima juos apdoroti greičiau.

Kaštų struktūros – kurie kaštai – duomenų persiuntimo, ar saugojimo – mažesni. Dažniausiai naudojamų duomenų turėjimas vietoje leidžia sutaupyti duomenų persiuntimo brangesniais tolimų ryšių tinklais sąskaita.

Duomenų bazių projektavimas sudėtingas procesas, kurio tikslas – nuspręsti kur saugoti duomenis ir programas kompiuteriniame tinkle. Tai kartais apima ir pačio tinklo projektavimą.

Išskiriamos dvi PDBS kūrimo strategijos: projektavimas iš viršaus į apačią (angl. Top-Down design) ir projektavimas iš apačios į viršų (angl. Bottom-Up design). Iš viršaus į apačią projektuojama tuomet, kai sistema kuriama nuo pradžios, ar kai turima centralizuota DBS ir ją ruošiamasi paskirstyti, t.y. turimas homogeniškas duomenų modelis analizuojamas ir projektuojant PDBS skirstomas geografiškai. Iš apačios į viršų projektuojama tuomet, kai jau turima kelios išskirstytos duomenų bazių sistemos ir jas norima apjungti į vieną paskirstyta duomenų bazių sistemą. Tuomet duomenų modelis iš pat pradžių sudaromas įvertinant egzistuojančius ribojimus ir tik po to analizuojamas ir optimizuojamas.

Paskirstytų duomenų bazių projektavimas turi sėkmingai išspręsti visas skyriaus pradžioje paminėtas problemas. Toliau detalizuojamos šios problemos ir analizuojamos jų sprendimo alternatyvos.

Šie klausimai labai panašūs ir dažnai nagrinėjami kartu. Verta pažymėti, kad fragmentų skaičius nebūtinai lygus PDBS mazgų skaičiui.

Pagrindinė fragmentacijos užduotis – padalinti duomenis į fragmentus taip, kad vėliau fragmentus būtų galima paskirstyti tarp tinklo mazgų taip, kad vienos užklausos vykdymas vyktų viename mazge.

Duomenų fragmentaciją reliacijoje galima vykdyti pagal atributus (vertikali fragmentacija (VF)) arba pagal kortedžus (horizontali fragmentacija (HF)):

  • Microsoft Word 277 KB
  • 2015 m.
  • 15 puslapių (3455 žodžiai)
  • Universitetas
  • Andrius
  • Paskirstytosios duomenų bazės
    10 - 7 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Paskirstytosios duomenų bazės. (2015 m. Kovo 23 d.). https://www.mokslobaze.lt/paskirstytosios-duomenu-bazes.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 15 d. 15:16
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo