Paveldimas kintamumas ir evoliucijos procesas


Gamtinis atrankos n procesas. Atranka del kurios zuva individai.

Paveldimas kintamumas ir evoliucijos procesas. Č.  Darvino gamtinės atrankos teorija. Č. Darvinas, apibendrinęs savo stebėjimų ir tyrimų rezultatus, pirmasis paskelbė gamtinės atrankos teoriją. Genų ir chromosomų mutacijos. Genų mutacijos Pagal genotipo pokyčius mutacijos skirstomos į genų arba taškines, chromosomų (kai pasikeičia chromosomos sa. Lytinio dauginimosi ir mutacijų reikšmė evoliucijai bei selekcijai. Lytinio dauginimosi ir mutacijų reikšmė evoliucijai Lytinio dauginimosi ir mutacijų reikšmė evoliucijai svarbi tuo, kad lemi. Nepaveldimas kintamumas. Pastebėta, kad ne visi organizme atsiradę pakitimai perduodami palikuonims. Gamtinės atrankos formos. Natūrali atranka gamtoje vyksta įvairiomis kryptimis.

Č. Ją pateikė kaip...

Č. Darvinas, apibendrinęs savo stebėjimų ir tyrimų rezultatus, pirmasis paskelbė gamtinės atrankos teoriją.

Ją pateikė kaip mechanizmą, sukeliantį evoliucinius pakitimus. Pagrindiniai teorijos teiginiai:

gyvenamosios vietos ir maisto ištekliai riboti, todėl vyksta nuolatinė konkurencija, gimsta daug palikuonių, bet subręsta nedidelė jų dalis, taigi išlieka tik tie, kurie geriausiai prisitaiko, o kiti žūva kovoje dėl būvio (žr. paveikslėlį);

net tarp vienos tėvų poros palikuonių nėra absoliučiai vienodų individų, kiekvienas turi įvairiausių požymių. Tai įrodo, kad organizmams būdingas požymių ir savybių kintamumas. Normaliomis sąlygomis atsiradusių naujų požymių vaidmuo nedidelis, tačiau, pakitus sąlygoms, net smulkiausias nukrypimas nuo normos gali tapti lemiamas. Atsiradęs pokytis perduodamas palikuonims ir per evoliucijos laikotarpį įsitvirtina jį paveldint;

per ilgą laikotarpį dėl gamtinės atrankos keičiasi rūšys, išnyksta neprisitaikiusios arba susidaro naujos, kurių požymiai padėjo prisitaikyti prie konkrečių sąlygų.

Gamtinė atranka – procesas, kurio metu išlieka organizmai, turintys konkrečiomis sąlygomis naudingų paveldimųjų pokyčių ir galintys juos perduoti palikuonims.

abiotiniai veiksniai arba, kaip įvardijo Č. Darvinas, – kova su nepalankiomis klimato sąlygomis: temperatūra, vėju, sausra, drėgme, šviesa ir kt.;

biotiniai veiksniai – veiksniai, kuriais individą veikia kiti organizmai. Tai vidurūšinė kova dėl būvio (kai tos pačios rūšies individai kovoja dėl teritorijos, maisto išteklių, partnerių) ir tarprūšinė kova dėl būvio (ypač atkakli, kai skirtingoms rūšims reikia panašių sąlygų). Pavyzdžiui, organizmai, priklausantys tam pačiam mitybos lygmeniui: žolėdžiai varžosi su žolėdžiais, augalai su kitais augalais. Dažnai konkurencija būna tokia stipri, kad viena rūšis išnyksta. Pavyzdžiui, kai kuriose Galapagų salose visiškai išnyko milžiniški vėžliai, nes žmonių atvežtos ožkos nuėdė visus augalus, kuriais vėžliai maitinosi. Tarprūšiniuose santykiuose vienos rūšys visiškai panaudoja kitas, pavyzdžiui, plėšrūnas nužudo kitą organizmą maistui, kiti organizmai, pavyzdžiui, parazitai, panaudoja auką savo reikmėms. Kai kurios skirtingos rūšys siekdamos išgyventi prisitaikė bendradarbiauti, pavyzdžiui, žiediniai augalai su vabzdžiais, paukščiais ar žinduoliais.

Gamtinės atrankos efektyvumas priklauso nuo populiacijos individų požymių įvairovės gausos ir nuo individų skaičiaus populiacijoje.

Kovoje dėl būvio pirmiausia žūna seni, ligoti, turintys nenaudingų požymių, atsiradusių dėl paveldimojo kintamumo, o išlieka stipriausi, kurių pakitimai sustiprina jų prisitaikymą prie aplinkos sąlygų. Vienos populiacijos individai kovoje dėl būvio kinta įvairiomis kryptimis ir jų paveldimi pakitimai tomis pačiomis aplinkos sąlygomis gali būti labai įvairūs. Kuo pakitimų įvairovė didesnė, tuo efektyvesnė gamtinė atranka. Ji vyksta ir šiandien, pavyzdžiui, aptinkama vabzdžių, erkių populiacijų, atsparių insekticidams, nuo kurių anksčiau jie žūdavo. Dėl įvairių prisitaikymo būdų nuodai individus veikia skirtingai, kai kuriuos jie veikia mažiau, todėl gyvūnai išlieka. Išgyvenusiems individams kryžminantis, šios mutacijos plinta populiacijoje, o gamtinė atranka jas išsaugo ir susidaro nauja populiacija, atspari konkrečioms nuodingoms medžiagoms.

  • Biologija Konspektas
  • Microsoft Word 1460 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 11 puslapių (2661 žodžiai)
  • Iveta
  • Paveldimas kintamumas ir evoliucijos procesas
    10 - 2 balsai (-ų)
Paveldimas kintamumas ir evoliucijos procesas. (2015 m. Lapkričio 27 d.). https://www.mokslobaze.lt/paveldimas-kintamumas-ir-evoliucijos-procesas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 20 d. 19:51
×