Paveldimos ligos ir paveldimumo ypatumai


Paveldimumo ypatumai. Alzheimerio liga. Autizmas. Egzema. Glaukoma. Katarakta. Kušingo sindromas. Limfoma. Plikimas. Podagra. Hiperhidrozė. Reino sindromas. Spuogai. Šunvotė. Žvynelinė (psoriazėTrombozė. Vokai. Viršutinės lūpos nesuaugimas.


Vis daugiau tiriama ir sužinoma apie žmogaus chromosomas ir genomo (genų visumos) sandarą. Tačiau dėl klaidingo paveldėjimo dėsnių suvokimo dažnai kyla daug nesusipratimų, ypač tada, kai patys tiesiogiai susiduriame su genetinėmis ligomis.  Beveik visas žmogaus ligas sąlygoja genetiniai veiksniai. Vienos ligos yra tiesiogiai paveldimos per kartas, kitoms atsirasti yra svarbi genų sąveika su išorine aplinka (vaistai, oro užterštumas, chemikalai, radiacija ir net fizinis ar psichinis stresas).

Jeigu šeimoje jau yra vaikas, gimęs su įgimta liga ar sindromu, svarbu žinoti, kad tai nėra nuosprendis šeimai nesusilaukti sveikų vaikų ateityje – priežastys, nulemiančios sergančio vaiko gimimą, yra labai įvairios. Dalies įgimtų raidos defektų (iki 10 proc.) priežastys gali būti žalingi aplinkos veiksniai embrioniniu laikotarpiu. Dėl to labai svarbu nėštumo metu nepasitarus su gydytoju nenaudoti vaistų.

Tik specialistas tiksliai gali įvertinti nėščiosios ligos sunkumą ir būtinybę vartoti vaistus. Kartais vaistai yra būtini, o jų nevartojimas – pavojingas vaisiui. Pavyzdžiui, peršalimo ar infekcijos atveju pakilusi moters temperatūra vaisiui yra žymiai pavojingesnė, negu išgerta paracetamolio (temperatūrą mažinančio vaisto) tabletė. Kai kurių vaistų reikėtų vengti dar iki pastojimo, planuojant nėštumą, nutraukus hormoninių kontraceptikų vartojimą rekomenduojama 6 mėnesių (mažiausiai 3 mėnesių ) pertrauka, kad organizmas galėtų atsistatyti nuo vaistų poveikio.  

  • MS PowerPoint 251 KB
  • 2020 m.
  • Lietuvių
  • 46 puslapiai (2658 žodžiai)
  • Kolegija
  • Roberta
  • Paveldimos ligos ir paveldimumo ypatumai
    10 - 3 balsai (-ų)
Paveldimos ligos ir paveldimumo ypatumai. (2020 m. Kovo 25 d.). https://www.mokslobaze.lt/paveldimos-ligos-ir-paveldimumo-ypatumai.html Peržiūrėta 2020 m. Rugpjūčio 12 d. 07:05
×
129 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo