Pažinimo procesai skaidrės


Pažinimo procesai. Dėmesys. Dėmesio rūšys. Pagal sritis, į kurias sutelkiamas dėmesys. Dėmesio ypatybės. Dėmesio veiksniai. Pojūčiai ir Suvokimas. Jutimo ir suvokimo skirtumai. Pojūčių rūšys. Jutimo sistemų savybės. Suvokimas. Panašumo principas. Vienodo likimo principas. Gero tęsinio principas. Simetrijos principas. Uždarumo principas. Suvokimas pagrįstas ir esamomis schemomis. Gylio suvokimo užuominos. Ro perspektyva. Elevacija. Linijinė perspektyva. Tekstūros gradientas. Santykinis dydis.


Pažinimo procesai vadinami psichikos reiškiniai, kuriais žmogus gauna informaciją apie išorinę tikrovę ir patį save. Psichologijoje skiriamos jutiminio ir loginio pažinimo rūšys. Jutiminis pažinimas laikomas tiesioginis daiktų reiškinių savybių ir tų daiktų bei reiškinių kaip visumos pažinimas, kai tie daiktai ar reiškiniai veikia jutimo organus. Loginis pažinimas vyksta pertvarkant jutimais gautą informaciją.

Dėmesys – tai savitas nervų sistemos veiklos principas, užtikrinantis psichinės veiklos atrenkamumą ir kryptingumą.

Dėmesys yra supaprastinimo ar filtravimo procesas, kuris transformuoja didžiulius įgytus nestruktūruotus duomenis į mažesnius struktūruotus, išsaugant pagrindinę informaciją. Visiems kognityviniams procesams reikia dėmesio; žmonės kreipia dėmesį (sąmoningai ar nesąmoningai) nuo gimimo iki mirties kiekvienu duotu momentu. Dėmesys naudojamas netgi miegant R.E.M. (Greitų akių judesių) miego fazėje.

Dėmesys yra intelekto pradžia: nėra intelekto be dėmesio!

Dėmesys neretai lyginamas su prožektoriumi. Mes sąmoningai galime pasirinkti, į ką norime nukreipti savo dėmesį, todėl dėmesys užtikrina žmogaus psichinės veiklos organizuotumą, kryptingumą.

Kai kada budrumo lygis pernelyg žemas, kad būtų įmanomas psichinės veiklos atrenkamumas. Tokioje būsenoje pasireiškia difuziškas dėmesys. Tik budrumui pasiekus tam tikrą lygį, „įsijungia“ atrankinis dėmesys.

Dėmesio funkcijos: Įvykių atranka arba ignoravimas Susitelkimas, subjektyviai išgyvenamas kaip susikaupimas, įsigilinimas Veiklos su vienu objektu stabilumas Veiklos perkėlimas nuo vienų objektų prie kitų Veiklos reguliavimas ir kontrolė Anticipacija – numatymas ir pasirengimas būsimiems įvykiams.

  • Psichologija Skaidrės
  • MS PowerPoint 4733 KB
  • 2016 m.
  • Lietuvių
  • 77 puslapiai (1937 žodžiai)
  • Gimnazija
  • Deividas
  • Pažinimo procesai skaidrės
    10 - 3 balsai (-ų)
Pažinimo procesai skaidrės. (2016 m. Gegužės 30 d.). https://www.mokslobaze.lt/pazinimo-procesai-skaidres.html Peržiūrėta 2018 m. Kovo 18 d. 17:45
×