Paveldimo turto mokesčio Lietuvoje ir Ispanijoje palyginimas


Lentelių ir paveikslų sąrašas. Įvadas. Paveldimo turto mokestis Lietuvoje. Paveldimo turto mokesčio esmė ir pagrindinės nuostatos. Paveldimo turto mokesčio apskaičiavimo tvarka. Paveldimo turto mokesčio mokėjimų analizė. Paveldimo turto mokestis ispanijoje. Paveldimo turto mokesčio esmė ir pagrindinės nuostatos. Paveldimo turto mokesčio apskaičiavimas. Paveldimo turto mokesčio mokėjimų analizė. Išvados. Literatūra. Priedas.

Temos aktualumas: Lietuvos mokesčių sistemą sudaro daug ir įvairių mokesčių. Su vienais iš jų susiduriame dažniau, su kitais – rečiau, tačiau žinoti bendrąsias savo šalies mokesčių nuostatas pravartu kiekvienam. Vienas iš mūsų šalyje galiojančių mokesčių yra paveldimo turto mokestis. Tai mokestis, kuris apmokestina turtą, įgytą turto savininko mirties atveju. Turtą paprastai paveldi mirusio asmens sutuoktinis, vaikai, vaikaičiai ir t.t., kurie pagal Lietuvoje galiojančias nuostatas nėra apmokestinami paveldimo turto mokesčiu. Tačiau pasitaiko atvejų, kai po mirties turtas perleidžiamas asmenims, kurie nėra susiję su turto savininku giminystės ryšiais. Tuomet mokamas paveldimo turto mokestis.

Šis mokestis imamas ne tik Lietuvoje, bet ir daugelyje kitų valstybių išskyrus Kanadą ir Australiją. Kai kuriose šalyse, tokiose kaip Ispanija, Italija, Vokietija ir kt., paveldimo turto mokestis reglamentuojamas kartu su dovanojamo turto mokesčiu. Kiekvienoje šalyje galioja skirtingi šio mokesčio tarifai: kai kur jie didesni, o kai kur mažesni. Pavyzdžiui, žuvusios princesės Dianos turtą paveldėjusiems sūnums teko sumokėti 40 proc. Paveldimo turto mokestį (8,4 mln. svarų sterlingų).

Kadangi Paveldimo turto mokestis imamas paveldėjus turtą ne tik Lietuvoje, bet ir kitose šalyse, tad naudinga susipažinti su šio mokesčio nuostatomis, galiojančiomis kitose valstybėse.

Darbo objektas: Paveldimo turto mokestis.

Darbo tikslas: išanalizuoti Lietuvoje galiojantį Paveldimo turto mokestį ir palyginti jį su Ispanijos Paveldimo ir dovanojamo turto mokesčiu.

Darbo uždaviniai:

Aptarti pagrindines Lietuvos Paveldimo turto mokesčio nuostatas;

Išsiaiškinti šio mokesčio apskaičiavimo tvarką Lietuvoje;

Išanalizuoti mokesčio mokėjimų statistiką Lietuvoje;

Palyginti Lietuvos ir Ispanijos Paveldimo turto mokesčio pagrindines nuostatas, apskaičiavimo tvarką.

Tyrimo metodai: Analizuojant Paveldimo turto mokestį darbe buvo naudojamas bendramokslinis tyrimo metodas – lyginamoji straipsnių ir įstatymų analizė.

Darbo struktūros paaiškinimas: Pirmoje dalyje „PAVELDIMO TURTO MOKESTIS LIETUVOJE“ aptartos šio mokesčio bendrosios nuostatos, jo apskaičiavimo tvarka bei pateikta mokesčio mokėjimų statistinė analizė Lietuvoje. Antroje dalyje „PAVELDIMO TURTO MOKESTIS ISPANIJOJE“ aprašomomos Ispanijoje galiojančios paveldimo turto mokesčio nuostatos, mokesčio apskaičiavimo tvarka ir mokėjimų statistika. Taip pat mokestis palyginamas su Lietuvoje galiojančiu mokesčiu.

Šioje dalyje bus aptartas paveldimo turto mokestis Lietuvoje, jo apskaičiavimo tvarka bei pateikta mokesčio mokėjimų statistinė analizė.

1.1 Paveldimo turto mokesčio esmė ir pagrindinės nuostatos

Paveldimo turto mokesčio įstatymą Lietuvos Respublikos Seimas pirmą kartą priėmė 1995 m. birželio 13 d. Tada jis buvo apibrėžiamas kaip „Paveldimo ar dovanojamo turto mokesčio įstatymas (Nr. I-935)“, nes nustatė ne tik paveldimo, bet ir dovanojamo turto apmokestinimą. Pagal tuometinį įstatymą, jei turto apmokestinamoji vertė neviršijo 0,5 mln. litų, vaikams (įvaikiams) ir tėvams (įtėviams) buvo taikomas 1 proc., senoliams, vaikaičiams, broliams, seserims – 2 proc., kitiems asmenims – 10 proc. tarifai. Jei apmokestinamoji vertė buvo didesnė nei 0,5 mln. litų buvo atitinkamai taikomi 2, 4 ir 20 procentų tarifai. Lengvatos taikytos tuo atveju, jei paveldimo turto apmokestinamoji vertė neviršijo 30 000 Lt arba infliacija viršijo 20 proc. Pastaruoju atveju buvo atliekamas paveldimo turto apmokestinamosios vertės indeksavimas.

Šio mokesčio įstatyme nurodyti du paveldimo turto mokesčio tarifai, t.y. 5 ir 10 proc. Tarifas priklauso nuo apmokestinamosios vertės: kai ji yra ne didesnė kaip 0,5 mln., tada taikomi 5 procentai, o kai vertė viršija 0,5 mln., tokiu atveju taikoma 10 procentų. Reikia pabrėžti, kad jeigu paveldimo turto apmokestinamoji vertė viršija 0,5 mln., tada paveldėjimo mokestis 10 procentų bus skaičiuojamas nuo visos apmokestinamosios vertės ir daliai apmokestinamosios vertės iki 0,5 mln. nebus taikomas 5 procentų mokestis.

  • Ekonomika Referatas
  • Microsoft Word 122 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 26 puslapiai (5491 žodžiai)
  • Universitetas
  • Edvinas
  • Paveldimo turto mokesčio Lietuvoje ir Ispanijoje palyginimas
    10 - 4 balsai (-ų)
Paveldimo turto mokesčio Lietuvoje ir Ispanijoje palyginimas. (2015 m. Gruodžio 29 d.). https://www.mokslobaze.lt/paveldimo-turto-mokescio-lietuvoje-ir-ispanijoje-palyginimas.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 18 d. 23:42
×