Pastato vėdinimas


Natūralus pasyvus vėdinimas. Hibridinis vėdinimas su kontroliuojamu oro pritekėjimu ir kontroliuojamu oro šalinimu. Mechaninis vėdinimas su aktyviu oro įpūtimu ir pasyviu ištraukimu. Mechaninis vėdinimas su pasyviu oro pritekėjimu ir aktyviu oro ištraukimu.


Natūralus vėdinimas yra kur kas pigesnis, kadangi pastatas vėdinamas be jokių mechaninių prietaisų.

Viskas priklauso nuo galimybės natūraliai pašalinti šilumą iš pastato. Šilumos šalinimas vyksta tiesiogiai iš garavimo, konvekcijos ir radiacijos, nenaudojant jokių tarpinių prietaisų. Visos pasyvaus vėsinimo strategijos remiasi į kasdienes temperatūros ir santykinės drėgmės kaitas.

Kiekvienas pasyvaus vėsinimo būdas priklauso nuo klimato zonos kurioje yra pastatas.

Lauko oras sukuria oro judėjimą pastato viduje, kai vidaus oras dėl slėgio stumiamas lauk nuo vėjingos pastato pusės į pusę kuri yra pavėjui.

Kad palengvinti oro mainus, pastato angos kaip langai ir durys turi būti priešingose pusėse. Dažnai oro mainams palengvinti naudojamas aukštos erdvės vadinamos kaminais arba vėjo tuneliais. Pro angas esančias viršuje šiltas oras lengviau pasišalina iš pastato taip įleisdamas vėsesnį orą iš apačios.

Tačiau langai vaidina pagrindinį vaidmenį, pastato vėdinime dėl vėjo jėgų.

Geriausias pastato vėsinimo būdas neįleidžiant saulės šviesos, tam reikia uždengti pastato langus, sienas ir stogą nuo tiesioginių saulės spindulių, jei pastato sienos ir stogas gerai izoliuotas, tada šešėlio poreikis sumažėja.

Užkirsti kelią dideliam saulės kiekio patekimui pro langus yra keletas variantų, pvz. išplečiant iškyšą anapus lango, taip saulės patekimas į vidų sumažėja iš šono. Kitas variantas naudojant žaliuzes kurios gali būti mechaninės, elektrinės ar nejudrios, dažniausiai naudojamos labiau kaip eksterjero apdaila. Taipogi neatmetamas ir natūralus saulės srauto sumažinimas naudojant „Žaliąsias zonas“.

Šiai dienai naudojamos elektrinės žaliuzės prisitaikančios prie saulės šviesos kiekio automatiškai, nereikalaujančios jokių pastangų reguliavimui, žaliuzės praleidžia į patalpas saulės šviesos tik tiek, kad užtektų produktyviam darbui, jos sureguliuoja natūralų apšvietimą ir suteikia komforto jausmą.

Kitas variantas yra instaliuotos žaliuzės kurios prislopina dalį atkeliaujančių saulės spindulių, jos nesudaro aklinos plokštumos, pro jas patenka tiek vėjas, tiek drėgmė, tačiau pritaikius konkrečiai vietovei, šios žaliuzės sustabdo stipriausią dienos saulės spinduliuotę nuo patekimo į patalpas. Nejudrių iškyšų naudojimas turi vieną minusą – jos praleidžia šviesą tiek rytais, tiek vakarais, tad vėlyva saulė turi galimybę šildyti patalpas, bet sudaro šviesos diskomfortą žmonėms esantiems pastato viduje.

Dažnai šios žaliuzės gaminamos iš stiklo, kad nesumažėtų matomumas iš pastato vidaus, tačiau jos puikiai sulaiko dalį atkeliaujančios spinduliuotės.

Vėjo bokštas, tai vienas efektyvesnių pasyvaus vėsinimo būdų. Šis bokštas yra pakankamai didelė patalpa, dažnai pastato viduryje, kuri yra vientisa visuose aukštuose iki pat stogo, jos paskirtis šiltą patalpų orą išleisti į išorę. Per vidaus angas patenkantis oras pamažu išstumia šiltesnį orą į viršų, tada jis atvėsta ir leidžiasi žemyn. Tai pakankamai efektyvus būdas pastato vėdinimui ir vėsinimui nenaudojant jokių mechaninių prietaisų. Oras dėl slėgių skirtumo savaime maišosi, taip sudaromas tinkamas vidaus klimatas. Esant vėjui oro mainai vyksta kur kas greičiau, tačiau vėjo srautas per patį bokštą nepatenka.

Nakties metu vėjo bokštas sulaiko likusią šilumą pastate, kad nebūtų per dideli šilumos nuostoliai. Žiemos metu, šie bokštai įleidžia šviesos ir sulaiko šilumą viduje.

Šis vėsinimo būdas dažniausiai naudojamas sauso klimato šalyse, kuriose aukštos dienos temperatūros ir mažai kritulių.

Statant sandarų ir šiltą namą yra labai svarbu įrengti priverstinę vėdinimo sistemą, be jos yra rizikuojama įveisti pelėsių inkubatorių ar susirgti.

  • Architektūra Referatas
  • Microsoft Word 371 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 18 puslapių (4210 žodžiai)
  • Universitetas
  • Ieva
  • Pastato vėdinimas
    10 - 2 balsai (-ų)
Pastato vėdinimas. (2017 m. Sausio 04 d.). https://www.mokslobaze.lt/pastato-vedinimas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 21 d. 07:44
×