Pažeistų teritorijų tvarkymo planavimas ir pelkinių teritorijų tvarkymas


Įvadas. Grėsmingi pelkių nykimo mastai. Pelkinių teritorijų tvarkymas. Lietuvos pelkės ir durpynai. Atsakingo durpyno tvarkymo vizija. Aukštapelkių tvarkymas. Amalvos ir žuvinto pelkių išsaugojimo projektas. Projekto teritorija. Projekto svarba žuvinto biosferos rezervato gamtinių vertybių išsaugojimui ir darniai plėtrai. Projekto uždaviniai. Projekto rezultatai. Svarbiausi projekto darbai chronologine tvarka. Projekto finansuotojai. Teisės aktai. Išvados. Literatūros sąrašas.


Metodai : Duomenų analizė: buvo analizuojama pelkinių teritorijų rengiamų projektų nauda, apibendrinimo: duomenys buvo apibendrinti, parašytos išvados.

Lietuvoje viena iš svarbiausių ir vertingiausių kuro medžiagų yra durpė. Durpės nuo seno, greta malkų buvo naudojamos kurui. Ankstyvojoje Lietuvoje didžioji dalis durpių buvo iškasamos ir sudeginamos. Dabartyje durpės yra labai vertinamos ir tausojamos, kadangi kitokios rūšies kuras tapo brangesnis. Tačiau ir toliau durpynai yra naikinami. Norint atstatyti durpių kiekį Lietuvoje buvo pradėta vykdyti įvairūs projektai tarp jų ir durpynų tvarkymas.

Lietuva pelkių tvarkymo vietovėms pasirinko degradavusias pelkes ir išeksploatuotus bei apleistus durpių kasybos laukus, kurių bendras plotas 465 ha. Penkios projekto vietovės išsibarsčiusios po visą šalį, todėl projekto įgyvendinimui įtrauktos skirtingos suinteresuotų šalių grupės.

Atkuriant pelkes ypatingas dėmesys bus skiriamas hidrologinio režimo atkūrimui. Šiam tikslui pasiekti sausinamieji grioviai bus tvenkiami įrengiant plastikines ir durpines užtūras. Ne mažiau svarbus uždavinys bus ir netipingos pelkių augalijos (ypač medžių ir krūmų) šalinimas. Pašalinta biomasė bus kraunama į sausinamuosius griovius ir pasitarnaus kaip substratas pelkiniams augalams įsitvirtinti. Apleistuose durpių kasybos laukuose, kuriuose nebevykdoma eksploatacija taip pat bus įkurdinami aukštapelkiniai augalų pradmenys, kurių pagrindą sudarys kiminai [4].

3.2 Projekto svarba žuvinto biosferos rezervato gamtinių vertybių išsaugojimui ir darniai plėtrai

Apibendrinus galima puikiai nuspręsti pelkinių teritorijų tvarkymo pokyčius Lietuvoje. Kaip ir buvo minėta prieš tai, pelkės atlieką labai svarbią paskirtį, mūsų - žmonių naudai. Jos pagerina sveiko gyvenimo lygį, suteikia namus laukiniams gyvūnams, sąlygas augti augalams, išskiria Lietuvą būtent savo kraštovaizdžio įvairovę ir išskirtinumu.

Žinoma negalima ir nepaminėti, kad būtent viena iš pelkės rūšių -durpės, yra puikus kuras mūsu šaliai, kadangi vyrauja visi keturi sezonų laikai. Nors ir nedideliu žingsiu, Lietuva, juda į priekį ties pelkių tvarkymo ir saugojimo, reikėtu patiems save pagirti ir prisidėti prie pelkių tvarkymo.

  • Microsoft Word 558 KB
  • 2019 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (2258 žodžiai)
  • Kolegija
  • Tautvydas
  • Pažeistų teritorijų tvarkymo planavimas ir pelkinių teritorijų tvarkymas
    10 - 1 balsai (-ų)
Pažeistų teritorijų tvarkymo planavimas ir pelkinių teritorijų tvarkymas. (2019 m. Sausio 15 d.). https://www.mokslobaze.lt/pazeistu-teritoriju-tvarkymo-planavimas-ir-pelkiniu-teritoriju-tvarkymas.html Peržiūrėta 2020 m. Rugpjūčio 10 d. 14:14
×
129 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo