Pavardžių daryba ir trumpinimo reiškinys


Pavardes reiksme zujus. Moteru pavardziu trumpinimas.

Pavardžių daryba ir trumpinimo reiškinys.

Bet kuriam žmogui pavardė yra tokia pat svarbi, kaip ir vardas. Pagal pavardę žmogų atskiriame iš jo bendravardžių, ji nurodo giminystės ryšius, atspindi moterų šeimyninę padėtį. Todėl šiandien norėčiau plačiau papasakoti apie moterų pavardžių darybos dėsnius, ištekėjusių moterų lietuviškų pavardžių rinkimosi galimybes ir ypatybes, pateikti trumpą statistiką, supažindinti su moterų nuomone ir išsakyti savo požiūrį į naujausią madą- trumpintą pavardės formą.

Pagal lietuvių kalbos taisykles, tiek netekėjusių, tiek ištekėjusių moterų pavardės Lietuvoje daromos iš vyriškų pavardžių. Visų moteriškų pavardžių galūnė yra –ė. Netekėjusių merginų pavardės, kitaip dar vadinamos mergautinėmis, daromos iš tėvo pavardės pridedant priesagą. Jei tėvo pavardės galūnė yra –as arba –a, tai dukters pavardės priesaga bus –ait- (Talmantaitė iš Talmantas, Montvilaitė iš Montvila). Priesaga bus –yt-, jei tėvo pavardės galūnė yra –is, -ys, -ė arba –ia, pavyzdžiui, Laukaitytė iš Laukaitis, Stonytė iš Stonys, Liogytė iš Liogė, Stundžytė iš Stundžia. Priesaga –ut- gaunama pavardę vedant iš tėvo pavardės su galūne –us (Sutkutė iš Sutkus), priesaga –ūt- - iš –jus (Zujūtė iš Zujus), o priesaga –iūt- vedant iš tėvo pavardės su galūne –ius, pavyzdžiui, Sinkevičiūtė iš Sinkevičius.

Ištekėjusių moterų pavardės daromos iš jų vyrų pavardžių. Priesaga –ien- dedama pavardę darant iš visų vyriškų pavardžių, pavyzdžiui, Urbonienė iš Urbonas, Jovaišienė iš Jovaiša, Vaitkienė iš Vaitkus ir t.

  • Microsoft Word 7 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 2 puslapiai (938 žodžiai)
  • Mokykla
  • Deimantė
  • Pavardžių daryba ir trumpinimo reiškinys
    10 - 9 balsai (-ų)
Peržiūrėti darbą
Pavardžių daryba ir trumpinimo reiškinys. (2015 m. Gegužės 08 d.). https://www.mokslobaze.lt/pavardziu-daryba-ir-trumpinimo-reiskinys.html Peržiūrėta 2021 m. Gegužės 15 d. 17:23
×
41 mokytojas prisijungę laukia tavo klausimo