Pažinimo procesai: jutimai


Įvadas. Metodika. Rezultatai. Išvados. Naudota literatūra.

Pagrindinės sąvokos:Jutimas - tai procesas, kai mūsų receptoriai ir nervų sistema fiziškai priima ir pateikia aplinkos dirgiklių energiją.Pojūtis - tai išorės pasaulio objektų savybių ir organizmo vidaus reiškinių atspindėjimas psichikoje. Absoliutus slenkstis - mažiausias dirginimas, kurio reikia stimului aptikti.Skirtumo slenkstis -  mažiausias pasikeitimas tarp dviejų stimulų, kurį žmogus aptinka.

Jau antikos laikais Aristotelis skyrė 5 žmogaus jutimus: regėjimo, klausos, uoslės, lytėjimo ir skonio. Tačiau dabar yra išskiriamos 6 didelės pojūčių grupės:I. Biologinių poreikių pojūčiai ( troškulio ir jo patenkinimo, alkio ir jo patenkinimo, apetito, sotumo, lytinio potraukio ir jo patenkinimo, šlapinimosi, miego ir t.t.);II. Organizmo sutrikimų pojūčiai ( karščio, dusimo, smaugimo, pykinimo, apsinuodijimo, nuovargio, poilsio, žiovavimo, drebulio ir t.t);III. Lytėjimo pojūčiai ( lygumo, šiurkštumo, sausumo, kutenimo ir t.t.);IV. Propriorecepciniai ir erdvės pojūčiai ( nesvarumo, pagreičio, judėjimo pradžios ir pabaigos, posūkio ir t.t.);V. Skonio ir uodimo pojūčiai ( skonio teikiamos teigiamos ir neigiamos emocijos, kvapų teikiamos emocijos);VI. Girdėjimo pojūčiai.

Tyrimo tikslas: nustatyti, ar kvapai įtakoja maisto skonį.

Norint patikrinti uoslės įtaką skoniui, tiriamieji turėjo užspausti nosį ir pakramtyti žemuogių skonio želė saldainį. Jie turėjo pajusti saldumą su trupučiu rūgštumo, su stipriu saldainio skoniu, tačiau nejausti žemuogių skonio. Tuomet tą patį pakartoti neužspausta nosimi, per kurią gali keliauti kvapnios molekulės ir pajusti žemuogių skonį.

  • Psichologija Referatas
  • Microsoft Word 27 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 6 puslapiai (926 žodžiai)
  • Universitetas
  • Evelina
  • Pažinimo procesai: jutimai
    10 - 7 balsai (-ų)
Pažinimo procesai: jutimai. (2016 m. Sausio 04 d.). https://www.mokslobaze.lt/pazinimo-procesai-jutimai.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 18 d. 08:12
×