Paveldimo turto mokestis, jo apskaičiavimo ypatumai


Įvadas. Paveldimo turto mokesčio raida. Paveldimo turto mokesčio teoriniai aspektai. Paveldimo turto mokesčio mokėtojai ir objektas. Paveldimo turto mokesčio tarifas ir vertė. Paveldimo turto apskaičiavimas, mokėjimas ir įskaitymas. Paveldimo turto mokesčio lengvatos. Paveldimo turto mokesčio surinkimas 2012-2014 metais. Paveldimo turto mokesčio perspektyva. Išvados. Literatūra. Priedai.

Mokesčiai visais laikais nekėlė džiaugsmo. Tačiau norint išlaikyti valstybę, privaloma mokėti įvairius mokesčius valstybės iždui. Vos tik pradėjus kurtis valstybėms atsirado ir mokesčių poreikis. Šiais laikais keičiasi visuomenė, jos poreikiai, veikla, todėl atsiranda vis naujų mokesčių, kurie papildo valstybės biudžetą.

Mokesčių esmė yra ta, kad norint kuo geriau užtikrinti valstybės funkcialumą, jos įstaigų gersnį darbą, būtiną į valstybės biudžetą surinkti kuo daugiau pinigų, kurie gaunami iš mokesčių. Mokesčiai yra pagrindinis valstybės pajamų šaltinis.

Lietuvos mokesčių politikoje egzistuoja paveldimo turto mokestis. Tai reiškia, kad paveldėjus turtą gali tekti už jį susimokėti, tačiau yra taikomos ir tam tikros lengvatos. Todėl šį mokestį galime pavadinti turto prieaugio mokesčiu.

Antrąją darbo dalį sudaro paveldimo turto mokesčio teoriniai aspektai: mokesčio mokėtojai, objektas, tarifai, vertė, apskaičiavimas, įskaitymas, mokėjimas, lengvatos.

Ketvirtoje dalyje išnagrinėjama paveldimo turto mokesčio perspektyva ir pateikiami siūlymai.

Paveldėjimas – tai mirusio fizinio asmens turtinių teisių, pareigų ir kai kurių asmeninių neturtinių teisių perėjimas jo įpėdiniams pagal įstatymą arba (ir) įpėdiniams pagal testamentą. Paveldimo turto mokestis – vienas seniausių pasaulio mokesčių, atsiradęs senovės Romos laikais. Mokesčio pagrindinis tikslas – gauti iždui pajamų ir sumažinti gerovės koncentraciją. Anot šaltinių, tikslas nebuvo pasiektas, nes turtas buvo užrašinėjamas artimiems giminaičiams, kaip vaikaičiai ar provaikaičiai. Be to, pirmieji testamentai senovės Romoje buvo sudaromi žodine forma, o tik vėliau atsirado rašytinė. Pagal Napoleono kodeksą, turtas taip pat galėjo būti paveldėtas ir pagal įstatymą, ir pagal testamentą.

Lietuvoje 1995 m. birželio 13d. priimtas Paveldimo ar dovanojamo turto įstatymas. 2003 m. sausio 1d. įsigaliojo naujas Lietuvos Respublikos paveldimo turto mokesčio įstatymas. Nuo 2015 m. sausio 1d. įsigaliojo šio įstatymo pakeitimas, nes Lietuva įsivedė naują valiutą – eurą, todėl reikėjo perskaičiuoti mokesčio tarifus ir apmokestinamąją vertę.

Paveldimo turto mokestis įvestas 2002 metais gruodžio 10 dieną ir pradėjo galioti nuo 2003 metų sausio 1 dienos. Šis mokestis pakeitė iki tol galiojusį paveldimo ar dovanojamo turto mokestį.

Taigi paveldimo turto mokestį moka gyventojai, kurie paveldi turtą, tačiau mokestį labai svarbu sumokėti prieš pavldėjimo teisės liudijimo išdavimą, nes kitu atveju liudijimas nėra išduodamas.

Pagal įstatymą paveldimo turto mokesčio objektas yra skirstomas į:

Nuolatinio Lietuvos gyventojo paveldimą turtą.

Turtu yra laikoma nekilnojami daiktai, kilnojami daiktai, vertybiniai popieriai ir pinigai.

Nekilnojamojo daikto (išskyrus orlaivius ir laivus), kuriam yra privalomoji teisinė registracija, vertė nustatoma paties gyventojo pasirinkimu: VĮ Registrų centro nustatyta turto vidutinės rinkos kaina arba atlikus nekilnojamojo turto individualų vertinimą;

Pinigų nacionaline valiuta vertę sudaro jų nominali vertė, o pinigų užsienio valiuta- pagal Lietuvos banko skelbiamą oficialų kursą;

Antikvarinių ir kitų meno kūrinių vertę nustato Kultūros paveldo departamentas prie Kultūros ministerijos pagal gyventojui išduotą notaro pažymą;

  • Apskaita Kursinis darbas
  • Microsoft Word 218 KB
  • 2015 m.
  • Lietuvių
  • 20 puslapių (2839 žodžiai)
  • Universitetas
  • Marija941026
  • Paveldimo turto mokestis, jo apskaičiavimo ypatumai
    10 - 9 balsai (-ų)
Paveldimo turto mokestis, jo apskaičiavimo ypatumai. (2015 m. Gruodžio 01 d.). https://www.mokslobaze.lt/paveldimo-turto-mokestis-jo-apskaiciavimo-ypatumai.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 20 d. 23:44
×