Paskolų užtikrinimo priemonės


Įvadas. Paskolos užtikrinimo priemonės. Hipoteka. Hipotekos esmė. Turto įkeitimas. Netesybos. Rankpinigiai. Draudimas. Garantija. Laidavimas. Laidavimo atsiradimo pagrindai. Laidavimo pasibaigimo priežastys. Indėliai. Vekselis. Išvados. Literatūra.

Darbo tikslas – paskolos užtikrinimo priemonių pristatymas

Darbo uždaviniai:

Išsiaiškinti paskolos įvykdymo užtikrinimo sampratą;

Išanalizuoti paskolos užtikrinimo priemones;

Darbo metodai – literatūros šaltinių studijavimas.

Komerciniai bankai tam, kad užtikrinti savalaikį paskolų grąžinimo ir palūkanų mokėjimo procesą bei sumažinti kredito riziką, savo veikloje dažnai taiko Lietuvos Respublikos civiliniame kodekse minimas paskolos grąžinimo užtikrinimo priemones:

1. Paprastoji - registruojama, kai skolininkas vieno konkretaus įsipareigojimo įvykdymą apsaugo įkeisdama vieną konkretų savo turto objektą.

4. Maksimalioji - registruojama, kai susitariama tik dėl maksimalios įsipareigojimų apsaugojimo turtu sumos ir dėl paskolos naudojimo srities. Maksimalioji hipoteka galioja sutartyje numatytą laikotarpį, kuriam pasibaigus yra fiksuojama skolos dydis ir hipoteka pradeda veikti kaip paprastoji, o vėliau prisiimtų skolinių įsipareigojimų ši hipoteka neapsaugo. Maksimalus įsipareigojimų apsaugojimo sumos dydis negali būti didinamas be toliau esančių to paties turto hipotekos kreditorių sutikimo.

Sąlyga gali būti numatoma tiek kreditoriui tiek ir skolininkui.

Hipoteka gali būti nekilnojamojo ir kilnojamojo turto. Nekilnojamasis turtas, išskyrus žemę, turi būti apdraustas. Nekilnojamajam turtui priklauso visas turtas, įregistruotas nekilnojamojo turto registre, laivai, orlaiviai. Įkeičiamam kilnojamajam turtui priskiriama:

Bankui reikia garantijos, kad trečiasis asmuo yra patikimas ir turi pakankamai turto paskolai grąžinti. Garantijos suteikėjo įsipareigojimas įforminamas oficialiame garantiniame rašte. Garantinė įmoka (angl. margin) – suma, kurią klientas per finansų tarpininką padeda į banką kaip indėlį, kai skolinasi iš jo, norėdamas įsigyti vertybinių popierių. Garantija gali būti apdrausta turtu. Plačiausiai garantijos taikomos tarptautiniuose mokėjimuose, gaunant užsienio paskolas. Garantija gali būti suteikta ir paties skolininko. Garanto atveju bankas negali besąlygiškai išsireikalauti paskolos atgal. Tokiais atvejais dažniausiai reikalingas teisminis procesas. Suprantama, kad kreditavimo praktikoje pačia patikimiausia laikoma valstybės garantija (kaip, beje, ir pačiais patikimiausias skolininkais laikomos valstybės institucijos ar kitokios įmonės).

Indėliai taip pat gali būti panaudojami kaip draudimo priemonė. Pvz.: imant paskolą, indėlį galima panaudoti kaip apdraudimo priemonę.

teisinis privalumas - „stipriai“ įformintas pirkėjo įpareigojimas atsiskaityti.

Praleidęs šiuos terminus, vekselio turėtojas netenka teisės skolą išsiieškoti neteismine tvarka.

Paskolų užtikrinimo vaidmuo labai svarbu. Prievolių įvykdymo užtikrinimo būdais laikytinos specialios priemonės, kurios užtikrina pagrindinės prievolės įvykdymą. Šie būdai ir skatina skolininką tinkamai laikytis savo pasižadėjimų, atsiradusių dėl individualių poreikių. Tik laikantis teisės aktų ir papildomų apsidraudimui skirtų sudarytų sutarčių prievolės vykdymas bus maksimaliai užtikrintas.

Kredito grąžinimo užtikrinimui kredito įstaigos gali taikyti hipotekos įstatymą, t. y. nekilnojamojo arba kilnojamojo turto įkeitimą. Šios įstaigos taip pat gali reikalauti trečiųjų asmenų garantijos (kuomet atsakomybė tampa subsidiari) arba laidavimo (atsakomybė solidari) asmenims siekiantiems gauti paskolą. Be to, gali būti nurašytos asmenų lėšos sąskaitose ir indėliai. Vekselis yra irgi priimtina priemonė, nes jį išduodantis asmuo pinigus įsipareigoja sumokėti besąlygiškai. Dar viena iš priemonių - netesybos (bauda arba delspinigiai) - taikoma teismo nustatyta tvarka skolininkui blogai vykdžius ar neįvykdžius įsipareigojimų. Kredito įstaiga taip pat gali paprašyti rankpinigių arba bendrai draudimo - apdraudžiant perleidžiamomis sutarčių teisėmis, reikalavimais, sąskaitomis.

  • Ekonomika Referatas
  • Microsoft Word 124 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 22 puslapiai (5363 žodžiai)
  • Kolegija
  • Živilė
  • Paskolų užtikrinimo priemonės
    10 - 8 balsai (-ų)
Paskolų užtikrinimo priemonės. (2016 m. Sausio 16 d.). https://www.mokslobaze.lt/paskolu-uztikrinimo-priemones.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 23 d. 09:17
×