Pelno apskaita


Apskaitos kursinis darbas. Įvadas. Darbo tikslas. Darbo uždaviniai. Pelno samprata. Pelno klasifikavimas. Pelno rūšys. Pelno apskaita. Pelno skaičiavimo sistema. Pelno (nuostolio) ataskaita.


Potencialas – pajėgumo laipsnis: ekonominis.

Ekonomikos teorijoje dažniausiai aptariamos dvi pelno rūšys: buhalterinis ir ekonominis pelnas. Įmonės bendrųjų įplaukų ir buhalterinių išlaidų skirtumas vadinamas buhalteriniu (apskaitiniu pelnu), o bendrųjų įplaukų ir ekonominių išlaidų (ekonominių sąnaudų) skirtumas – ekonominiu pelnu. Buhalterinės išlaidos yra realiosios verslo įmonės išlaidos, kai pinigai sunaudojami darbo užmokesčiui, medžiagoms, kurui, nuomai, palūkanoms ir t.t. Jos vadinamos buhalterinėmis, nes yra įrašomos į buhalterinius registrus. Ekonominės išlaidos nuo buhalterinių skiriasi tuo, kad į pirmųjų sudėtį dar yra įtraukiamos ir paprastos alternatyvios pajamos, kurias verslininkai gautų palūkanomis arba kaip atlyginimą už darbą ir pan. Tokias negautas pajamas jis gautų arba palūkanomis, įdėjęs pinigus į banką, arba paskolinęs kitiems, jei kapitalą būtų panaudojęs ne savo verslui, arba kaip atlyginimą už darbą, pasisamdęs svetimoje įmonėje atlikti tas pačias pareigas.

Rinkos ekonomikoje labai svarbų vaidmenį atlieka pelnas, nes pelno nesiekianti organizacija neturi galimybių tęsti savo misijos ir išlikti gyvybinga rinkos ekonomikos sąlygomis. Taigi pelnas yra traktuojamas kaip pagrindinis verslo įmonių tikslas. Rinkoje dominuoja tik tokios įmonės, kurios atranda geriausią būdą gaminti tam tikrą prekę. Pelno siekimas konkurencingomis sąlygomis priverčia įmones pastoviai tobulinti savo produkciją, gamybos technologiją, verslo organizavimo formas ir t.t. Pelno gavimu ir jo didinimu yra suinteresuotos visos gamybinės, komercinės, finansinės įmonės, turinčios Lietuvoje bendrą pavadinimą – „pelno siekiančios įmonės“.

Didinant pelno gavimą reikia nepamiršti kelių tam tikrų aplinkybių: maksimalaus pelno siekimas gali paskatinti priimti nepagrįstai rizikingus valdymo sprendimus ir taip pat labai svarbu pasirinkti tokius sprendimus, kurie atitiktų būsimą finansinę naudą, nes kitaip gali būti prarasti kvalifikuoti darbuotojai per vienadienį taupymą dėl geresnės ateities.

Pelnas – tai ne tik ūkinių subjektų tikslas, bet ir išteklių paskirstymo ekonomikoje veiksnys. Tam tikro produkto paklausai gerokai viršijus pasiūlą, kaina, kurią pirkėjas moka už prekę, turi tendenciją kilti. Augant kainoms atsiranda galimybė uždirbti didesnį, negu normalus pelną ir pritraukti į šaką investuotojus. Papildomas kapitalo įsiliejimas į šaką lemia didesnį produktyvumą ir produkcijos pasiūlos augimą.

Dažnai diskutuojama apie iš verslo gaunamo pelno dydį. Kritikai korporacijų pelną linkę laikyti „pertekliniu“. Pelnas gali tapti „pertekliniu“ pažeidus konkurenciją. Per didelis pelnas gali kenkti ekonomikai. Pelnas tampa pertekliniu, kai jis būna nepagrįstai didelis, palyginti su pinigų suma ir su įmonių savininkų patiriamu rizikos laipsniu. Tačiau jis

Gaunamas iš įmonės veiklos (dažniausiai gamybinės arba komercinės)

Pelno dydis priklauso nuo to, kokias išlaidas pridedame jį skaičiuodami. Veiklos pelno nesutapimas su apmokestinamuoju rodo, kad įmonė gauna pelną ne tik iš pagrindinės (tipinės) veiklos, bet ir iš finansinės ar investicinės (netipiškos) veiklos.

Bendrasis pelnas – įmonės veiklos pajamų dalis, kuri lieka iš jos atėmus parduotos produkcijos, atliktų darbų, suteiktų paslaugų savikainą. Bendrasis pelnas dar kitaip vadinamas bruto pelnu. Bendrasis pelnas nerodo galutinio įmonės veiklos rezultato. Labai svarbi bendrojo pelno savybė ta, kad juo remiantis galima apskaičiuoti nenuostolingumo tašką. Nenuostolingumo taškas (lūžio taškas) – tai pardavimų apimtis, kuriai esant įmonės bendrosios išlaidos yra lygios bendrosioms pajamoms. Tačiau bendrasis pelnas, tai ne įmonės uždirbto pelno suma, nes, norint parduoti prekes neužtenka vien jas nusipirkti, kartu tenka patirti ir kitokių sąnaudų – sumokėti darbuotojams atlyginimus, išsinuomoti patalpas, sumokėti už komunalines paslaugas ir t.t. Iš bendrojo pelno atėmus veiklos sąnaudas yra gaunamas veiklos pelnas.

 • Apskaita Kursiniai darbai
 • 2015 m.
 • Lietuvių
 • Edvin
 • 18 puslapių (3434 žodžiai)
 • Universitetas
 • Apskaitos kursiniai darbai
 • Microsoft Word 101 KB
 • Pelno apskaita
  10 - 7 balsai (-ų)
Pelno apskaita. (2015 m. Gruodžio 17 d.). http://www.mokslobaze.lt/pelno-apskaita.html Peržiūrėta 2018 m. Vasario 19 d. 16:20