Pėdsekystės pagrindai


Įvadas. Apie pėdsekystę. Pėdsakų sąvoka. Pėdsakų tyrimas. Žmonių pėdsakai. Pėdsakų takelis ir jos elementai. Pėdsakų suformavimo sąlygos. Gyvūnų pėdsakai ir jų elgsena. Autotransporto priemonių pėdsakai. Pėdsakų apsaugojimas. Išvados. Literatūra.


Referato tikslas – papasakoti apie pėdsekystės pagrindus, sudėti svarbiausius akcentus užfiksavus pėdsakus.

Pasienietis kuris sugeba pastebėti, atpažinti, tinkamai užfiksuoti, apsaugoti, tirti, analizuoti pėdsakus ar jų visumą, apie valstybės sienos pažeidimą, tiriant pažeidimo faktą, gali pasakyti labai daug naudingos informacijos. Taigi norėdama pradėti savo darbą apie pėdsekystę, pirmiausia reikia išsiaiškinti svarbiausius jos aspektus, kaip ir ką reikia daryti, kad palikti pėdsakai mums suteiktų visą reikalingą informaciją, apie pėdsakų padarymo mechanizmą, asmenį, ėjimo kryptį ir kitą svarbią informaciją. Dažnai pasieniečiai persekiojant pėdsakus ar juos tiriant pasikviečia į pagalbą kinologus, kurie su šunimis, sekiant išanalizuoti pėdsakus ir sugauti valstybės sienos pažeidėjus.

Valstybės sienos pažeidimo atvejais pėdsakų padarymo objektai būna: žmonių batų įspaudai, transporto priemonių ratai, įvairiausių gyvūnų pėdsakai. Dažniausiai geriausiai matomi ir išsilaiko pėdsako įspaudai grunte arba sniege.

Plačiąja prasme pėdsakais yra laikomi įvairiausi materialūs pakitimai, daiktai, medžiagos, dėmės, kvapai, mikroorganizmai ir t.t. Jų mes ieškome trimatėje erdvėje.

Įspaustiniai pėdsakai yra reljefinio pobūdžio, susiformuojantys įsispaudžiant pėdsaką paliekančiam objektui į pėdsaką atspindį. Jie yra tūriniai, trimačiai pėdsakai paliekantys daugiausiai informacijos (pvz.avalynės pėdsakas minkštoje dirvoje).

Paviršiniai (plokšti) pėdsakai susiformuoja pasikeitus pėdsaką atspindinčio paviršiaus būklei (pvz. antsluoksninis paviršinis piršto pėdsakas ant švaraus stiklo arba nuosluoksninis paviršinis piršto pėdsakas ant dulkėto stiklo).

Pateikta klasifikacija yra naudinga tuo, kad nuo pėdsakų rūšies priklauso jų suradimo, užfiksavimo, paėmimo būdai, tyrimo metodika ir technika. Svarbu ne tik pėdsaką surasti, bet ir teisingai jį užfiksuoti iš išanalizuoti. Ištyrę pėdsakus, galime nustatyti judėjimo kryptį, pažeidėjo ėjimo greitį, ūgį, lytį, fizinę būseną ir eisenos ypatybes, taip pat koks pažeidėjų skaičius ir ar einama su kroviniu, ar kažką nešasi.

Pėdsakai turi būti tiriami atsižvelgiant į aplinkos sąlygas ir netrukdomi valstybės sienos pažeidėjų paieškai, persekiojimui ir sulaikymui vykdymo darbams. Tirdami pėdsakus pasieniečiai turi laikytis sekančių taisyklių:

1. pėdsakų takelį apžiūrėti tiktai iš pavėjinės pusės, neužminant ant pėdsakų ir nesiliesti prie paliktų ar išmestų daiktų;

apžiūrėti kontrolinėje pėdsakų juostoje paliktus pėdsakus, žiūrėti (sekti) pagal galimybes prieš saulę. Visais atvejais pėdsakų tyrimas turi užimti pagal galimybes prieš saulę;

naudojant žibintą pėdsakus apšviesti iš skirtingų kampų, kad geriau būtų matomi visi skiriamieji pėdsakų požymiai;

tiksliam valstybės sienos pažeidėjų judėjimo krypties, skaičiaus, pėdsakų senumo nustatymui reikia rasti keletą sutampančių požymių;

neliesti numestų ar pamestų daiktų, pėdsakų taką apžiūrėti tik iš pavėjinės pusės, padarant kontrolinių pėdsakų įspaudus, apžiūros metu neužminant ant pėdsakų;

  • Microsoft Word 7202 KB
  • 2017 m.
  • Lietuvių
  • 15 puslapių (2490 žodžiai)
  • Universitetas
  • Evelina
  • Pėdsekystės pagrindai
    10 - 2 balsai (-ų)
Pėdsekystės pagrindai . (2017 m. Lapkričio 14 d.). https://www.mokslobaze.lt/pedsekystes-pagrindai.html Peržiūrėta 2020 m. Rugsėjo 30 d. 19:36
×
146 mokytojai prisijungę laukia tavo klausimo