Pažinimo psichologija referatas


Psichologijos referatas. Įvadas. Pažinimo funkciją vykdantys psichiniai reiškiniai. Jutimas. Suvokimas. Mąstymas ir kalba. Atmintis. Vaizduotė. Psichinės būsenos. Pažinimo procesų lygiai. Pažinimo procesų tarpusavio ryšiai ir jų ypatumai. Literatūra.


Pažinimas - svarbus ir tik žmogui būdingas fenomenas. Žmogus ne tik mato, girdi, junta ar užuodžia, ne tik kuria naujus vaizdus, sprendžia problemas, planuoja, bet ir nusimano apie tuos reiškinius, supranta jų reikšmę. Pažinimo procesas yra nenutrūkstamas ir sedėtingas reiškinys. Psichologiniu požiūriu, pažinimui nėra ribų. Žvelgiant istoriškai, galima teigti, kad žmonijos evoliucija vyko pažįstant aplinką, ją įsisavinant ir pertvarkant savo reikmėm. Žmonija dar civilizacijos laikais pažino gamtinių objektų savybes ir taip suformavo jų naudojimo ir apdirbimo įgūdžius. Visa tai lėmė žmonijos išsivystymą, civilizacijos ir kultūros atsiradimą. Taip pat sugebėjimas pažinti ir sėkmingai naudotis turimomis žiniomis, žmogų išskyrė iš gyvūnų tarpo. Žmogus gali įsisąmoninti aplinkos reiškinius. Jis turi sąmonę, kurios neturi kiti gyvūnai. Jau antikos laikais Aristotelio manymu siela ir kūnas sudaro neatsiejamą vienovę. Pagal sielos išsivystymo lygį jis išskyrė tris sielos rūšis: 1) vegetatyvinę, būdingą augmenijai; 2) jutiminę – judėjimo, būdingą gyvūnams ir žmogui; 3) mąstančiąją, būdingą tik žmogui. Aristotelis teigė , kad žmogaus vidinis pasaulis yra kintantis ir besivystantis. Tokia mąstytojo idėja vienaip ar kitaip atsispindi ir šiuolaikinėje psichologijoje.

Psichikos struktūroje yra išskiriami psichiniai procesai ir psichinės savybės. Psichiniai procesai - dinamiški, dažnai besikeičiantys psichiniai reiškiniai. Tai pažintiniai procesai (pvz., suvokimas, mąstymas, atmintis ir kt.) ir psichinės būsenos (pvz., jausmai, emocijos ir kt.) Pažinimo procesai - tie, dėl kurių pažįstame aplinkinį pasaulį ir save. Pažinimo procesai: jutimas, suvokimas, mąstymas ir kalba, atmintis, vaizduotė. (J. Daukšytė “Bendroji psichologija: pažinimo procesai”). Visus šiuos procesus valdo smegenys. Žmogaus smegenys pačios sudėtingiausios ir labiausiai išsivysčiusios iš visų gyvų būtybių. Psichologus labiausiai domina galvos smegenys. Smegenys niekada nesiilsi, net tada, kai mes miegame, jose vyksta sudėtingiausi elektriniai ir cheminiai reiškiniai. Jose gimsta mintys, norai, jausmai. Galvos smegenų produktas yra protas. Protas tai sugebėjimas mokytis ir išmokti, susivokti naujose situacijose, atskleisti reiškinių ryšius. Jis apima įvairius žmogaus intelekto, sąmonės bei pasąmonės pažinimo vyksmo aspektus, kylančius smegenyse: (mintis, suvokimas, emocijos jausmai, valia atmintis, pažinimas, vaizduotė).

 • Psichologija Referatai
 • 2015 m.
 • Lietuvių
 • Moksliukas
 • 11 puslapių (2096 žodžiai)
 • Universitetas
 • Psichologijos referatai
 • Microsoft Word 27 KB
 • Pažinimo psichologija referatas
  10 - 6 balsai (-ų)
Pažinimo psichologija referatas. (2015 m. Gruodžio 23 d.). http://www.mokslobaze.lt/pazinimo-psichologija-referatas.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 20 d. 04:18