Pažeistos teritorijos Lietuvoje


Įvadas. Teisės aktai ir programos. Pažeistos teritorijos. Karjerai. Sąvartynai. Bešeimininkiai, apleisti statiniai ir kiti inžinerinės infrastruktūros objektai. Rekultivacija. Poveikis visuomenei, ekologija ir aplinkos tarša. Problemų sprendimo būdai. Išvados. Literatūros šaltiniai. Video nuorodos.


Pažeistos teritorijos – tai žmogaus antropogeninės veiklos ir gamtinės sąveikos padarinys. Visų pirma didžioji dalis tokių teritorijų atsiranda, dėl netinkamo požiūrio į jas, jų tvarkymą, tuo pačiu į ekologiją. Būtent šiais laikais padaroma didžiulė žala aplinkai, dėl įvairių žmonių veiksnių – besaikio vartojimo poreikio, nuolatinės industrijos plėtros. Šių veiksnių pasekoje, ne tik Lietuvoje, bet ir pasaulyje gausėja pažeistų arba netinkamai tvarkomų teritorijų, apie kurias labai retai susimąstome, nebent tada, kai tai liečia mūsų sveikatą, taip pat vyksta kiti globalūs reiškiniai, keičiantys natūralius gamtos procesus.

Darbo tikslas – nustatyti pažeistų teritorijų atsiradimo prielaidas Lietuvoje, jų įtaką visuomenės gyvenimui ir sveikatai, aptarti šių teritorijų tvarkymo aspektus.

Labai svarbu, jog teritorijų tvarkymą tinkamai reglamentuotų Lietuvos Respublikoje taikomi teisės aktai. Tuo pačiu būtų nustatomos teisės ir pareigos LR piliečiams, tuo pačiu ir juridiniams asmenims, organizacijoms ir kita.

Ne mažesnę svarbą, nei teisės aktai, įgauna ir Lietuvoje vykdomos įvairios aplinkos apsaugos, tvarkymo ir gerinimo programos. Vykdant šiuos projektus įsisavinamos ES struktūrinių fondų lėšos, kurias tinkamai panaudojus, galima pasiekti tinkamų rezultatų.

Teisės aktai susiję su pažeistų teritorijų tvarkymu ir priežiūra, taip pat Valstybei svarbių teritorijų tvarkymu, apsauga ir išsaugojimu:

Lietuvos Respublikoje vykdomos ir įgyvendintos programos, susijusios su teritorijų tvarkymu, apsauga ir išsaugojimu:

Visi šie projektai projektai yra remiami ir finansuojami iš ES struktūrinių fondų. Pateikiami ne visi projektai ir įstatymai susiję su pažeistomis, saugomomis ir tvarkomomis teritorijomis, akcentuojami, tik mano nuomone patys svarbiausi.

Didėjant žmonių poreikiams, tuo pačiu plečiantis pramonei ir ypač sparčiai augant statybų sektoriui, pradėti intensyviai naudoti gamtos ištekliai. Pagrindiniai jų žvyras, molis, smėlis, kurie išgaunami eksploatuojant karjerus. Remiantis LR Žemės įstatymo, Nr. I-446, 21 str. žemės savininkai ir naudotojai, turi teisę naudoti naudingąsias iškasenas bei kitus gamtos išteklius, būtinai išsaugant derlingąjį dirvožmio sluoksnį, o baigus eksploatuoti, reikia rekultivuoti pažeistas teritorijas.

Galima pastebėti, kad dažniausiai karjerus sutvarko tik legaliai veikiančios įmonės. Nesutvarkyti arba sutvarkyti netinkamai karjerai, kelią grėsmę žmonių saugumui. Dažniausiai, kad ir nenaudojamuose karjeruose atsiranda vandens, pakrantės savaime apauga įvairiais želdiniais, tad tokios vietos visoje Lietuvoje sulaukia nemažai poilsiautojų. Statūs karjerų šlaitai gali užgriūti ar pradėti slinkti, o po vandeniu esantis dugnas gali būti ne tvirtas, taip pat gali būti likę įvairių pramonėje naudojamų įrenginių.

  • Microsoft Word 597 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 14 puslapių (2436 žodžiai)
  • Kolegija
  • Studentas
  • Pažeistos teritorijos Lietuvoje
    10 - 3 balsai (-ų)
Pažeistos teritorijos Lietuvoje. (2016 m. Lapkričio 27 d.). https://www.mokslobaze.lt/pazeistos-teritorijos-lietuvoje.html Peržiūrėta 2019 m. Gruodžio 06 d. 00:58
×
Nežinai kaip atlikti užduotį? Klausk!